Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika

Haftanın Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Değerlendirmesi (6-12 Nisan 2020)

SDE Editör
13 Nisan 2020 16:16

Keşmir’de Gerilim

Pakistan ve Hindistan arasındaki Kontrol Hattı üzerinde sık sık yaşanan çatışmalar yeniden ortaya çıktı. Associated Press ajansına konuşan bir Hint polisinin bildirdiğine göre, Keşmir'in Hindistan kontrolündeki kısmında yer alan Kupwara bölgesinde Pakistan güvenlik güçleri ile Hindistan askerleri arasında top atışları meydana geldi. Karşılıklı çatışmada top mermilerinin evlerin üzerine düşmesi sonucu 3 sivil hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerden birinin çocuk, bir diğerinin ise kadın olduğu belirtildi. Çatışmada çok sayıda yaralının olmasından endişeleniliyor. Bölgede son günlerde yoğunlaşan gerilime ilişkin Pakistan ordusu, Pakistan güvenlik güçlerinin 'Hint güvenlik güçleri tarafından yapılan ateşkes ihlallerine' karşılık verdiğini ifade etti. Hindistan'dan yapılan açıklamada da Pakistan tarafının ateşkes ihlallerine yanıt verildiği belirtildi.

Almanya Cumhurbaşkanı’ndan Korona Açıklaması

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınının bir insanlık sınavı olduğunu söyledi. Steimeier, ulusa sesleniş konuşmasında, halkı sabırlı olmaya, disiplinli davranmaya ve dayanışma göstermeye çağırdı. Bazı ülke liderlerinin aksine, Covid-19 salgınının bir savaş olmadığını vurgulayan Steinmeier, "Milletler ve askerler karşı karşıya gelmiyor. Bilakis bu bizim insanlığımızın sınavıdır. Bu sınav, insanların en iyisinin ve en kötüsünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Birbirimize içimizdeki en iyisini gösterelim" diye konuştu. Komşuları güçlü ve sağlıklı olmadığında Almanya’nın da bu krizden güçlü ve sağlıklı çıkamayacağı uyarısında bulunan Steinmeier, iki Almanya’nın birleşmesinden 30 yıl, İkinci Dünya Savaşı’nın bitmesinden de 75 yıl sonra Almanya'nın diğer ülkelerle dayanışma içinde olması gerektiğini ifade etti. Steinmeier, salgının insanların ne kadar savunmasız olduğunu da gösterdiğine işaret ederek şunları kaydetti: "Belki uzun bir süre yaralanmayacağımıza, her şeyin daha hızlı olacağına, daha yukarıya ve daha ileriye gideceğine inandık. Ancak bu bir yanılgıydı. Fakat bu kriz ne kadar güçlü olduğumuzu da gösteriyor. Bunun üzerine bir şeyler inşa edebiliriz." Almanya’nın son haftalarda ortaya koyduğu çabalardan çok etkilendiğini belirten Steinmeier, "Ancak tehlike henüz geçmedi" uyarısında bulundu.

Çin’de İkinci Dalga İhtimali

Çinli epidemiyolog Zhong Nanshan, ülkede yurtdışı kaynaklı ikinci büyük koronavirüs dalgasının yaşanma ihtimalinin çok düşük olduğunu belirtti. Çin Komünist Partisi'nin yayın organı Halkın Günlüğü gazetesine konuşan Zhong, ülkeye Avrupa, Amerika ve hatta Güneydoğu Asya’dan koronavirüsün getirilmesi ve yayılması riskinin olduğunu belirterek bu bölgelerden gelen ve özellikle belirtileri olan hastaların hastalığa neden olma yeteneğinin çok yüksek olduğu söyledi. Uzman, "Yeni bir salgının olma ihtimalinin çok düşük olduğunu düşünüyorum, çünkü Çin’de çok sıkı önleyici tedbirler uygulanıyor" ifadesini kullandı. Çin’de insanların maske taktığını, sosyal mesafe koruduğunu söyleyen Zhong, ayrıca eğer bir vatandaşta ateş veya başka belirtiler çıkarsa hemen bilgi verildiğini ve bu kişinin derhal izole edildiğini kaydetti. Zhong, "Elbette böyle bir risk var. Ama Çin’de ikinci geniş çaplı salgın ihtimali son derece düşük" diye ekledi.

Pekin’de Eğitim Tekrar Başlıyor

Koronavirüsün ilk olarak ortaya çıktığı Çin'de karantina ve seyahat yasaklarının hafifletilmesinin ardından günlük hayat yavaş yavaş normale dönüyor. Pekin Belediye Eğitim Komisyonu Sözcüsü Li Yi tarafından yapılan açıklamada, başkent Pekin'de korona virüsü salgınının ardından kapatılan lise ve ortaokulların yeniden açılacağı duyuruldu. Açıklamada, son sınıf lise öğrencilerinin 27 Nisan'da, son sınıf ortaokul öğrencilerinin ise 11 Mayıs'ta okullara yeniden döneceği kaydedildi. Öte yandan Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Çin ana karasında 99 yeni vakanın kayıtlara geçtiğini, bunlardan 2'sinin Heilongjiang eyaletinde görüldüğünü, diğer 97 vakanın ise yurt dışı kaynaklı olduğunu bildirdi. Böylece, ülkedeki yurt dışı kaynaklı vakaların sayısı bin 280'e, toplam teyitli vaka sayısı ise 82 bin 52'ye çıktı. Komisyon ayrıca, ülkede Covid-19 salgını nedeniyle yeni ölüm meydana gelmediğini duyurdu. Ülkede salgının başından bu yana 3 bin 339 can kaybı yaşandı. Şu ana kadar taburcu edilen kişi sayısının ise 77 bin 575'e ulaştığı belirtildi.

Afganistan’da Esir Takası

Afganistan Ulusal Güvenlik Şurası Sözcüsü Cavid Faisal, basına yaptığı açıklamada, ABD ile Taliban arasında varılan anlaşma sonucu Taliban üyesi 100 mahkumun daha Bagram Hapishanesi'nden serbest bırakıldığını söyledi. Böylelikle hapishaneden çıkarılan kişilerin sayısının 300 olduğunu ifade eden Faisal, Taliban tarafından kendilerine sunulan esir takası listesinde adları bulunanların yaş, sağlık durumları ve suçlarına göre sırasıyla salıverildiğini belirtti. Faisal, söz konusu örgüt üyelerinin kimlik tarama sisteminden geçirildiği ve tekrar savaşmayacakları konusunda taahhütlerinin alındığını kaydetti. İki gün önce de 100'er kişiden oluşan birinci ve ikinci Taliban grubu serbest bırakılmıştı. Esir takası için üç kişilik Taliban heyeti 1 Nisan'da başkent Kabil'e gelmişti. Öte yandan Taliban, anlaşma kapsamında ellerinde bulunan 20 kişinin bugün serbest bırakılacağını açıkladı. Açıklamada, söz konusu 20 kişinin Kandahar vilayetinde Kızılhaç Komitesine teslim edileceği kaydedildi. Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Kandahar'da serbest bırakılan Afgan hükümetinin 20 güvenlik personelinin fotoğrafını yayınladı. Afgan makamlarına göre, Taliban'ın elinde 1000 rehine bulunuyor.

ABD’de Son Durum

ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Wyoming eyaletinde de felaket ilan ettiği, böylelikle ülke tarihinde ilk kez 50 eyalette aynı anda felaket düzeninin yürürlüğe girdiği öğrenildi. Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Judd Deere, ABD Başkanı Donald Trump’ın Wyoming eyaletinde de felaket ilan ettiğini, böylelikle ülke tarihinde ilk kez 50 eyalette aynı anda felaket düzeninin yürürlüğe girdiğini belirtti. Açıklamayı Twitter hesabından yapan Deere, “Tarihte ilk kez Başkan, 50 eyalette aynı anda büyük felaket var olduğunu duyuruyor” ifadelerini paylaştı.

Kovid-19 salgınının en etkili olduğu ülkeler listesinde ilk sırada bulunan ABD'de vaka ve ölü sayısı her geçen gün artıyor. Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığı son verilere göre, ülkede virüsün bulaştığı kişi sayısı son 24 saatte 28 bin 391 artışla 530 bin 6'ya, can kaybı ise 1831 artarak 20 bin 608’e çıktı. Vaka sayısında yarım milyon eşiğini geride bırakan ABD’yi 166 bin 19 vakayla İspanya ve 152 bin 271 vakayla İtalya takip ediyor.