Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika

Haftanın Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Değerlendirmesi (30 Mart-5 Nisan 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
06 Nisan 2020 12:08

Çin

Hubei Eyalet Kalkınma ve Reform Komitesi Başkan Yardımcısı Xie Gaobo, “31 Mart itibariyle, bölgede bulunan 44 bin 918 büyük işletmeden 42 bin 130’u, yani yüzde 93.8’i tekrar faaliyete geçti” diye açıkladı. En az 46 milyon 950 bin kişinin işine döndüğünü söyleyen Xie, bunun toplam istihdamın yüzde 66.3’ünü oluşturduğunu kaydetti. Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının sıfır noktası Wuhan kentinde, işletmelerin yüzde 85.4’ünün yeniden açıldığı, işçilerin yüzde 40.4’ünün işe döndüğü aktarıldı. Hubei eyaletinde karantina yasakları 25 Mart itibarıyla kaldırılmıştı. Eyaletin başkenti Vuhan’da karantina önlemleri 8 Nisan’a kadar uzatılmıştı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, 29 Mart Pazar günü, genel olarak ülkede salgının durdurulduğunu açıklamıştı. Ülkede, koronavirüs hastalarının yüzde 93’ü iyileşmişti.

Japonya

Japonya’da bir haftadır artış gösteren koronavirüs vakaları nedeniyle 'ikinci dalga' endişesi yaşanırken, vaka sayısı bir günde 265 kişi artarak yeni bir rekor kırdı. Yetkililer, toplam vaka sayısının 3 bin 206'ya yükseldiğini duyurdu. Japonya’da daha önce karantinaya alınan Diamond Princess adlı geminin yolcu ve mürettebatından koronavirüse yakalanan 712 kişi dışında, Japonya'nın farklı eyaletlerinden 2 bin 494 kişi Kovid-19'a yakalandı. Yetkililer, ayrıca  1 kişinin daha koronavirüs nedeni ile hayatını kaybettiğini açıkladı. Ülkede koronavirüs salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı 11'i karantina altında bulunan Diamond Princess'in yolcularından olmak üzere, toplam 78'e yükseldi.

Avrupa Komisyonu’ndan Çağrı

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen AB ülkelerine yardım etmek için bir Marshall Planı'na ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Almanya'nın Die Welt gazetesinde makalesi yayımlanan Avrupa Birliği'nin (AB) icra organı Avrupa Komisyonu'nun Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa’nın bilinmeyen bir düşman ve benzeri görülmemiş bir krizle beklenmedik sırada karşı karşıya kaldığını belirtti. Almanya’da iktidardaki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin eski bakanlarından olan von der Leyen, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinden etkilenen AB ülkelerinin ekonomik krizden çıkmaları için daha fazla para ayrılması gerektiğini vurguladı.

"Avrupa için bir Marshall Planı'na ihtiyaç var" diyen von der Leyen, 'bundan dolayı AB bütçesinde büyük yatırımların yer alması, tüm ülkeler tarafından dayanışma aracı olarak kabul edilen AB bütçesinin krize uygun şekillendirmesi' çağrısında bulundu. Almanya’daki Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin Federal Meclis Grubu Başkanı Ralph Brinkhaus da Kovid-19'dan kaynaklanan krizin üstesinden gelemeyen AB ülkeleri için 'yardım paketi' oluşturulması gerektiğini söyledi. Brinkhaus, olumsuz etkilenen ülkelere hızlı şekilde yardımların ulaştırılması gerektiğini belirterek, "Avrupa'nın özellikle kriz döneminde dayanışma içinde olması lazım" dedi.

Filipinler’de Korona Önlemleri

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek adına ülkenin en büyük adası olan Luzon’da ilan edilen bir aylık karantina süresinde ‘sorun yaratan’ kişilerin vurularak öldürülmesi için askere ve polise talimat verebileceğini söyledi.

Gece geç saatlerde televizyonda bir konuşma yapan Duterte, “Bu herkes için bir uyarı olsun. Bu aralar hükümeti takip edin çünkü düzeni sağlamak son derece önemli. Sağlık çalışanlarına, doktorlara zarar vermeyin çünkü bu ciddi bir suç. Polise ve orduya talimatı şu; eğer birisi sorun yaratırsa ve hayatları tehlike altına atarsa onları vurup öldürün” dedi.

Duterte, “Hükümeti tehdit etmeyin. Hükümete meydan okumayın. Kaybedersiniz” diye de ekledi. Duterte’nin bu ‘orantısız uyarısı’, başkent Manila’nın gecekondu bölgesi Quezon City’de düzenlenen hükümet karşıtı protestonun ardından geldi.

İki hafta önce karantinaya giren bölge sakinleri, tüm bu süreç boyunca söz verildiği gibi gıda desteği ve yardım paketi alamadıklarını söyleyerek sokaklara dökülmüştü. Polis protestoculara müdahale etmiş ve 20 kişiyi gözaltına almıştı.

Protestocular arasında bulunan Jocy Lopez, karantina nedeniyle yiyecek hiçbir şeylerinin kalmadığını ve eylem yapmaya mecbur kaldıklarını söyledi. 47 yaşındaki Lopez, “Açlık yüzünden yardım istemek için buradayız. Bize gıda, pirinç ya da nakit verilmedi. İşimiz yok” dedi. Filipinler’de salgın nedeniyle şimdiye kadar 96 kişi yaşamını yitirdi, virüsle enfekte olan kişi sayısı da 2 bin 311’e ulaştı.

İspanya

İspanya Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 ile ilgili bilgileri güncelledi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan İspanya'da Kovid-19'dan ölenlerin artış oranı son 10 günün en düşük seviyesine geriledi. Avrupa'nın yeni epidemi merkezi İspanya, vaka sayısında İtalya'yı geçti. Bakanlığın verilerine göre, düne göre 674 artışla toplam ölü sayısı 12 bin 418'e çıktı. Düne göre ölüm artışının yüzde 5.74 olması, 2 Mart'tan bu yana oran bakımından en düşük artış olarak öne çıktı. Ülkede Kovid-19 teşhisi konulan hastalarda 26 Mart'ta 655, 27 Mart'ta 769, 28 Mart'ta 832, 29 Mart'ta 838, 30 Mart'ta 812, 31 Mart'ta 849, 1 Nisan'da 864, 2 Nisan'da 950, 3 Nisan'da 932, 4 Nisan'da ise 809 kişi hayatını kaybetmişti. Diğer yandan vaka sayısı düne göre 6 bin 23 artışla 130 bin 759'a yükseldi. Vaka sayısında düne nazaran yüzde 4.83'lük artış tespit edilirken, bu da 25 Şubat'tan bu yana en düşük vaka artışı olarak kayıtlara geçti. Mevcut durumda Kovid-19 hastalarından 6 bin 861'i (düne göre 329 artış) yoğun bakımda olmak üzere toplam 58 bin 744'ü hastanede tedavi görürken, taburcu olanların toplam sayısı düne nazaran 3 bin 861 artışla 38 bin 80 oldu.