Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika

Haftanın Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Değerlendirmesi (20-26 Nisan 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
27 Nisan 2020 01:31

ABD’de Koronavirüs Önlemleri/Önlemlerde Değişiklikler

Başkan Trump’ın 3 aşamalı olarak koronavirüsle mücadele önlemlerini gevşeteceklerini açıklamasının ardından ilk adımlar gelmeye başladı. ABD'nin Georgia, Oklahoma ve Alaska eyaletlerinde ekonomik yaşama yönelik bazı kısıtlamalar kaldırıldı. Üç eyaletin valilileri de "acele ettikleri" gerekçesiyle eleştirildi. ABD'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 51 bini geçti. Georgia ve Oklahoma eyaletlerinde berberler ve kuaförlerle kaplıcaların sahiplerine dükkanlarını açabilecekleri söylendi. Ekonomik faaliyetlerin yeniden açılmasına yönelik en hızlı takvimi açıklayan Georgia'da bowling salonlarına ve dövme yapılan dükkanlara da açılış izni verildi. Georgia'da Pazartesi günü restoranlar ve tiyatrolar da yeniden açılacak. Alaska eyaletinde ise restoranaların yeniden açılmasına izin verildi. Ancak üç eyalette de sıkı sosyal mesafe kuralları uygulanıyor. Georgia Valisi Brian Kemp, ABD Başkanı Donald Trump tarafından eleştirilmesinin ardından restoranlara yönelik sıkı hijyen ve sosyal mesafe kuralları açıkladı. ABD'de sağlık uzmanları ise tüm bu eyaletlerde ekonomik faaliyetlerin erken başlamış olabileceği uyarısında bulunuyor ve ikinci salgın dalgasından çekiniyor.

İngiltere

İngiliz Guardian gazetesi, İngiltere'de bakanların geçen yıl bir bilgilendirme metniyle, büyük sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacak dirençli bir virüs salgınına karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyarıldıklarını ortaya koydu. Gazeteye sızdırılan gizli belgede, hafif seyreden bir salgında bile on binlerce kişinin hayatını kaybedebileceği belirtiliyor ve hükümetin salgın ihtimaline karşı alması gereken önlemler ile bu önlemleri almaması halinde olabilecekler sıralanıyor. İngiltere'de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 20.000'e yaklaştı. İngiltere Sağlık Hizmetleri (NHS) Medikal Direktörü Prof. Stephen Powis, "Eğer ölü sayısını 20.000'in altında tutabilirsek, bu salgında çok iyi bir sınav vermiş olacağız" demişti. Belgede yer alan hükümete yönelik öneriler arasında koruyucu ekipman stoklanması, diğer temel araç gereçleri satın alma anlaşmaları yapması, filyasyon prosedürlerini hazır hale getirmesi ve ölüm sayısında aşırı artış yaşanması durumunda atacağı adımlara yönelik bir plan hazırlaması tavsiye ediliyor. Yurt dışındaki İngilizlere yardım etme ve onları ülkeye geri getirmeye yönelik planlar yapılması da öncelikler arasında sıralanıyor. Bu haber elbette muhalefet partileri tarafından hükümete yönelik mevcut durumu iyi yönetemediği eleştirilerine ek olarak ikinci bir eleştiri imkanı sağlamış oldu.

Kuzey Kore Liderine Dair İddialar

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un sağlık durumunun iyiye gitmediğine ilişkin farklı kaynaklardan, henüz teyit edilemeyen haberler geliyor. Bu haberlerin çıkış nedenleri arasında da Kim Jong-un haftalardır resmi televizyonlarda görünmemesi, son günlerde de halka açık herhangi bir etkinlikte bulunmaması gösteriliyor. Babasının 2011'de hayatını kaybetmesiyle ülkenin lideri olan Kim Jong-un belirlenen resmi bir halefi yok, dolayısıyla sağlığının ülke yönetimini idare edemeyecek durumda olması halinde yerine kimin bakacağı da belirsiz. Kim Jong-un hakkında çıkan haberler arasında koronavirüs salgını korkusu nedeniyle kendisini karantinaya aldığı veya ciddi bir rahatsızlıktan hastalıktan mustarip olduğu iddiaları da var. Herhangi bir güvenilir kaynağa dayandırılmasa da sosyal medyada Kuzey Kore liderinin öldüğü iddiaları da ortaya atılıyor. Son olarak Japon medyasından ve ABD medyasından bazı kuruluşlar Kim Jong-un’un öldüğüne veya bitkisel hayatta olduğuna dair haberler paylaştı. Ancak bu bilgilerin hiçbiri teyit edilmiş değildir. Ayrıca Reuters kaynaklı habere göre Çin, Kuzey Kore’ye bir sağlık ekibi gönderdi ve Kuzey Kore liderinin sağlık durumunu yakından takip ediyor.

İtalya

İtalya Kültür ve Turizm Bakanı Dario Franceschini, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle 2020 yılında İtalya'nın uluslararası turizme açılmayacağını söyledi. Franceschini, "Bu salgının gidişatına ve her devletin izleyeceği politikaya bağlı. G20 turizm bakanlarıyla bir toplantı yaptık, pazartesi günü de AB bakanlarıyla toplanacağız. Yeniden açılma arzusu herkeste var ama bu yıl uluslararası turizm olmayacak. Bu nedenle, iç turizme yatırım amaçlı 'İtalya içinde seyahat' planı üzerinde çalışıyoruz" dedi. 'İtalya içinde seyahat' planı kapsamında belirli bir gelir seviyesinin altındaki çocuklu ailelere nakdi yardım yapılmasını düşündüklerini belirten Franceschini, "Aile başına 500 euro mu, yoksa kişi başına daha düşük bir miktar mı olacağını söylemek için henüz erken" diye ekledi.

Ortadoğu

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan yönetimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağının, Mekke kenti hariç kısmi olarak kaldırıldığını duyurdu. Suudi Kralı Selman bin Abdülaziz, krallığın Mekke hariç tüm bölgelerinde 24 saatlik sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasını öngören bir kararname yayınladı.

Yemen Savaşı

Koronavirüs salgını nedeniyle Yemen'de ilan edilen ateşkesin süresi bir ay daha uzatıldı. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, salgın nedeniyle Yemen’de iki haftalığına ilan edilen ateşkesin bir ay daha uzatıldığını duyurdu. Husilerin saldırılarını sürdürüp ateşkese uymadığını hatırlatan koalisyon, ateşkesin ‘tek taraflı’ olduğunu vurguladı. Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya konuşan koalisyon Sözcüsü Albay Turki el Maliki, “Koalisyon komutanlığı, kapsamlı ve kalıcı bir ateşkes sağlamak için tüm çabalara odaklanma fırsatı olduğunu teyit ediyor” dedi.

İran

İran'da koronavirüs vakalarında düşüş eğiliminin devam etmesi üzerine, salgına karşı tedbirler kapsamında kapatılan park ve bahçeler, yaklaşık bir ay sonra yeniden açıldı. İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, İçişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Zülfikari, Koronayla Ulusal Mücadele Kurulunun onayıyla bazı kısıtlamaların kaldırıldığını açıkladı. Salgına karşı tedbirler kapsamında, geçen ay kapatılan park ve bahçelerin, sağlık kurallarına uyulması şartıyla yeniden açılacağını belirten Zülfikari, "Bugüne kadar korona hastalığı düşüş sürecine girmiştir. Bu da alınan tedbirlerin öneminin ve halkın işbirliğinin göstergesidir" dedi.