Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (6-12 Nisan 2020)

SDE Editör
13 Nisan 2020 20:10

Yurtiçi Operasyonlar 

Hafta içerisinde Jandarma komando, jandarma özel harekât, il jandarma Alay Komutanlıkları ve Kara Kuvvetleri Birlikleri sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler. Baharın gelişi ile bölgede operasyonlar yoğunlaştı.

Operasyonlar genellikle arazi araması ve istihbarata dayalı nokta operasyonları şeklinde icra edildi. Yurt içerinde operasyonlar örgütün genellikle terk etmediği bölgeler olan Şırnak-Cudi Dağı Gabar Dağı, Bestler Dereler Bölgesi, Mardin-Bakok Dağı, Unvan Dağı, Hakkari- Çukurca Kazan Vadisi, Siirt-Herekol Dağı Bölgesi ile Diyarbakır kuzeyi Lice, Kulp, Sason arasında kalan Sağgöze bölgelerinde yoğunlaştı.

Kayseri’de Heyeti Tahrir Şam (HTŞ) Terör örgütüne yönelik operasyonda Surriye uyruklu 2 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde odun toplamaya giden köylülerin geçiş güzergâhına PKK’lı teröristlerce yerleştirilen EYP’nin patlatılması sonucu 5 köylü vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu bölge örgütün esrar ektiği bir bölge. Bu bölgede devamlı örgütün elemanları bulunuyor.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde PKK’nın gerçekleştirdiği mayınlı eylemden sonra yapılan operasyonda saldırı ile ilgili olduğu değerlendirilen 5 şüpheli yakalandı.

PKK terör örgütünün sözde Erzurum eyaleti sorumlusu turuncu kategoride aranan Hayri MAva kod isimli Mahmut Okay çıkan çatışmada yaralı olarak yakalandı.

Sınır Ötesi Operasyonlar

Irak’ın kuzeyinde başlatılan Pençe operasyonu Hakurk Sidekan bölgesinde devam ediyor. Birliklerimiz bu bölgede kalıcı üsler teşkil ettiler. İstihbarata dayalı etkili nokta operasyonlar icra ediyorlar. İstihbarat MİT ve yerel halktan veriliyor. Bu bölgelerde yaşayan Iraklı Kürt vatandaşlar PKK’nın bölgede bulunmasından rahatsızlar. Çünkü teröristler halktan haraç topluyorlar diğer bir neden de tarlalarını ekemiyorlar, bağ ve bahçelerine gidemiyorlar. TSK’nın yaptığı operasyonlar bölge halkına güven sağlıyor. Bu sayede tarlalarını ekip biçebiliyorlar. Hayvanlarını emniyetli bir şekilde araziye çıkarabiliyorlar.   

Irak’ın kuzeyinde Haftanin bölgesinde icra edilen hava destekli operasyonda 2 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Haftanin bölgesi teröristlerin Uludere, Şenoba, Bestler Dereler bölgesine sızmak için terk etmedikleri bir bölge.

MİT ve TSK’nın ortak operasyonu ile PKK’nın sözde Irak Zap bölge sorumlusu Fadıl Ekinci etkisiz hale getirildi.

Fırat Kalkanı harekât bölgesine sızmaya çalışan 2 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi.

Afrin’de sağlanan huzur ortamını bozmak için Tel Rıfat bölgesinden havan ve roket atışı yapan PKK/YPG’li 2 terörist Suriye Milli Ordusu güçleri tarafından etkisiz hale getirildi.

Suriye’de Fırat Kalkanı harekât bölgesi, Barış Pınarı harekât bölgesi ile Zeytin Dalı operasyonu ile huzurun sağlandığı Afrin bölgesindeki güvenli ortamı bozmak isteyen PKK/YPG’li teröristler bölgeye zaman zaman taciz atışları yapmaya ve sızmaya çalışsa da anında etkisiz hale getiriliyorlar.

İdlib’de 5 Mart’ta Türkiye, Rusya arasında sağlanan ateşkes devam ediyor. Ancak bölgedeki radikal unsurlarla İran destekli milisler ve rejim güçleri zaman zaman SMO mevzilerine taciz atışları yapıyorlar. Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu güçleri anında bu tacizlere devam ediyor.

Türkiye İdlib’in kritik bölgelerinde yeni gözlem ve direnek noktaları açamaya devam ediyor. Mevcut gözlem noktalarını beton bloklarla güçlendiriyor. Türkiye bütün çabalarına rağmen bölgedeki radikal unsurların ağır silahlarını bırakmasını sağlayamadı.

Türk ve Rus askeri güçleri M-4 yol güzergâhında planlı yol devriyelerini müşterek icra ediyorlar.

Fırat’ın doğusunda Kamışlı-Haseke bölgesinde devriye görevi icra eden Rus ve ABD güçleri arasında zaman zaman gerginlikler yaşanıyor.

ABD hafta içerisinde Suriye’de Fırat’ın doğusunda bulunan PKK/YPG güçlerine bir milyon dolar değerinde tıbbi malzeme gönderdi. Malzemeler Irak tarafından TIR’larla giriş yaptı.

Uluslararası koalisyon güçleri Bağdat’ın batısındaki Ebu Gureyb üssünden çekildiler ve bu üssü Irak odunsuna devrettiler. Koalisyon güçleri bugüne kadar Irak’tan 6. Askeri üsden çekildi. ABD Irak’ta bölgesel kürt yönetimi bölgesi Erbil’deki üsleri takviye ediyor.

Yurt içerisinde ve yırt dışında operasyonlarına devam eden güvenlik güçleri yılın ilk üç ayında 230 teröristi etkisiz hale getirdi.

Libya’da Ulusak Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri ile isyancı General Hafter güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Hafter’in sözcüsü Tunus’la birlikte sınır hattında müşterek operasyon yapacaklarını açıkladı. Ancak henüz bu operasyon icra edilmedi.  Tunus’un Türkiye’nin Libya’daki operasyonlarına destek verirken böyle bir operasyon yapmak için Hafter’le işbirliği yapması manidar.

Hafter Çin’den 6 adet İHA temin etti. İHA’lar 11-76TD model kargo uçağı ile Bingazi Havaalanı’na getirildi.

Suriye’de görev yapan İran’a bağlı devrim milislerinden 25 kişide koronavirüs tespit edildiği ve bunların kontrol altına alındığı bildiriliyor.