Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (20-26 Nisan 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
27 Nisan 2020 01:33

Ulusal Egemenliğin 100. Yılı

BMM’nin 23 Nisan 1920’de Ankara’daki ilk toplantısının 100. Yılı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlandı. Ancak planlanan görkemli kutlamalar yerine Anıtkabir ve TBMM’de yapılan kısmi kutlamalar yapıldı Covid 19 salgını nedeniyle.

Meclisteki törenlerde parti başkanları ve temsilcileri konuşmalar yaptılar daha sonra TBMM Başkanı Şentop öncülüğünde Anıtkabir ziyaretleri gerçekleşti.

TBMM Bakanın Şentop’un 23 Nisan günü saat 21.00 da İstiklal Marşını evimizden okuyalım isteği karşılık buldu ve tüm Türkiye’de İstiklal Marşı okundu.

İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi açıldı

Şehir hastanelerine bir yenisi daha eklendi. Başakşehir hastanesi daha önce de, Ekrem İmamoğlu’nun hastane yolu için asfalt atmayacağını belirtmesiyle gündeme gelmişti. Bu kez muhalefet yazarları tarafından da eleştirilen bu tavır sonrasında hastane açıldı. Özellikle salgın hastalıktan dolayı hastanenin açılışı ayrı bir önem taşıyor.

Yardım dağıtan belediyelerin durumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Covid-19 salgınından dolayı sokağa çıkmayan vatandaşlar için yardım dağıttığını belirten belediyelerin bu faaliyetleri için “Bu tür teşebbüsler geçmişte FETÖ ve PKK gibi örgütler tarafından denenmiştir” ifadesini kullandı. Bu ifadeler muhalefet tarafından eleştirildi.

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na soruşturma

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un evinin fotoğraflanmasıyla ilgili, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında 'suçu ve suçluyu övme, suça azmettirme' suçlamalarıyla soruşturma başlatıldı.

CHP Üsküdar İlçe Başkanı Özçağdaş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’un evinin fotoğraflarını çektiğini İstanbul Anadolu Başsavcılığı’nın talimatıyla alınan ifadesinde kabul etti. Özçağdaş “İnşaat var mı yok mu" diye fotoğraf çektim” dedi. 

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu twitter hesabından bir açıklama yaparak, Özçağdaş’a partisinin talimat verdiğini belirtti. Bunun üzerine Fahrettin Altun’un avukatının Kaftancıoğlu hakkında “suçu ve suçluyu övme, suça teşvik” iddiasıyla yaptığı suç duyurusu üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı yeni bir soruşturma başlattı.

Karamollaoğlu'ndan belediyelere yardım yasağına tepki:

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, hükümetin koronavirüs (corona virüs) salgını nedeniyle uyguladığı politikaları eleştirdi. "Sayın Erdoğan bilmeli ki Türkiye birden büyüktür. Her şeyin merkezine kendisini koyan yaklaşımından bir an önce vazgeçmelidir. Çünkü bu tavır kendisine ve ülkemize zarar veriyor" diyen Karamollaoğlu, belediyelere yardım yasağına da sert tepki gösterdi.

BTP Genel Başkanı Haydar Baş'ın yerine oğlu Hüseyin Baş seçildi

Koronavirüs (corona virüs) nedeniyle hayatını kaybeden BTP Genel Başkanı Haydar Baş'ın yerine oğlu Hüseyin Baş seçildi. BTP Parti Sözcüsü Lütfullah Önder, parti kongresini Koronavirüs salgını sona erdikten sonra yapacaklarını söyledi.

Tüzük gereği büyük kongre yapılıncaya kadar görev yapmak üzere, genel başkanı belirleme görevinin partinin en yetkili organı olan ve 130 kişiden oluşan MYK’ye ait olduğunu belirten Önder, şöyle devam etti:

“Yapılan görüşmeler, istişareler ve neticede yapılan oylama sonucunda toplantıya katılanların oy birliğiyle Prof. Dr. Haydar Baş’ın oğlu, MYK üyemiz ve Genel Başkan Yardımcımız Hüseyin Baş’ı genel başkan olarak belirledik. Bağımsız Türkiye Partisi Büyük Kongresi yapılıncaya kadar Hüseyin Baş, partimizin genel başkanıdır. Koronavirüs salgını sona erdiğinde büyük kongremizi toplayacağız. Hukukçu kimliği, genç ve dinamik kişiliği, partimizin program ve projelerine vukufiyeti ve hitabeti ile önemli işler başaracağı inancıyla yeni Genel Başkanımız Hüseyin Baş’a başarılar dileriz.”

İstanbul BB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve yardım kitapçıklarındaki resimler

İmamoğlu’nun dağıttığı yardım paketlerinde çocuklar için bilgilendirme kitapçıklarındaki resimler tartışma konusu oldu. Resimlerden birinde gençler “başkan şaşırma sabrımızı taşırma diye gülerek yürüyüş yapıyorlardı. Bu resim bir gezi parkı provası ve ayaklanma provası gibi yorumlandı. Başka bir resimde de üç büyük dine mensup din adamlarının yanında bir Alevi dedesi resmi vardı. Bu resmi de Alevilik İslam dışında dördüncü bir din olarak yorumlandı ve İmamoğlu’nun Aleviliği dördüncü bir din olarak insanlara sunduğu şeklinde tartışıldı.