Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (20-26 Nisan 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
27 Nisan 2020 10:10

TCMB Açık piyasa işlemlerine ilişkin düzenleme

2020 yılı için TCMB analitik bilanço aktif toplamının azami %5’i olarak belirlenmiş olan Açık Piyasa İşlemleri (APİ) portföyünü aktif toplamının %5'inden %10'una yükseltti. Böylece Merkez, bankalardan alacağı varlıkların toplamını yaklaşık 20 milyar liralık daha varlık alımı yapabilecek şekilde artırmış oldu.

Başkan Murat Uysal ayrıca çeşitli merkez bankalarıyla mevcut iş birliğini güçlendirmek ve yeni swap anlaşmaları tesis etmek amaçlı görüşmelerin yapıldığını ifade etti.

BDDK’dan Aktif Rasyo oranına ilişkin düzenleme

BDDk, 1 Mayıs 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Aktif Rasyosu’nu (AR) hesaplamalarına ilişkin düzenlemeye gitti. Düzenlemede, bankalara ilişkin AR oranlarının aylık ortalamalarının mevduat bankaları için %100’ün, katılım bankaları için %80’in altına düşmemesi öngörülüyor.  Bu oranın altında kalan bankalara formüle aykırılık oluşturan tutarın yüzde 5’ine kadar ceza kesilecek ve bu ceza 500 bin TL’den az olamayacak.

TCMB faiz indirimi

Merkez, bu hafta gerçekleştirdiği toplantısında politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 8.75'e düşürdü. Böylece son 8 toplantıda faizi %24’ten %8,75’ çekmiş oldu.

TCMB’nin para politikasını yönetmekte faiz tek enstrüman değil. Dolayısıyla son dönemde Merkez piyasayı fonlayarak TL’nin dolaşımını artırırken faize hamlede bulunması sürpriz olmadı. Para politikasındaki en efektif hamlesi aslında piyasaya likidite enjekte etmesi. Koronavirüs sebebiyle durağanlaşan ekonomiyi canlandırmak adına 100 baz puan sürpriz değildi. Nitekim dolar/TL kuru buna sınırlı tepki verdi. Çünkü şuandaki konjonktürde kuru asıl etkileyen kısım Merkez Bankasının rezervleri, dış finansman ihtiyacının giderilip giderilemeyeceği.

Kısa Çalışma ödeneği başvuruları

Kısa Çalışma Ödeneği’ne 3 milyonu aşkın sigortalı çalışan için 270 bine yakın firmanın başvuruda bulunduğu açıklandı. Ödeneğe en çok başvuru yapan sektör %40’lık payı ile imalat, ikinci olarak %15’lik payı ile toptan ve perakende ticaret sektörü olurken bunları %12’lik payı ile konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri ve %6’lik payı ile eğitim sektörü izledi.

Çin ekonomisi

Çin’de ekonomik büyümenin 1992 yılından bu yana ilk kez daralmasıyla birlikte Merkez Bankası bir yıllık kredi faizi oranını 20 baz puan indirerek %3,85’e çekerken beş yıllık faizi de 10 baz puan indirerek %4,65’e düşürdü.

IMF koronavirüs değerlendirmeleri

IMF Başkanı Georgieva, koronavirüs salgını nedeniyle küresel ekonominin 1929'da yaşanan Büyük Buhran'dan bu yana görülmeyen bir ölçekte daralmasının beklendiğini ve bu yıl 170 ülkede kişi başına düşen gelirin azalacağını ifade etti. Dünya genelinde alınan mali önlemlerin yaklaşık 8 trilyon USD’ye ulaştığını ve merkez bankalarının çok yüksek tutarda likidite sağladığını belirten IMF Başkanı, Kuruluş’un acil durum finansmanı için 103 ülkenin talepte bulunduğunu ifade etti. IMF Başkanı, portföy yatırımlarından 100 milyar USD’lik çıkışla karşılaşan gelişmekte olan ülkeler için endişe duyduğunu söyledi.

Uluslararası Finans Enstitüsü’nün değerlendirmeleri

Avrupa’daki gelişmekte olan ülke ekonomilerinin büyüme tahminini 2020 yılı için -%1,4’ten -%4,7’ye indiren Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), Euro Alanı’nın bölgedeki bir çok ülke için ana ihraç pazarı olduğu göz önüne alındığında, dış talebin önümüzdeki dönemde sert düşüş kaydedebileceğini belirtti. IIF, zayıf dış talebin yanı sıra salgına karşı alınan önlemlerin yılın ikinci çeyreğinde özel tüketim ve yatırım harcamaları üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle Türkiye için %2,7’lik daralma tahminini yineledi.

ABD yeni teşvik paketi

ABD Senatosu, 484 milyar USD değerindeki yeni yardım paketini onayladı. Böylece açıklanan destek tutarı toplamda 3 trilyon USD’nin üzerine çıktı.

ABD işsizlik maaşı başvuruları

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları 18 Nisan’da biten haftada 4.4 milyon oldu. Böylece son beş haftada işsizlik maaşına toplam başvurular 26.5 milyona ulaştı.

Petrol

ABD’de vadesi 21 Nisan 2020’de dolacak olan (WTI tipi ham petrolün Mayıs ayı vadeli işlem sözleşme sahiplerinin dün fiziki ham petrol teslimatından kaçınmasıyla yaşanan sert satışlar sonucu petrol fiyatı tarihinde ilk kez sıfırın altına inerek eksi seviyeleri (-40 USD) gördü. Depolama alanının yetersiz olması nedeniyle vadesi çok yaklaşmış olan petrol kontratları fiyat düşüşüne rağmen tercih edilmedi. Dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan Brent türü ham petrolün varil fiyatı ise 16 dolar seviyesine kadar indi.