Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi ( 1-7 Nisan 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
08 Nisan 2019 10:53

YURT İÇİNDE YAPILAN OPERASYONLAR

 • İç güvenlik harekat bölgesinde görevli Jandarma özel harekat(JÖH), Jandarma Komando Birlikleri ve bölgede görev yapan Kara Kuvvetleri Birlikleri baharın gelmesi ile birlikte gerek kendi bölgesinde gerekse Kolordu seviyesinde planlanan ve icra edilen operasyonlarla bölücü terör örgütüne önemli kayıplar verdirmişlerdir. Terör örgütüne ait birçok barınak, sığınak ve mağara tespit edilerek içerilerinde bulunan malzemelerle imha edilerek kullanılamaz hale getirilmiştir. Şehirlerde terörle mücadele ekiplerince Cumhuriyet Savcılıklarınca haklarında arama ve tutuklama kararı bulunan FETÖ/PDY mensuplarına karşı icra edilen operasyonlarda FETÖ mensubu çeşitli meslek gruplarında görev yapan veya emekli olmuş kişilere yönelik operasyonlar icra edilmiştir.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri’ne mensup F-16’lar ve silahlı helikopterler ve sınıra yakın bölgelerde mevzilenmiş obüs topları ile bölücü terör örgütünün özellikle Kuzey Irak’ta bulunan sığınak, barınak ve silah mevzileri vurularak imha edilmiştir. Aynı dönemde gerek Fırat’ın batısında gerekse Fırat’ın doğusunda bulunan PKK/YPG mevzileri de vurulmuştur.
 • Milli Savunma Bakanlığı son üç haftada PKK/KCK terör örgütüne karşı yürütülen operasyonlarda ikisi gri listede olmak üzere 59 terörist etkisiz hale getirildi.
 • Diyarbakır’da PKK/KCK’ya yönelik çeşitli illerde yapılan operasyonda 3 kişi gözaltına alındı.
 • FETÖ/PYD’ye yönelik çeşitli illerde yapılan operasyonlarda çeşitli kamu kurumlarında görevli olan 30 kişi gözaltına alındı.
 • FETÖ mühendisi itirafçı oldu. İstihbaratta mühendis olarak görev yaptığım dönemde Bylock yazışmalarını silmek için yazılım geliştirdim. MNS kayıtlarını ve e-posta içeriklerini ele geçirmek için programlar hazırladım diye ifade etmiştir.
 • Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya 15 Temmuz darbe girişiminden bugüne kadar kamuda FETÖ mensubu 240 bin kişi hakkında adli işlem yapıldığını 85.000’inin tutuklandığını hala ceza evlerinde FETÖ mensubu 30.600 kişinin tutuklu ve hükümlünün bulunduğunu söyledi. Uzunkaya 15 Temmuz öncesi ve sonrasından bugüne kadar 33.500 Emniyet mensubunun Fetö ile irtibatı nedeni ile uzaklaştırıldı. Şu anda teşkilatımızda herhangi bir personel zafiyetinin bulunmadığını söyledi.
 • Ağrı’da terör operasyonu 13 kişi gözaltına alındı. Ağrı’da terör örgütü PKK/KCK adına faaliyet yürütenlere yönelik operasyonda 13 zanlı gözaltına alındı.

SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR

 • TSK’lerine ait F-16 uçakları Irak’ın kuzeyinde Hakurk’un çıkış bölgesi olan Sidekan ve Bradost bölgesinde bulunan PKK teröristlerini ve silah mevzilerini imha etmiştir. Bu bölge Kandil, Hakurk güzergahından gelen teröristlerin ZAP, Metina Dağı, Gara Dağı ve Sincar üzerinden Suriye’ye geçiş sağlayan önemli bir güzergahı kontrol etmesi bakımından önemlidir. PKK’ya karşı savaşan ve terör örgütünü bölgeye sokmayan Türkiye’ye yakın bir aşirettir.
 • Sınıra konuşlanmış topçu birliklerimiz Fırat’ın doğusunda Aynel Arap güneyindeki Zor mağara köyünde buluna PKK mevzilerinde topçu atışları ile vurdu. Bu bölgeden zaman zaman sınır bölgesindeki birliklerimize taciz atışları yapılıyor. Bu bölgede Fırat’ın doğusuna yapılacak bir harekatta önemli hedeflerden birisi sınırda konuşlu topçu birliklerimiz burada mevzi ve hendekler kazan PKK/YPG teröristlerini ateş altına alarak imha ediyor.
 • Kilis’te jandarma tarafından yapılan operasyonda Suriye’de PKK ve YPG’ye götürülmek üzere hazırlanmış 473 kilo patlayıcı, ağır makinalı tüfekler, keskin nişancı silahları, roketatarlar ve zırh delici füzeler ele geçirilmiş ve 3 kişi gözaltına alınmıştır.
 • Afrin’de konuşlu TSK topçu birliğimiz Tel Rıfat kırsalında bulunan  PKK/YPG teröristleri bu bölgeden ÖSO mevzilerini taciz ettiği zaman sızma teşebbüsünde bulunarak ÖSO’ya zarar vermeye çalışıyor.
 • TSK’ya ait zırhlı araçlarla takviyeli güçlerimiz Suriye’de Tel Eys ile Sirman arasında zaman zaman devriye görevi icra ediyor.
 • Afganistan’da terör saldırısı 5 ölü Taliban militanlarının, Afganistan’ın Sar-i Pul vilayetine saldırması sonucu 5 güvenlik görevlisi öldü. Açıklamayı Sar-i Pul valiliği sözcüsü yaptı. Taliban ile saldırıda 12 askerin öldüğünü açıkladı.
 • Suriye Afrin’de bölücü terör örgütleri düzenlediği havan saldırısında bir asker yaralandı. 1 askerimiz şehit oldu. Şehit olan askerimiz bir yıl önce sözleşmeli er olarak silahlı kuvvetlerde göreve başlamıştı.
 • Reuters’ın haberine göre ABD Türkiye’ye gönderilen F-35 ilgili ekipman ve malzemenin sevkiyatını durdurduğunu duyurdu.
 • NATO’nun kuruluşunun 70. yılında üye ülkelerin dışişleri bakanları 3-4 Nisan tarihleri arasında Washington’da toplanacak toplantıya 29 ülkenin dışişleri bakanları katılacak. Toplantıda Rusya, Afganistan terörle mücadele külfet paylaşımı gibi konular konuşulacak.
 • Suriye’de insan hakları ağının açıklamasına göre mart ayında 334 sivilin çatışan taraflarca öldürüldüğü duyuruldu. Ölenlerin 87’si çocuk ve 63’ü kadındır.
 • Rusya Devlet Başkanı Putin ile İsrail Başkanı Netanyahu Ortadoğu’daki durumu görüştü. Kremlin basın servisinden yapılan açıklamaya göre bu görüşme telefon yapıldı.
 • Fransa Doğu Akdeniz’e uçak gemisi gönderdi. Doğu Akdeniz’de Rumlarla birlikte yasadışı sondaj çalışmalarını yürüten ülkelerden Fransa bölgedeki varlığını arttırma peşinde Fransa 2010’dan bu yana adanın güney batısındaki Baf kentindeki Papandreuhowa üssünü kullanıyor. Fransa Rumlardan kalıcı bir üs istiyor.
 • ABD’nin NATO tehdidi; ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasına ilişkin yaptığı açıklamada Türkiye’nin S-400 alması NATO’ya ve ittifakın gücüne büyük tehlike teşkil eder diye konuştu. Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay da ABD’nin Türkiye’nin müttefiki olarak mı kalacağına yoksa iki ülke arasındaki dostluğu riske mi edeceğine karar vermesi gerektiğini bildirdi.
 • F-35 savaş uçakları ile ilgili yapılan çelişkili açıklamalara rağmen Türk pilotların ABD’deki programları aynen devam ediyor.
 • Fransız basınında yer alan haberlere göre PKK/YPG ile DEAŞ arasındaki kirli ilişkilere yer verilmiş. Gazetelerde yer alan haberlere göre PKK/YPG teröristleri para karşılığında DEAŞ militanlarını serbest bırakıyor.
 • Rakka’da bazı mahallelerde halk baskılar nedeni ile PKK/YPG teröristlerini protesto ediyor. Bazı bölgelerde PKK/YPG militanları halka ateş ediyor.
 • İsrail ceza evlerinde tutuklu bulunan Filistinliler üzerinde bazı ilaçlar kullanarak tutukluları birer denek olarak kullandığı bilgileri bazı basın organlarında yer aldı.
 • ABD kongresi, Yemen’de operasyonlarını sürdüren Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap koalisyonuna askeri desteği kesme kararını onayladı.
 • Suudi Arabistan Bağdat konsolosluğunu açtı. Riyad yönetimi 1990 yılında Irak’ın Kuveyt’in işgalinden sonra Bağdat konsolosluğunu kapatmıştı.
 • Suriye’de Esat güçleri İdlib’de gerginliği azaltma bölgesinde Pazar yerine düzenlediği saldırıda 10 sivil hayatını kaybetti. 25 sivil yaralandı.
 • Yeni Zelanda’da terörist ilk kez hakim karşısına çıktı. Christchurch kentinde Nur ve Linwood camilerinde 50 kişiyi katleden teröristin ilk duruşması yapıldı. Terörist Tarrant duruşmaya ceza evinden görüntülü katıldı.
 • PKK/SDG öncülüğünde oluşturulan SDG’lerinin sözcüsü Afrin’i alacağız diye açıklamalarda bulundu. PKK/YPG Afrin’i almaktan başka çaremiz yok diye açıklama yapıyor. Bu açıklamaların amacı Münbiç ve Fırat’ın doğusundaki terör örgütü mensuplarına moral vermek böylece PKK/YPG mensuplarının silah bırakmasını ve örgütten kopmaları önlemek.