Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (8-14 Nisan 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
15 Nisan 2019 10:02

Mansur Yavaş’ın Büyükşehir Belediye Meclisi ile ilk sınavı: Topal Ördek Vak’ası

8 Nisan 2019’da mazbatasını alan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş herkesi kucaklayan ve her kesimle ılımlı ve yapıcı ilişki kuracağına dair bir mesaj verdi. Sayın Cumhurbaşkanı ile Rusya dönüşü havaalanında protokoldeki yerini aldı ve Başkanın “hayırlı olsun” demesiyle ilk temas yaşandı.

14 Nisan 2019 Pazar günü Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın başkanlığında Ankara Belediye Meclis'i toplandı. Mecliste Ak Parti ve MHP’li üyeler, belediye başkanının, belediye ve iştiraki şirketleri üzerindeki bütçe ayarlama dahil bir takım yetkilerini kısıtlamak istedi. Ancak Yavaş, şirketler üzerindeki şahsi yetkilerinin meclise devredilmesi öngörülen önergeyi oylatmadan reddederek oturumu kapattı. Toplantısı sırasında sık sık tansiyon yükselirken belediye meclis üyeleri arasında kavga çıktı. Daha ilk toplantıda her iki taraf da birbirine mesaj vermiş oldu: Bizi dikkate almadan rahat hareket etmen mümkün değil çünkü biz sayısal olarak güçlüyüz mesajına karşılık, Ben de yetkilerimi ve meşruiyetimi Ankara halkından aldım bu yetkiyi sonuna kadar kullanacağım. Yavaş’ın karşısında sadece belediye meclis üyeleri mi var yoksa Belediye meclis üyelerini aşan bir güç mü var? Belediye meclisinde devam edecek olası tartışmalarda sorunun cevabı ortaya çıkacak. Cumhurbaşkanının topal ördek vakası ile vermek istediği mesaj, işaret ettiği durum bugün ortaya çıktı. Büyükşehir belediye meclisi oldukça renkli toplantılara sahne olacak ve Türkiye’deki genel siyasi işleyişe dair mesajlar verecek gibi.

İstanbul’daki seçim sonuçları belirsizliğini koruyor

Yerel seçim sonuçları İstanbul’da halen sonuçlanmadı. Ak Parti’nin İstanbul Küçükçekmece ve Maltepe’de yaptığı itirazlardan dolayı oy sayımı yeniden yapılmaya başlandı. Hafta boyu oy sayımları devam etti ancak sonuç halen ortaya çıkmadı. B. Yıldırım ve E. İmamoğlu arasındaki fark 14 binin altına indi. İstanbul’da seçim sonuçlarının on beş günü aşmasına rağmen sonuçların hala açıklanmaması mevcut durum hakkındaki belirsizliğin sürmesine neden oldu.

Ak Parti tarafından Küçükçekmece’de usulsüzlük belgeleri olduğu iddiası, Küçükçekmece’de ve gerekirse tüm İstanbul’da seçimin yenilenmesini gündeme getirildi. Olmayan yerlerde seçmenlerin varlığı ve seçimlerde görevli bir kişinin yaptığı usulsüzlüklerden dolayı tutuklanması sonrasında Küçükçekmece’de emniyet mensupları haneleri dolaşarak seçmen kontrolü yapmaya başladı.

Oy sayımı devam eden bir başka yer Maltepe. Maltepe’deki sandık görevlilerinin FETÖ bağlantılı, sol terör örgütleri ve PKK üyeleri olduğu iddiası seçim sonuçlarının sorgulanmasına neden oldu. Seçimde hukuka aykırı olmasına rağmen il ve ilçe dışından 962 sandık görevlisi atandığının ortaya çıkması yine kurallar çiğnenerek kamu personeli olmayan isimler ile Maltepe Belediyesi personellerinin sandık heyetlerinde yer alması nedeniyle sayımlar Maltepe’de tekrar ediyor. Sayım kurullarının arttırılarak sonucun daha erken ortaya çıkarılacağı belirtiliyor. Gelecek hafta İstanbul’daki seçimlerin sonucu merak edilen en önemli haber olacak.  

Binali Yıldırım, İstanbul ‘da Cumhur ittifakının büyükşehir belediye başkan adayıydı. Seçim sonrası İmamoğlu sürekli gündemde olup açıklama yaparken B. Yıldırım’ın suskunluğu dikkat çekmişti. 11 Nisan tarihinde bir açıklama yaptı ve suskunluğunu YSK sürecine saygısından dolayı koruduğunu belirtti.

Devletin Yanında Devlet Bahçeli

MHP lideri Devlet Bahçeli, seçim sonuçlarından memnun ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyen açıklamalarına devam ediyor.

Seçimlerden bir hafta sonra Bahçeli, Ankara ve İstanbul’daki itirazlardan hareketle, Büyükşehir belediye başkanlığı seçimleri için yeni bir model önerdi: Büyükşehirler seçilsin. Büyükşehir belediye başkanı da ilçe belediye başkanlarını seçsin. Önerinin ilerleyen dönemlerde tartışmaya açılması bekleniyor.

Ak Parti İstanbul il başkanı ve Ak parti sözcüleri Büyükçekmece ve Maltepe’deki usulsüzlüklerin organize ve üstü örtülmesi mümkün olmayan tarzda olduğunu belirtip, bu gerekçelerden dolayı aslında sadece bu iki ilçe değil tüm İstanbul’da seçimin yenilenmesi gerektiğini belirttiler. Bu açıklamaya Bahçeli de katıldı: “Vicdanları huzurlu kılacak yeni bir seçim düşünebiliriz” diyerek Ak Parti ile bu konuda aralarında söylem farklılığı olmadığının altını çizdi. İstanbul’daki seçimlerin tartışmalı olduğunu, kamu vicdanını huzurlu kılacak yeni bir seçimin 60 gün sonraki ilk Pazar günü (2 Haziran 2019) yapılabileceğini söyledi.

Artvin Yusufeli (Ak Parti 1 oy farkla kazanmıştı CHP itiraz etti) ve Denizli Honaz’daki (Ak Parti itiraz etti) seçim sonuçlarına yapılan itirazlarla seçimlerin bu ilçelerde yenilenmesi kararı YSK tarafından alındı.

Yine Bahçeli seçimlerdeki oy oranlarının %7.4 değil %18.81 olduğunu söyledi. Tabii bu belirsizliğin arkasında yatan sebep, seçmenin bir partiye değil 51 ildeki ittifaka oy vermesidir. Bu yüzden MHP’nin ya da ittifak içinde yer alan partilerin oy oranlarını net olarak tespit etmek mümkün görünmemektedir.

Kılıçdaroğlu ve Akşener’in Siyasi Düeti

Bahçeli (MHP) ve Ak Parti arasındaki bu harmonik siyasi dil karşı cephede-Millet ittifakında da yankı buldu. İstanbul sonuçlarının açıklanmaması karşısında bir yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Faik Öztrak sık sık açıklama yaparken diğer yandan Kılıçdaroğlu ve Akşener yan yana gelerek İstanbul sonucunun bir an önce açıklanması gerektiğine dair açıklamalar yaptılar.

KHK’lı Belediye Başkanları

Seçimi kazanmasına rağmen KHK ile memuriyetten ihraç oldukları için seçimi kazananlara YSK tarafından mazbatalarının verilmeyeceği 2. Sıradaki diğer partinin adayına başkanlığın verileceği yeni bir tartışmanın başlamasına neden oldu. Söz konusu belediyeler şunlar: Erzurum’da Tekman; Diyarbakır’da Bağlar ve Lice; Van’da Tuşba, Edremit ve Çaldıran; Kars’ın Digor ilçesi Dağpınar beldesi, Siirt’in Gökbaş beldesi.

Buradaki tartışma, YSK’ya başvurulduğunda sorun çıkmaması ancak seçimleri kazandıktan sonra böyle bir kararın verilmesi, ikinci tartışma, aynı partinin eşbaşkanına veya diğer meclis üyesine değil ikinci sıradaki partinin adayına başkanlığın veriliyor olmasıdır. YSK’nın bu kararı farklı siyasi kesimler tarafından demokrasi, temsil, hukuk vb. eksenlerde tartışıldı.