Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (25-31 Mart 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
01 Nisan 2019 11:13

Seçim performansı

Seçimden önceki son haftada liderler son seçim mitinglerini yaptılar. Ancak her seçim döneminde olduğu gibi bu seçim döneminde de Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan’ın performansı dikkat çekti. Bu seçim döneminde Erdoğan 69 ilde 102 miting yaptı. Bu hafta içinde Ankara’nın ilçelerinde ortalama 4 miting, İstanbul’da ise günde 8 miting yaptı.

PKK’nın lider kadrosundan Rıza Altun’a Operasyon

27 Mart günü sabahın erken saatlerinde MİT ve TSK’nın ortak operasyonunda, terör örgütü PKK'nın elebaşı Bayık'ın en yakın adamlarından Rıza Altun ve beraberindekiler, Kandil'e yapılan hava harekâtıyla vuruldu. Altun'un ağır yaralandığı operasyonda, Mikail Özdemir, Emrullah Dursun ve Ali Aktaş'ın arasında olduğu, örgütün tepe kadrosundaki teröristler etkisiz hale getirildi.

Bu tür operasyonlar seçim dönemlerinde milliyetçi oyları kazanmak için etkili bir rol oynayabiliyor. Bu operasyonun çok başka bir anlamı daha var. Türk devleti, Kandil’deki terör örgütü elemanlarına istediği zaman istediği yerde operasyon yapabilecek teknolojik donanıma sahip olduğunu gösterdi. Bundan sonra rahat hareket edemeyeceklerine dair bir mesaj Kandil’e verilmiş oldu.

Akşener’in Çantası

Terör ve terörist üzerinden işleyen tartışmalar nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan İyi Parti genel başkanı M. Akşener’e hem tazminat hem de ceza davası açtığını belirtti. Akşener son seçim mitingini Manisa’da yaptı 30 Mart tarihinde ve bu mitingde yanında getirdiği çantayı halka göstererek çantasının ne anlama geldiğini şöyle açıkladı: “Bu çanta Yassıada'da giderken rahmetli Menderes'in, Zincirbozan'a giderken rahmetli Demirel'in, rahmetli Ecevit'in elindeydi. Bu çanta Mamak'a giderken rahmetli Başbuğumuz Alparslan Türkeş'in elindeydi. Kadere bakın, bu çanta Pınarhisar'a giderken de Erdoğan'ın elindeydi. Pınarhisar'a giderken muktedirlere karşı boynunu eğmeyeceğini söyleyen Sayın Erdoğan, bu çantayı bugün benim elime verdi" diye konuştu.

Ölümü gösterip sıtmaya razı olmak: “TKP HDP’den yeğdir”

HDP özellikle Batıdaki büyükşehirlerde aday göstermedi ve parti yetkilileri Ak Parti’nin karşısındaki adayları (hangi partiden olursa olsun) destekleyeceklerini belirttiler. S. Demirtaş, tüm HDP’lilerin sandığa gitmesi gerektiğini ve Ak Parti karşısındaki aday hangi partiden olursa olsun onun desteklenmesini tavsiye etti.

Bu seçim döneminin en ilginç yarışlarından biri de Tunceli adayları oldu. TKP Tunceli belediye başkan adayı Fatih Mehmet Maçoğlu, “biz kazanırsak Tunceli’nin nüfusu artacak” demişti. Bu sözü üzerine çok eleştiri almıştı Maçoğlu HDP’lilerden, Dersim yerine Tunceli dediği için. HDP karşısında Ovacık belediyesinde gösterdiği performansın rüzgarıyla Tunceli adayı olması büyük bir yankı ve HDP’lilerden eleştiri aldı. Ancak Bir çok kesim tarafından kooperatifçiliğiyle meşhur Maçoğlu HDP karşısında övgüye mazhar oldu.

31 Mart 2019 Yerel seçim sonuçları

Bu seçim oldukça şaşırtıcı sonuçlar ortaya koydu. Örneğin;

Ankara’yı Millet İttifakı adına yarışan Mansur Yavaş kazandı
Tunceli’de TKP adayı Fatih Mehmet Maçoğlu kazandı.
Şırnak’ta Ak Parti kazandı.
31 Mart 2019 Yerel Seçim Sonuçları (1.4.2019 saat 03.22 itibariyle resmi olmayan sonuçlar.)

 

 

Büyükşehir

İl

İlçe

Toplam

Ak Parti

16

24

514

554

CHP

10

10

179

199

MHP

1

11

138

150

HDP

3

4

46

53

Bağımsız

0

1

10

11

TKP

0

1

0

1

Şırnak HDP’nin kalesi AK Parti Kazandı, Kayyumun aday gösterildiği il. Halk kimliğe değil hizmete oy verdi demek ki. Artık Kimlikten hizmete doğru bir kayış olarak okunabilir.