Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Genel Haftalık Değerlendirme

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi ( 15-21 Nisan 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
24 Nisan 2019 14:40

 YURTİÇİ OPERASYONLAR

 • Güvenlik güçlerince Tunceli kırsalında devam eden operasyonda arazide yapılan arama faaliyetleri sırasında bulunan iki sığınak içerisinde çeşitli yaşam malzemeleri ile birlikte 1 adet Kanas keskin nişancı piyade tüfeği ile çok sayıda mühimmat ele geçirilmiş sığınaklar imha edilmiştir.
 • Diyarbakır kırsalında güvenlik güçleri ile teröristler arasında çatışma çıktı.
 • Batman’da HDP’li belediye Memursen’e bağlı sendika üyelerine baskı yaparak sendikadan ayrılmaya zorluyor.
 • Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının deşifresine yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında Mardin, Hatay illerinde eş zamanlı operasyonlar icra etti. Dördü polislikten ihraç edilmiş 5 kişiyi gözaltına aldı.
 • Bingöl ili sınırlarında ağırlıklı olarak kırsal kesimde güvenlik güçlerince devam eden operasyonlarda arazide bulunan sığınak ve barınaklar içerilerinde bulunan yaşam malzemeleri ile imha edildi. Bingöl bölgesinde özellikle Genç, Diyarbakır’ın kuzeyi örgütün terk etmediği bir bölge olması bakımından çok önemli bu bölge aynı zamanda dağlık olması nedeni ile örgüte barınma ve gizlenme imkanı sağlıyor.
 • Van Başkale ilçesi kırsalında devam eden operasyonda arazi araması ve yol kontrolleri neticesinde arazide bidonlar içerisine gizlenmiş toprağa gömülü silah mühimmat ve tahrip maddeleri ele geçirildi.
 • Deniz Kuvvetlerinin Bayraktar TB2’leri Ege ve Akdeniz’de başarılı bir şekilde görevine devam ediyor.
 • Hakkari Valiliği yapılacak operasyonlar nedeni ile Yüksekova, Çukurca, Derecik arasında kalan bölgeyi 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu. Bahar aylarının gelmesi ile terör örgütünün bölgede vatandaşların can ve mal güvenliğine yöneliğine zarar vermemesi, vatandaşların can ve mal güvenliğine yöneliğine zarar vermemesi vatandaşların yaylalarında güvenli bir şekilde yazı geçirmesi için bölgede operasyonlar yapıyor.
 • Şanlıurfa/Ceylanpınar, Siirt/Eruh, Silopi kırsalında güvenlik güçlerince icra edilen operasyonlarda 10 kilogram C-4 plastik patlayıcı 3 adet el yapımı patlayıcı ve patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler tespit edilerek imha edilmiştir.
 • Türkiye – Irak sınırında çıkan çatışmada 4 askerimiz şehit oldu. 6 askerimiz yaralandı. TSK’lerine ait F-16 uçakları gece boyunca Avaşin, Basyan bölgesindeki PKK sığınak ve barınaklarını bombaladı. Suriye’de DEAŞ terör örgütünün etkisiz hale getirilmesinden sonra PKK/YPG terör örgüt unsurlarını Irak’ın kuzeyine ve Türkiye’ye Suriye sınır hattına kaydırdı. PKK Türkiye’de çok kayıp veren örgütü takviye etmek için Irak’ın kuzeyinden Türkiye içlerine sızmak istiyor. Baharın gelişi ile özellikle Kuzey Irak- Türkiye sınır hattı Çukurca, Yüksekova, Şemdinli kırsalında çatışmaların artacağını değerlendiriyorum. Bununla beraber PKK terör örgütü Suriye’de sahip olduğu dronlar ve maket uçaklarla eylemler yapabilir. Örgütün bu imkan ve kabiliyetini de değerlendirerek tedbir almak gerekir diye düşünüyorum.

SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR

 • PKK/YPG terör örgütü unsurlarını Azez’in güneyindeki Kel Cibrin köyüne geceleri sızma teşebbüsünde bulunmaları nedeni ile TSK topçu unsurları geceleri bölgeyi yoğun ateş altına alıyor.
 • MSB’lığı Irak’ın Metina Dağı ve Zap bölgesinde tespit edilen PKK terör örgütüne ait sığınak, barınak ve silah mevzileri F-16 uçakları tarafından imha edildi.
 • PKK/YPG terör örgütleri Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapacağı olası operasyonuna karşı meskun mahallerin içerisinde ve dışında tünel, hendek ve mevziler kazmaya devam ediyorlar.
 • Konya’dan havalanan E3A AWACS erken uyarı uçağı ISR görevi için Libya açıklarına hareket etti.
 • TSK topçu ve obüs bataryaları Tel Rıfat bölgesindeki PKK/YPG mevzilerini yoğun ateş altına aldı. Rus askerlerinin bölgeden ayrılmasından sonra TSK’leri bölgede etkinliğini attırmaya başladı. Tel Rıfat kırsalında PKK/YPG teröristleri bu bölgede zaman zaman ÖSO mevzilerine sızma teşebbüsünde bulunuyor.
 • TSK’lerinin Serakib bölgesinde icra ettiği devriye görevine F-16 uçakları havadan koruma görevi icra ediyor.
 • El-Bab’da Ahtarin kasabasında PKK/YPG’li terörist unsurlara silah ve mermi taşıyan bir kamyon ÖSO polisi tarafından yakalandı. Kamyon Münbiç’ten çıkış yapmıştı.
 • ABD Suriye’de yeni bir hava üssü kuruyor. Suriye’de sadecew 400 asker bırakacağını açıklayan ABD bölgedeki varlığını güçlendiriyor. ABD PKK/YPG’nin kontrolünde bulunan Suriye’nin kuzeyinde yeni bir askeri üs kuruyor. ABD Ayn İsa kasabasında yeni bir askeri hava üssü inşa etti.
 • ABD’den YPG/PKK’ya Irak yönünden Suriye’nin Haseke’ye bağlı Kamışlı kentine geçen ABD konvoyu Mardin’in Nusaybin ilçesinden görüntülendi. 200 araçlık konvoyda tırlar, dorseler ve akaryakıt tankerlerinin olduğu görüldü.
 • Savaş uçaklarımız Sidekan, Hakurk bölgesinde tespit edilen PKK hedeflerini bombaladı. Sidekan bölgesi Hakurk’un çıkışını kontrol etmesi bakımından önemlidir.
 • TSK’leri topçu bataryaları Duhok Kani Masi bölgesinde tespit edilen PKK hedeflerini vurdu. Duhok kırsalı TSK’lerinin Bamarni, Amedyah, Silahiza’da bulunan üs merkezlerine yapılan ikmal yolunun güvenliği bakımından önemlidir. Örgüt bu bölgeye yerleşirse TSK’nın ikmal yolunda taciz ve mayınlama yapabilir. Kani Masi – Zaho arasındaki bölge Metina Dağı’nın kuzeyden kontrolü bakımından önemlidir. TSK’lerinin Kani Masi, Batufa ve Zaho’da üs merkezleri bulunuyor. Bu hattı kontrol ettiğimiz için PKK Metina – Zap bölgesinden Sinat, Haftarin ve Cudi Dağı’na geçiş yapamıyor.
 • Rakka’nın kuzeyinde YPG/PKK’nın askeri karargahına bombalı saldırı düzenlendi.
 • FETÖ’nün Kara Kuvvetleri’ndeki yapılanmasına yönelik yapılan soruşturmada bir mahrem imam 26’sı muvazzaf 48 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.
 • YPG/PKK’lı terör örgütü mensupları Tel-Abyad çevresinde tahkimat yapıyor. Tüneller kazmaya devam ediyor.
 • Terör örgütü PKK/YPG Suriye’de kontrolünde bulunan Deir Ezzor’un doğusundaki köylerde sokağa çıkma yasağı koydu. Son günlerde bölgede bombalı saldırılar artmıştı. Aynı zamanda bölge halkı PKK/YPG’nin bölgedeki baskılarından dolayı örgüte karşı protesto gösterileri yapıyordu. Münbiç’te büyük bir patlama meydana geldi. Patlamanın PKK/YPG’nin mühimmat deposunda olduğu değerlendiriliyor.
 • TSK topçu birlikleri Azez batısındaki Malikiye kasabasında bulunan YPG/PKK mevzilerini vuruyor. Bu bölgede ÖSO ile PKK’lı teröristler arasında zaman zaman şiddetli çatışmalar oluyor. TSK topçu bataryaları ÖSO’ya ateş desteği sağlıyor.
 • İstanbul’da ajan olduklarını itiraf eden 2 BAE vatandaşı tutuklandı. Ajanlar 7 aydır takip ediliyordu. Ajanlar Türkiye’de yaşayan Araplar hakkında BAE’leri adına bilgi topladıklarını itiraf ettiler.
 • PKK/YPG’li teröristler Tel Rıfat hattında devriye görevi icra eden TSK unsurlarına ateş açtı. Rusların bu bölgeden çekilmesinden sonra TSK’nın bölgedeki hareketliliği arttı.

ULUSLARLARASI SAVUNMA GÜVENLİK

 • NATO Müttefik Deniz Komutanlığı (COMMARCOM) ittifakın 70. yıl dönümünde Suüstü Kuvvetler Komutanlığı (COMSURFNATO) adında yeni bir komutanlığın göreve başlama törenine ev sahipliği yaptı. (COMSURFNATO) NATO harekat komutasındaki denizaltı ve deniz karakol uçaklarından sorumlu olan COMSUBNATO ve COMMARAİR ile birlikte COMMARCOM’a bağlı üçüncü komutanlık oldu.
 • Pakistan’da polis teröristleri Peşaverin Hayatabat bölgesindeki bir evde kuşattı. Çıkan çatışmada 1 polis memuru şehit oldu. Yetkililer çatışmanın devam ettiğini söylediler.
 • 24 Mart’tan bugüne kadar geçen 3 haftalık süre içerisinde ABD, İngiltere ve Fransa YPG/PKK’lı teröristlere toplam 800 tır teçhizat gönderdi.
 • Rus ve Çin denizcileri nisan sonunda ortak tatbikat yapacaklar. Tatbikatta birlikte çalışma, iletişim organizasyonu, roket ve topçu atışları, arama kurtarma yardımı üzerinde durulacak.
 • Alman Stern Dergisi Türkiye alacağı S-400’ler ile sadece Doğu Akdeniz hava sahasını kapatmakla kalmıyor ABD’nin görünmez uçakları için de büyük tehdit oluşturacak. Türkiye’nin izni olmadan bölgede hiçbir hava vasıtası uçamaz diye yazdı. Stern Dergisi askeri savunma ve güvenlik konularında uluslararası yazı ve değerlendirme ile biliniyor.
 • Libya’da Halife Hafter’e bağlı güçler ile UMH güçleri Halife Hafter güçlerine ait bir uçağı düşürdüğünü duyurdu. Halife Hafter Trablus’u ele geçirmek için 4 Nisan’da başlattığı taarruza devam ediyor.
 • Kanada’da ırkçı terör alarmı İslam karşıtlığı Kanada’da hortladı. Kanada’da %3’ler adlı ırkçı bir silahlı örgüt kuruldu. Müslüman karşıtı olan bu örgütün üyeleri her haftasonu göçmen politikalarını protesto ederek yürüyüşler yapıyorlar. Kanadalı Müslümanlar bu örgütün terör listesine alınmasını istiyorlar. Polisin bu örgütü izlediği ifade edildi.
 • ABD Dışişleri Yetkilisi eğer Sudan’daki hükümette köklü değişiklikler olursa Sudan’ı terörizmi destekleyen ülkeler listesinden çıkarabiliriz diye açıklama yaptı.
 • Suudi Arabistan, BAE, Mısır Libya’yı karıştırmanın yanında Cezayir’de yeni oluşacak yönetimi kendi istekleri doğrultusunda oluşturmaya çalışıyorlar. Aynı hedeflerini Sudan’da  da gerçekleştirmek istiyorlar. Özellikle SUUDİ Arabistan Türkiye2nin Savakin Adası’nda oluşturmak istediği üsten çok rahatsız.
 • Barbaros Sismik Araştırma Gemisi GKRY tarafından ilan edilen ENİ ile G.Kore’nin KOGAS firmalarına ruhsat verdiği 8 ve 9 nolu parsellerde sondaj çalışmaları yapmak için 20 Mayıs 2019’a kadar NAVTEX ilan etti.
 • Rusya 5. Nesil SU-57 uçaklarının dışarıya ihracını düzenleyen yasaları tamamladı. Bu uçaklar ilk aşamada Türkiye, Mısır, BAE’ye ihracı planlanıyor.
 • Iraklı yetkililer Irak Ordusunun PKK’ya karşı yapılacak operasyonlarda TSK ile birlikte hareket etmesini ve işbirliği yapması emrini verdi. Irak, Türkiye işbirliği PKK’nın gerek Irak genelinde gerekse Kuzey Irak’ta ve Kandil’de etkisiz hale getirilmesinde önemli bir gelişme olarak değerlendirebiliriz.
 • Kuzey Kore lideri Kim Jong yeni bir taktiksel güdümlü silah testi yaptıklarını duyurdu. Kuzey Kore Güney Kore ile görüşmelerine devam ederken diğer taraftan silahlanmaya devam etmesi düşündürdü.
 • Libya’da bilanço ağır, 174 ölü, 756 yaralı. Kaddafi’nin devrilmesinden sonra bir türlü istikrar sağlayamayan Libya’da Trablus bölgesini kontrol altında tutan Ulusal Mutabakat Hükümet (UMH) hükümet gülerine karşı saldırı başladı. Gittikçe şiddetlenen çatışmalarda 174 kişi hayatını kaybetti, 756 kişi yaralandı. Çatışmalar devam ediyor.
 • ABD’nin Suriye’de güvenli bölge tuzağı. ABD Suriye’de kurmak istediği güvenli bölge ile PKK/YPG’ye kalkan olmak istiyor. Oluşturulacak güvenli bölgenin kontrolü kesinlikle Mehmetçiğin kontrolünde olmalıdır. ABD hala bölgede ABD askerleri ile Arap ülkelerinin askerlerinin bulunmasını istiyor. Bunun amacı PKK/YPG’yi korumak, bu durum kabul edilemez.
 • İranlı bakandan Şam-Ankara arası diplomasi trafiği. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın uluslararası arenadaki en büyük destekçilerinden İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif 16 Nisan’da Şam’da Esad’ı ziyaret etti. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile bir araya geldi. Bu buluşmada bölgesel ve uluslararası meselelerin görüşüldüğü açıklandı. Cevad Zarif aynı hedeflerle Türkiye’yi de ziyaret edeceğini açıkladı. Bu ziyaret Suriye sorununun çözümünde önemli bir adım olabilir.
 • Somali’de terör saldırısı. El- Şebab ordu birliklerinin Mogadişu’daki kaldıkları otelin önünde bomba yüklü bir araçla gerçekleştirdiği saldırıda 10 kişi öldü, 14 kişi de yaralandı. El-Şebab terör örgütü Somali’de 1990’lı yıllardan itibaren en etkili terör örgütü olarak sesini duyurmaya devam ediyor.
 • Ekvador’a 40 milyon siber saldırı gerçekleştirildi. Saldırılar kamu kuruluşlarına ait internet sitelerine yapıldı.
 • Türkiye ABD’nin yurtdışı askeri satış programının parçası olarak AIM-9X Block 11 füzelerini ilk alacak ülkeler arasında olacak.
 • Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar F-35 projesinin ortağı olan diğer 8 ülkenin de Türkiye’ye karşı sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz diye açıklama yaptı. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füzeleri almak istemesi nedeni ile ABD Türkiye’nin de ortak yapımında olduğu F-35 uçaklarını Türkiye’ye satmak istemiyor.
 • Beyaz Saray Trump’ın 15 Nisan’da General Halife Hafter ile görüştüğünü duyurdu. Halife Hafter Trablus merkezli (UMH) Ulusal Mutabakat Hükümetine karşı saldırı başlatmıştı. Enteresandır BM ve ABD’nin tanıdığı Trablus merkezli Libya’ya (UMH) karşı savaşlar başlatan Hafter ile Trump ne konuşmuş olabilir. Acaba ABD, İsrail, Mısır, BAE ve Suudi Arabistan’ın desteklediği Hafter safına geçiş hazırlığı mı yapıyor. Bekleyip göreceğiz.
 • İsrail basınına göre Rusya Suriye2de Hmeymim Hava Üssü’ne karadan karaya atılan İskender Balistik Füzeleri yerleştiriyor.
 • Fransa Cumhurbaşkanı Macron YPG/PYD heyetini Saray’da kabul etti. Görüşmede Macron DEAŞ’a karşı yanlarında olduklarını söyledi. Suriye’de DEAŞ terör örgütü yok olduğuna göre Macron’un görüşmesi manidardır. Türk Dışişleri Bakanlığı Macron’un bu görüşmesini kınadı.

SAVUNMA SANAYİNDEKİ GELİŞMELER

 • Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir Savunma ve Havacılık cirosunun 2018’de bir önceki yıla göre %31 artarak 8 milyar 761 milyon dolara yükseldiğini söyledi.
 • Sungur Savunma Havacılık ve TÜSAŞ Türkiye’nin ilk silahlı mutlikopteri AŞKAR V4’ü geliştiriyor. AŞKAR 5.56 mm piyade tüfeği taşıyor.
 • Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak üzere üretilecek olan yeni nesil fırtına obüsleri için T-155 K/M Fırtına Obüs Atış Kontrol Sistemi Sözleşmesi ASELSAN ile Savunma Sanayi Başkanlığı arasında imzalandı.