Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (25-31 Mart 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
01 Nisan 2019 13:00

Türkiye

Kur Oynaklığı

TL, haftanın son işlem gününde Ağustos ayından bu yana en yüksek günlük düşüşünü sergiledi. Uluslararası ilişkilere yönelik endişeler ile gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskının etkisiyle dolar kuru 5.80 seviyesinin üzerine çıktı. Bunun üzerine Merkez Bankası 1 hafta vadeli repo ihalelerine ara vereceğini açıklayarak fonlama maliyetlerini yükseltti ve TL’deki değer kaybını bir ölçüde frenledi.

Haftanın son işlem gününde TCMB Pazartesi günü %10’dan %20’ye çıkardığı döviz karşılığı TL swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırını %30’a çıkardı. Türk lirasındaki gerilemeyle birlikte Türkiye’nin CDS’i dış borçlarını ödeme konusunda zorluk yaşayacağı varsayımıyla birlikte Ağustos ayından beri en yüksek seviye olan 458 baz puana çıkmış oldu.

İmalat Sanayi Endeksi

Geçen hafta imalat sanayii kapasite kullanım oranı açıklandı. Oran, 2018’in mart ayına göre 3,5 puan gerileyerek %74,3 olarak gerçekleşti. Yatırım ve ara malların kapasite kullanım oranlarında da düşüş olması imalat sanayindeki gidişatın zayıf olduğunu gösteriyor.

Konut Fiyatları

Emlak piyasasında zayıf seyir devam ediyor. Konut fiyatları endeksi Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %4 artarken, reel bazda konut fiyatlarındaki düşüş %13,6’ya çıktı.

Dayanıklı Tüketim Malları

Otomotiv Sanayi Derneği’nin verilerine göre otomotiv üretimi Şubat ayında yıllık bazda %15,5 düştü. Aynı dönemde yurt içi otomobil pazarında %46,5 ve otomotiv ihracatı %12,6 geriledi.

Aynı dönemde beyaz eşya satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %14,4 oranında daraldı ve beyaz eşya ihracatı düşük düzeyde de olsa geriledi. Sektör üretimindeki gerileme %4,6 oldu.

Dünya

Küresel Büyümede Zayıflama

Geçen hafta gelişmiş ülkelere ait olumsuz veriler gelmeye devam etti. Bu kapsamda özellikle Euro bölgesinden ve ABD’den gelen PMI verilerinde düşüş söz konusu. Ek olarak, ABD tarafında konut inşaatı, tüketici güven endeksinde de gerileme gözlemlenirken 2018’in son çeyreğine ilişkin büyüme verisi de %2,2 ile beklentilerin altında kaldı. Bir diğer dikkat çeken unsur da bu hafta itibari ile ABD kısa vadeli tahvil faizlerinin uzun vadeli tahvil faizlerinin üzerine çıkarak resesyon sinyalleri vermeye başlaması oldu. Tüm bunlar ABD başta olmak üzere küresel ekonomideki durgunluğun devam edeceğini gösteriyor.

Brexit Belirsizliği

Brexit’e ilişkin belirsizlikler halen devam ediyor. Bu hafta İngiltere Parlamentosu’nda oylamaya sunulan 8 farklı Brexit seçeneği reddedilirken, Brexit’in 12 Nisan veya 22 Mayıs’a ertelenme teklifi kabul edildi. Belirsizlikler kısa dönemde ekonomik faaliyetler ve yatırımlar üzerinde baskı yaratıyor.

Ticaret Savaşı

ABD-Çin arasındaki ticaret müzakerelerinde zaman zaman olumlu bir hava esse de belirsizlikler hala devam ediyor. ABD Başkanı Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında Mart sonunda yapılması planlanan görüşmenin en iyi ihtimalle Nisan sonunda yapılacak olması ve Trump’ın Çin’in olası bir ticaret anlaşmasına bağlı kalacağından emin olmak için ek gümrük vergilerinin uygulanmaya devam edileceğini söylemesi olumsuz bir hava estirdi.