Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (15-21 Nisan 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
24 Nisan 2019 09:18

Dünya Ekonomisi

ABD Dış Ticaret Açığı

ABD’de dış ticaret açığı Şubat ayında 50 milyar USD civarınaki bir rakamla  son 8 ayın en düşük seviyesine indi. Bu düşüşte Trump yönetiminin korumacı politikalarının etkisi var. Perkaende satışlarda ise Nisan ayında bir değişim gözlenmedi.

Çin Ekonomisinde Büyüme

Çin ekonomisi Mart ayında %6,4 ile beklentilerin üzerinde büyüdü. Geçen yılın son çeyreğinde ivme kaybı yaşayan ülke ekonomisinde bu düşüşün devam edeceği beklenirken, bu yılın ilk çeyreğinde de aynı düzeyde büyüdü. Yurtiçi talebin desteklenmesi ile dış ticaretteki daralma telafi edilmeye çalışılıyor.

Çin ihracatı son 5 ayın en yüksek artışını sergilerken ilk çeyrek performansına baktığımızda olumlu bir görünüm olduğunu söyleyebiliriz. Buna göre ilk çeyrekte %6,3 büyüme sergilemesi beklenen Çin ekonomisi beklentileri aşarak %6.4 oranında büyüme sergiledi. Ek olarak Çin’in sanayi üretimi de beklentilerin üzerinde gerçekleşerek %8,5 olarak gerçekleşti.

AB’de yavaşlama

AB’de imalat sektörü perakende satışları beklenenin altında gerçekleşti. Perakende satış endeksi eik değer olan 50’nin altına düştü ve bu etkiyle euro dolar karşısında değer kaybetti.

Petrol fiyatları

Geçen hafta, Suudi Arabistan’da ham petrol ihracatının düşüş kaydetmesi ve ABD’de ham petrol stoklarının 4 haftalık yükselişin ardından ilk kez gerilemesi petrol fiyatlarını yukarı yönlü hreketlendirdi. ABD’nin İran’dan petrol ithalatına yönelik muafiyetleri sona erdireceği haberlerinin petrol fiyatları üzerindeki yukarı yönlü etki yaratması beklenebilir.

Türkiye Ekonomisi

Kur Hareketleri

Döviz kurunda seçim sonrasında kararsız bir hareket izleniyor. ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik belirsizlikler nedeni ile oluşan TL’deki değer kaybına ek olarak birtakım makroekonomik göstergelerinde olumsuz yönde seyir gözlenmektedir.

İşsizlik

İşsizlik oranlarındaki artış eğilimi sürüyor. Ocak ayına ilişkin yıllık işsizlik rakamlarının 3,9 baz puan artarak %14,7 olarak gerçekleşti. Bu rakam 2009 yılından beri gerçekleşen en yüksek işsizlik oranı. Özellikle inşaat ve tarım sektörlerindeki istihdam piyasasında gerileme söz konusu. Konut sektöründeki zayıflama ve mevsimsel olarak tarım sektöründeki daralma bu yükselişte etkili olmaktadır.

Otomotiv ve Konut Sektörleri

Otomotiv sektöründe de daralma devam ediyor. Mart ayındaki üretim yıllık bazda %17,1 azalış sergilerken, yılın ilk 3 ayındaki üretim kaybı %15 civarında gerçekleşti. Bunun dışında Mart ayındaki konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %5,3 oranında azaldı.