Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Mehmet DOĞAN

Araştırmacı - Yazar

Mehmet DOĞAN

1962 yılında Nevşehir'de doğdu. İlk, Orta ve Lise tahsilini Ankara’da tamamladı. Almanya'da göçmenlik sosyolojisi ve siyaset bilimi eğitimleri aldı.

Avrupa Diasporasında 40 yıla varan yaşanmışlık içerisinde “Avrupa'ya işçi transferi ve ekonomik boyutu”, “göç ve göçmenliğin sosyolojik süreci”, “yabancıların sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel sorunları” gibi konularda etüt çalışmaları, “göçmenliğin ekonomik ve psikolojik sorunları, yabancılaşma ve kimlik sorunları” ile ilgili seminerler ve konferanslar verdi. Türkiye'de ve Almanya'da birçok gazete ve dergide araştırmaları ve makaleleri yayımlandı.

Avrupa Türk İslam Birliği ATİB,  İslam Toplumu Milli Görüş-IGMG gibi Müslüman Türk Çatı Teşkilatlarında Sosyal Danışmanlık, Başkanlık ve Yönetim Kurulu Üyeliği düzeyinde üst düzey görevler üstlendi.

Almanya NRW Düsseldorf Parlamentosunda Milletvekili Danışmanlığı yaptı.

Bir grup Akademisyen ve Sosyal Bilimci arkadaşı ile birlikte Human Dignity and Rights (HDR) adlı Avrupa İnsan Onuru ve Hakları Örgütünü kurdu ve Kurucu Genel Başkanlığını yaptı. Uluslararası Af Örgütü-Amnesty International, Birleşmiş Milletler BM’de (NGO) Danışman statüsüne sahip Alman İnsan Hakları Örgütü GfbV, Kiliseler Birliği Katolig Barış Harekatı-Pax Christi, Merkezi Birleşmiş Milletlerde Temsil Edilmeyen Milletler Teşkilatı-UNPO gibi sivil toplum kuruluşlarında hospitasyonlar yaptı.

Londra, Brüksel, Cenevre, Strazburg, Berlin, Viyana, Lahey gibi Avrupa Başkentlerinde; Lordlar Kamarası, Avrupa Parlamentosu,  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi.. gibi kurumlarda Politik ve Sosyal konularla ilgili uluslar arası toplantılar organize etti, NGO Üyesi sıfatıyla adı geçen kurumlarda ve Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde çalışmalar yaptı.

Güney Afrika, Mozambik, Sudan, Uganda, Azerbaycan, Doğu Türkistan, Çeçenya, Gürcistan, Bosna, Hırvatistan, Kosova, Afganistan, Pakistan, Hindistan ve Keşmir gibi ülke ya da bölgelere İHH Almanya, Milli Görüş ve Kızılhaç, Pax Christi gibi kurumların temsilcisi olarak insani yardımlar götürdü.

Sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal konuları ihtiva eden çeşitli zaman aralıklarında kaleme alınmış dört kitabı bulunmaktadır. “Batının İnsan Hakları Karnesi 11 Eylül, Doğuda ve Batıda, İnsan Hakları Gözlemleri, Batıda Doğulu Olmak-Bir Arada Yaşamak Mümkün mü?, Kadim Bir Sorunsal Olarak ÖTEKİ” kitapları yayımlanmıştır..

Avrupa ve Türkiye’de saygın şirket, dernek ve vakıf gibi gönüllü kuruluşlarda göçmenlik, ekonomi, jeopolitik ve jeostratejik  politikaları gibi alanlarla ilintili kuruluşlarda danışmanlık yapmaktadır.

2013 yılından itibaren Türkiye’de yaşamaktadır.