Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika

Haftanın Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Değerlendirmesi (4-10 Mayıs 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
11 Mayıs 2020 13:31

Rusya

Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 11 bin 12 kişide daha Covid-19 tespit edilmesiyle vaka sayısı 209 bin 688'e ulaştı. Son bir haftadır günlük vaka artışının 10 binden aşağı inmediği ülkede, ölü sayısı 88 artarak bin 915, iyileşen sayısı da 2 bin 390 artarak 34 bin 306 oldu. Böylece ABD, İspanya, İtalya ve İngiltere'den sonra Rusya, dünyada vaka sayısı bakımından 5'inci sıradaki yerini korudu. Öte yandan, vaka sayısında günlük artış oranı yüzde 5,5 olurken, yeni vakaların yüzde 42,4'ünde semptom görülmediği belirtildi. Salgının en çok hissedildiği başkent Moskova'da vaka sayısı 5 bin 551 artarak 109 bin 740'a, ölü sayısı ise 58 artarak bin 68'e çıktı. Moskova'da vaka sayısında günlük artış oranı yüzde 5,3 olurken, toplam 13 bin 790 kişinin sağlığına kavuştuğu belirtildi.

Avustralya

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, salgını önlemeye yönelik yasak ve kısıtlamaların, üç aşamalı planla hafifletileceğini duyurdu. Buna göre ilk aşamada kamuya açık alanlarda en fazla 10 kişi bir araya gelebilecek. Bu, ikinci aşamada 20 ve daha sonra 100 kişiye kadar çıkarılacak. Temmuz ayında ise tamamen normal hayata geçilmesi hedefleniyor. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, eyalet ve bölge başbakanlarının katılımıyla gerçekleşen Ulusal Kabine toplantısının ardından hayatın normale dönmesi için hazırladıkları üç aşamadan oluşan yol haritasını yayınladı. Avustralyalıların ‘doona’nın (yorgan) altından çıkmasının’ zamanının geldiğini söyleyen Morrison, yol haritalarında temmuz sonuna kadar işletmelerin yeniden açılmasının, büyük toplantılara ve eyaletler arası yolculuklara izin verilmesinin yer aldığını açıkladı. Yol haritasının uygulama tarihlerine eyalet ve bölge başbakanlarının karar vereceği belirtildi. Morrison, "Bugün, Avustralyalılara ileriye giden yolu gösteren açık bir plan ve net bir çerçeveyle ekonomimizi ve toplumumuzu yeniden açmak için bir adım atıyoruz" dedi.

Zorunlu haller dışında evden çalışmanın tavsiye edildiği planın ilk aşamasında; restoranlar, kafeler, mağazalar, kütüphaneler, toplum merkezleri, oyun alanlarının yeniden açılmasının yanı sıra halka açık yerlerde 10 kişinin bir araya gelmesine ve evlerde beş kişiye kadar ziyaretçiye izin veriliyor. Planın ikinci aşmasında ev, halka açık yerler ve iş yerlerinde 20, üçüncü aşamasında ise 100 kişi toplanabilecek. Temmuz sonuna kadar 850 bin kişiye iş imkânı sağlanmasının öngörüldüğü planın ikinci ve üçüncü aşamasında ayrıca, spor salonları, sinemalar, galeriler, gece kulüpleri, saunalar açılacak, eyaletler arası seyahatler yeniden başlayacak. Avustralya sınırlarının dış dünyaya ne zaman açılacağı belirtilmese de üçüncü aşamada, Yeni Zelanda ve Pasifik ülkelerinden uluslararası öğrencilerin ülkeye girişine yeşil ışık yakıldı. Yurt dışından gelenlerin zorunlu karantinaya alındığı ülkede, açık veya kapalı alanlarda hane halkı dışında ikiden fazla kişinin bir araya gelmesi ve acil durumlar haricinde akraba ve ev ziyaretleri yasak. Kısıtlama ve karantina kurallarına uymayanlar para ve hapis cezalarına çarptırılıyor.

AB- Zagreb Zirvesi

Avrupa Birliği (AB), Batı Balkan ülkeleri liderleriyle "Zagreb Zirvesi" kapsamında video konferans yöntemiyle toplantı gerçekleştirdi. Balkan ülkelerine 3.3 milyar euro aktaran ve yeni 'Marshall Planı' olarak anılan büyük bir yatırım planı üzerinde çalışan AB, Rusya ve Çin'in bölgedeki nüfuzuna karşı koyma amacı güdüyor.

Zagreb Zirvesi'nde konuşan AB Konseyi Başkanı Charles Michel, ana maddesinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını olduğunu belirterek, "Bu krizi aşmak AB olarak bizlerin ve Batı Balkan ülkelerinin ortak hedefidir. Bu nedenle AB olarak bölge ülkelerine olan desteğimizi göstermek üzere bir dizi kararlar aldık. AB olarak bugüne kadar Balkan ülkelerine 3.3 milyar Euro yardımı kısa ve orta vadede ulaştırdık" dedi.

Avrupalı liderler ise, AB Komisyonu'na çağrıda bulunarak Balkanların ekonomisinin güçlendirilmesi ve AB'yle bağlarının pekiştirilmesi için sonbahara doğru büyük yatırım planını uygulanmasını istedi. Söz konusu plan, daha şimdiden yeni 'Marshall Planı' olarak adlandırılıyor. Nitekim Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, Balkan gazetecilerle yaptığı sohbette planın özünün tam da bu olduğunu belirtti. Kommersant'a konuşan Avrupalı diplomatlar, AB'nin yeni Balkan politikasının amaçlarından birinin Rusya ve Çin'in bölgedeki nüfuzuna karşı koymak olduğunu kabul etti.

ABD

ABD'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 1417 artarak 80 bin 56'ya ulaştı. Covid-19 salgınından dünyada en çok etkilenen ülke konumunda bulunan ABD'de ölü ve vaka sayılarında bilanço her geçen gün ağırlaşıyor. Covid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesine göre, ABD'de Kovid-19 teşhisi konulan kişi sayısı son 24 saatte 25 bin 232 artarak 1 milyon 348 bin 315'e yükseldi. Salgında yaşamını yitirenlerin sayısı ise 1417 artarak 80 bin 56'yı buldu. Salgında ABD'yi 264 bin 663 vakayla İspanya, 218 bin 268 ile İtalya, 215 bin 260 ile İngiltere takip ediyor. ABD'de şimdiye kadar Covid-19 testi yapılan kişi sayısı 8 milyon 925 bin 350'ye ulaşırken, 238 bin 80 kişi de virüsü yenerek sağlığına kavuştu. ABD genelinde ise New York eyaleti, 343 bin 709 vaka ve 26 bin 598 can kaybıyla salgından en fazla etkilenen eyalet olma konumunu sürdürüyor. New York'u 137 bin 85 vakayla New Jersey ve 76 bin 743 vakayla Massachusetts izliyor.