Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (4-10 Mayıs 2020)

SDE Editör
11 Mayıs 2020 13:23

Hafta içerisinde Jandarma Komando Jandarma özel Harekât il jandarma Alay Komutanlıkları ve kara kuvvetlerinin bölgede bulunan unsurları sorumluluk alanlarında bahar operasyonlarına devam ettiler.

Bu hafta içerisinde Ağrı, Kağızman, Kars arası, Siirt Bitlis arasındaki Sehi Ormanları bölgesi Tunceli Ovacık arasında yapılan operasyonda teröristlerle temas sağlandı. Çıkan çatışmalarda 18 terörist etkisiz hale getirildi. Etkisiz hale getirilen teröristler arasında gri ve turuncu listede aranan teröristler de bulunuyor. Yine hafta içerisinde terör örgütünden kaçan 9 terörist de güvenlik güçlerine teslim oldu.

Yurt İçerisinde Yapılan Operasyonlar

 • İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı yurt içindeki terörist sayısının 500'ün altına düştüğünü katılımın yılbaşından bu yana 13 olduğunu açıkladı. Kırsal alanda 3 büyük 27 orta büyüklükte olmak üzere 8163 operasyonun yapıldığını şehirlerde ise 252 operasyonun icra edildiğini açıkladı. Çataklı Nisan ayında gerçekleştirilen operasyonda 37 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
 • Tunceli Ovacık ilçesi kırsalında icra edilen operasyonda 3 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.
 • Ağrı Doğubayazıt ilçesi kırsalında icra edilen operasyonda 3 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Böylece bir hafta içinde Doğubayazıt Kağızman Iğdır Kars arasında icra edilen operasyonlarda 10 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Bu bölgede bulunan Çemçe grubunun tamamı imha edildi.
 • Diyarbakır’da Jandarmayı görünce Lice yolunda duran ve içerisindeki çuvalları yol kenarına atan ambulans içindeki bir kişi ve şoför gözaltına alındı. Çuvallardan 143 kg Esrar ve eroin çıktı. Ambulansın hasta getirmek bahanesiyle İstanbul’dan kiralandığı belirlendi.
 • Mardin’de MİT ve TEM’in yaptığı ortak operasyonda Suriye'den eylem yapmak için Kızıltepe ilçesine gelen PKK/YPG li terörist yakalandı. Teröristin sırt çantasında 4 kg uzaktan kumandalı patlayıcı ile 2 roket mermisi ele geçirildi. Adıyaman'da 3 terörist etkisiz hale getirildi.
 • Savunma sanayi başkanı İsmail demir Türkiye’nin F-35 parçalarını üretmeye devam ettiğini açıkladı. Tank motoru temininde bir ülke ile çok iyi noktaya gelindiğini ifade etti.
 • Tunceli’den bir grup polis özel harekât timi El Bab'a gönderildi.

Sınır Ötesi Operasyonlar

TSK’nın 2019 Mayıs ayında Irak’ın kuzeyinde başlattığı Pençe serisi operasyonları Sidekan-Hakurk-Zap-Metina ve Garadağı bölgesinde devam ediyor. Bu birliklerimiz operasyonlarına Irak’ın kuzeyinde oluşturdukları kalıcı üslerden devam ediyorlar. Hafta içerisinde yapılan operasyonlarda;

 • Haftanin bölgesinde tespit edilen bir grup teröristle çıkan çatışmada 2 terörist etkisiz hale getirildi.
 • Hakurk bölgesinde MİT ve TSK’nın birlikte icra ettiği operasyonda 4 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Bölgede devam eden operasyonlara ihtiyaç halinde F-16 ve silahlı helikopterler ateş desteği sağlıyor.
 • Irak’ın kuzeyinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimine (IKBY) bağlı peşmergelerle PKK’lılar arasında Revandüz-Ranya arasında kalan dağlık bölgede zaman zaman çatışmalar yaşanıyor. TSKYA ait F-16,geçtiğimiz hafta bu bölgeyi bombalamıştı. IKBY Başkanı Neçirvan Barzani PKK’yı bölgeden çıkaracaklarını açıkladı.
 • Suriye’de Barış pınarı harekât bölgesinde sağlanan huzur ortamı devam ediyor. Kırsal dan gelip Resulayn şehir merkezine sızmaya çalışan 4 PKK/YPG’li terörist grup silahlarıyla birlikte yakalandı. Bu bölgede Kırsal alanda MSO ile PKK/YPG Lİ teröristler arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.
 • Fıratın batısında Tel Rıfat bölgesindeki YPG /PKKlı teröristlerin MSO unsurlarına karşı roketle yaptıkları taciz atışlarına sınırdaki obüsler karşılık vererek YPG /PKK mevzilerini imha ettiler.
 • Afrinde sağlanan huzur ortamı devam ediyor. Geçen hafta YPG /PKKlı teröristler tarafından tankerin patlatılması sonucu 11'i çocuk 47 kişi hayatını kaybetmişti. Hafta içerisinde yapılan operasyonda eylemin sorumlusu 5 kişi yakalandı.
 • İdlibde sağlanan huzur ortamı devam ediyor. Şehirdeki huzuru bozmak isteyen rejim güçleri İranlı milisler ile MSO arasında zaman zaman ağır silahların da kullanıldığı çatışmalar yaşanıyor. Türkiye bölgedeki güçlerini takviye etmeye devam ediyor. TSK ile Rus askerleri M4 ve M5 yol güzergâhlarında dokuzuncu devriye görevini icra ettiler.
 • Suriye in Kamışlı bölgesinde ABD ve Rus devriyeleri arasındaki gerginlik devam ediyor. Burada bulunan rejim askerleri ile YPG/PKK’lı teröristler arasında çatışmalar yaşanıyor.
 • Fransız delegesi in Suriye’de PYD’ye yakın gruplarla görüştüğü yönünde IKBY basınında haberler yer aldı.
 • Libya’da UMH güçleri ile isyancı General Hafter güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. BAE Hafter güçlerine hava desteği vermek için Mısırın Libya sınırındaki Siddi Barani hava üssüne Mirage 2000 savaş uçaklarını konuşlandırdı. UMH güçlerinin başarılı operasyonları devam ediyor.
 • Malide çıkan bir çatışmada bir Fransız askeri hayatını kaybetti. Geçen hafta Çad sınırında 3 Fransız askeri öldü.
 • Yunanistan satın alma opsiyonu ile birlikte İsrail’den 3 yıllığına HERON kiraladı.
 • NATO üyesi Makedonya’ya 120 tonluk BMC tank taşıyıcı ihraç edildi. Böylece BMC tank taşıyıcı ilk kez NATO üyesi bir Avrupa ülkesinin envanterine girdi.
 • Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları Erenköy açıklarında devam ediyor. Sondaj gemilerine 2 firkateyn eşlik ediyor.