Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (27 Nisan-3 Mayıs 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
04 Mayıs 2020 11:04

Hafta içerisinde Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekât, İl Jandarma Komutanlıkları ile bölgede görevli kara kuvvetleri birlikleri sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler. Bölücü terör örgütünün yurt içerisindeki militan sayısının azalması ve halk desteğini kaybetmesi nedeniyle sığınak ve barınaklarından çıkamadıkları, militanların sivil kıyafet giyerek kendilerini gizlemeye çalıştıkları teslim olan teröristlerin ifadelerinden anlaşılmaktadır. Teröristler fırsat buldukça daha önce gizledikleri EYP’leri depolardan çıkararak güvenlik güçlerinin geçiş güzergâhlarına tuzaklamak suretiyle seslerini duyurmaya çalışmaktadırlar. Kritik bölgelerde İHA ve SİHA’ların uçuşları da terör örgütünün hareketlerini kısıtlamıştır. Koronavirüs nedeniyle sözde lider kadro ile irtibatı kesilen örgüt mensupları fırsat buldukça örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim olmaktadırlar.

Yurt İçinde Yapılan Operasyonlar

 • Van’ın İpekyol ilçesinde yol kapatarak ateş yakan ve polis araçlarına EYP atan 5 örgüt mensubu tutuklandı.
 • Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin PKK ve FETÖ mensuplarına yönelik il merkezinde yaptıkları operasyonda PKK şüphelisi 4, FETÖ şüphelisi 3 kişi gözaltına alındı.
 • Hakkâri’nin Şemdinli ve Derecik ilçelerinde jandarma ekiplerinde yapılan çalışmalar sonucu çok sayıda silah, mühimmat ve patlayıcı ele geçirildi.
 • Jandarma Komutanlığı komando birlikleri tarafından Kars Kağızman ilçesi Çemçe bölgesinde gerçekleştirilen hava destekli operasyonda 7 PKK’lı terörist silahları ile birlikte ölü olarak ele geçirildi. Yurt genelinde güvenlik güçlerinin operasyonları aralıksız devam ediyor.
 • 2011 yılında Ankara’da Kumrular Caddesi’nde bombalı saldırıyı gerçekleştiren terörist Diyarbakır’da yakalandı. Bu saldırıda 5 kişi hayatını kaybetmişti.

Sınır Ötesi Operasyonlar

 • TSK’nın Irak’ın kuzeyinde başlattığı operasyonlar devam ediyor. Haftanin bölgesinde gerçekleştirilen hava destekli operasyonda 12 terörist etkisiz hale getirildi. Geçen hafta içerisinde bu bölgede teröristlerin havan atışı sonucu 1 askerimiz şehit olmuştu.
 • TSK ile MİT’in ortaklaşa düzenledikleri operasyonda Hakurk bölgesinde 8 terörist etkisiz hale getirildi. TSK2nın Hakurk’taki operasyonları devam ediyor. Bu bölgenin güneyinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) ait peşmergelerle PKK’lı teröristler arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.
 • Suriye’de Fırat’ın doğusunda Barış Pınarı Harekât bölgesinde Tel Abyad ve Rasulayn bölgesinde sağlanan huzur ortamını bozmak için bölgeye sızmaya çalışan 20 PKK/YPG’li terörist komandolarımız tarafından etkisiz hale getirildi. Bu bölgede görev yapan Milli Suriye Ordusu (MSO) mensupları arasında zaman zaman gerginlikler yaşansa da TSK unsurları tarafından önleniyor.
 • Afrin’de şehir merkezinde PKK/YPG’li teröristler tarafından bomba yüklü yakıt tankeri ile geçekleştirilen patlamada 11 çocuk 44 sivil hayatını kaybetti.
 • Afrin’de mahalle arasında gerçekleştirilen ikinci patlamada can kaybı olmadı maddi zarar meydana geldi.
 • İdlib’de sağlanan huzur ortamı devam ediyor. Türkiye sınırına göçen bir kısım insanlar terk ettikleri evlerine dönmeye başladı. TSK unsurları ile Rus askerleri M-4 ve M-5 yol güzergâhında yedinci devriye faaliyetini icra ettiler.
 • TSK’nın Suriye’de İdlib bölgesindeki güçlerini takviye eden unsurları sınır kapısından giriş yapıyor.
 • Libya’da UMH güçleri ile İsyancı General Hafter güçleri arasındaki çatışmalar zaman zaman şiddetlenerek devam ediyor.  
 • Somali’de TSK’nın Somali güvenlik güçlerine verdiği eğitim devam ediyor. Eğitilen güçler ülkenin kritik bölgelerinde görevlendiriliyor.
 • Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetlerine devam eden gemilerimiz arama faaliyetlerini Erenköy bölgesine kaydırarak devam ediyor. İki firkateyn aramaya eşlik ediyor.
 • Afganistan’da cezaevinde tutulan 24 Taliban militanı serbest bırakıldı.