Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (11-17 Mayıs 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
18 Mayıs 2020 11:02

Türkiye’nin darbe gündemi

12 Mayıs toplanan AK Parti MYK toplantısının ardından AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik önemli açıklamalarda bulundu. Koronavirüs sürecinde 131 ülkenin Türkiye'den yardım istediğini belirten Çelik, bunların 76'sının karşılandığını açıkladı. Darbe tehditlerine de sert tepki gösteren Ömer Çelik, "Türkiye'nin darbe gündemi yoktur" şeklinde net bir mesaj verirken, "Türkiye'de demokrasi yerleşiktir, hükümet işin başındadır." dedi.

İş Bankası ve CHP hisseleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, normalleşme sonrası gündeme gelecek yasal düzenlemelere ilişkin hazırlıklar ele alındı. Bu kapsamda kısa süre önce çalışmalarına başlanan baro ve meslek odalarının seçim sistemine yönelik düzenlemeleri ile CHP'nin İş Bankası hisselerine yönelik hazırlıklar masadaydı. AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı ve Nurettin Canikli, CHP hisselerinin hukuki ve ekonomik boyutuna ilişkin kurulda bir sunum yaptı.

CHP'nin İş Bankası hisselerinin hazineye aktarılması amacıyla 5 ya da 6 maddelik bir düzenleme planlanıyor. Buna göre AK Parti, Siyasi Partiler Kanunu'nda değişikliğe gidecek. Kanunun partilere ticaret yasağını düzenleyen 67. maddesine "Siyasi partiler sahip oldukları hisseleri Hazine'ye devreder" hükmünün eklenmesi düşünülüyor. İş Bankası'ndaki CHP hisselerinin Hazine'ye devri sırasında atılacak adımlardan biri de banka yönetiminde bulunan dört CHP'li üyenin yerine 'bağımsız üyeler' atanması. MYK'da konunun hassasiyetine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, mevzuatın belli olduğunu hatırlatarak sürecin fazla geciktirilmemesi yönünde talimat verdiği öğrenildi. Düzenlemenin Ramazan Bayramı sonrasında Meclis'e sunulması bekleniyor.

İyi Parti ve HDP Gerilimi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, HDP için “PKK’nın yanında konumlandırıyorum” diyerek PKK uzantısı olduğunu belirtmişti. Terör örgütü PKK destekçisi HDP’li Sırrı Süreyya Önder’den Ruşen Çakır’ın bir programında ittifakı bozacak bir karşılık geldi. Önder “Dün bize aracı gönderen, ,işte şurada kiminle çalışalım, nasıl çalışalım, şunu nasıl yapalım?” diye fikrimizi merak eden. Bir siyasal parti bugün bize koordinat biçemez. İYİ Parti’yi kastediyorum” diyerek akıl hocalığı yaptıklarını itiraf etti

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, İYİ Parti’nin seçim döneminde HDP’den yardım aldığını iddia eden Sırrı Süreyya Önder’e sosyal medya hesabından yanıt verdi. PKK’ya terör örgütü diyemeyen herkesin, örgütün gölgesi altında kaldığını belirten Ağıralioğlu, “Siyaset er meydanıdır, film seti değildir. Biz, siyasetimizi, bütün açık yürekliliğimizle milletimizin huzurunda yapıyoruz. Millet için yapıyoruz. PKK terör örgütüdür. PKK terör örgütüdür diyemeyen herkes, terörün gölgesindedir. Biz, terörün gölgesinin düştüğü yerde olmayız” dedi.

Darbe söylemleri karşısında CHP

CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın darbe söylemlerine ilişkin olarak, verecekleri mücadelenin sadece demokratik alanda olabileceğini ifade etti. "… geleceksin darbe edebiyatı yapacaksın. Hakikaten darbe paranoyası mı yaşıyor yoksa darbe mağduriyeti mi yaratıyor emin değilim. Erdoğan seni oradan indireceğiz. Muhalefetin görevi iktidarı değiştirmektir. Yalnız şunu bilin, sandığın, hukukun dışında hiçbir gücün Erdoğan’ın yakasına ilişmesine bizim müsademiz yoktur, olamaz. Biz seni oradan sandıkla indireceğiz."

Cumhurbaşkanlığı normalleşme planını açıkladı

Cumhurbaşkanlığı, koronavirüsle mücadele kapsamında normalleşme adımlarını içeren planları yayımladı. 1 Haziran itirabariyle birçok başlıkta normalleşme adımlarının hayata geçirileceği belirtilen planda, büyükşehirlerde hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasaklarının da 1 Haziran'da sona erdirilmesi hedefleniyor.

Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Yardımcılığı tarafından koronavirüsle mücadele kapsamında hayata geçirilmesi planlanan 'normalleşme planı' takvimi yayımlandı. 

Takvimde planın yürütülmesiyle ilgili olarak, "Normalleşme süreci, yurt içinde ve yurt dışında salgının seyrine bağlı olarak 'dinamik' bir şekilde yürütülecektir. 'Covid-19 Normalleşme Planı' uygulaması Cumhurbaşkanı Yardımcısı tarafından koordine edilecektir" ifadeleri yer aldı.

Tümamiral Yaycı’nın görev değişimi

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki en büyük kazanımı olan Libya Anlaşması ve FETÖ’ye karşı mücadelenin en kritik aracı olan Fetömetre’nin mücidi, Tümamiral Cihat Yaycı’nın görev yeri değişti.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı'nın Genelkurmay Başkanlığı emrine atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Yaycı, Genelkurmay Başkanlığı emrine atandı.

CHP’den Deva ve Gelecek Partilerine Grup kurma desteği

2018 yılında CHP'den 15 milletvekili, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla istifa ederek İYİ Parti'ye katılmıştı. İYİ Parti'ye yapılan bu transfer, 11 Aralık 1977 seçimlerinde siyasetin hafızasına kara bir leke olarak geçen Güneş Motel olayını hatırlatmış, 15 vekil ise tarihe hülleciler olarak geçmişti. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bugün de benzer bir olayın sinyalini vererek İYİ Parti'ye verdikleri destek gibi Ahmet Davutoğlu'nun ve Ali Babacan'ın partilerine grup kurması için destek verebileceklerini söyledi.