Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (6-12 Mayıs 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
14 Mayıs 2019 10:25

YURT İÇİNDE YAPILAN OPERASYONLAR

- Jandarma Komando ve Jandarma Özel Harekât birlikleri ile doğu ve güney doğu Anadolu bölgesinde konuşlu Komando ve Piyade Tugaylarına bağlı birliklerimiz bölücü terör örgütüne karşı sorumluluk alanlarında hafta boyunca gece gündüz operasyonlarına devam ettiler.

- Şırnak Gabar Dağı bölgesinde icra edilen operasyonda Görmeç Köyü kırsalında çıkan çatışmada bir askerimiz şehit oldu. Teröristleri etkisiz hale getirmek için başlatılan operasyon devam ediyor.

- Şırnak Besler-Dereler ve Kaval Dağı arasında kalan bölgede yapılan arazi aramasında örgüte ait sığınak ve barınaklar içerisinde bulunan yaşam malzemeleri ile imha edildi.

- Şırnak Silopi bölgesinde Cudi Dağı ve Toşimaya Deresi, Derebaşı Hisar, Kösreci Köyleri arasında devam eden operasyonda Toşimaya Vadisinde 2 terörist ölü olarak ele geçirildi. Operasyon Cudi Dağı-Yeşildağ Hezil Vadisi ve Siyah Kaya Karakol Bölgesi arasında devam ediyor.

- Terör örgütünden kaçan 3 terörist Silopi’de güvenlik güçlerine teslim oldu.

- Diyarbakır kuzeyi Lice, Kulp, Sason, Hazro kırsalında devam eden operasyonda tuzaklanmak için hazırlanmış EYP’ler bulunarak imha edildi.

- Çukurca-Hakkari-Yüksekova-Şemdinli hattının Irak sınırı arasında başlatılan operasyonlar aralıksız devam ediyor. Bu bölgeden kaçmaya çalışan teröristlere karşı icra edilen Hava operasyonunda 14 terörist etkisiz hale getirildi.

- Edirne’nin Meriç ilçesinde, Yunanistan’a kaçmak isteyen 3 FETÖ’cü ile 5 PKK şüphelisi yakalandı.

- Tunceli’nin Ovacık ilçesinde Jandarma timlerinin yürüttüğü operasyonda 1 mağara imha edildi. 1 Kanas keskin nişancı tüfeği ile çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

- Mardin Nusaybin’de yapılan operasyonda 2 kadın terörist silahları ile ölü olarak ele geçirildi. Teröristlerden biri Terörden Arananlar Listesinde gri kategoride listede yer alıyordu.

- S-400’lerin eğitimi başlıyor. 100 Türk subayının eğitim almak için Mayıs ayı sonunda Rusya’ya gideceği açıklandı. Eğitimin 5 ay sürmesi bekleniyor.

- Ağrı’nın Diyadin ilçesinde PKK/KCK silahlı terör örgütüne yönelik yapılan operasyonda 11 kişi gözaltına alındı.

- Tunceli merkez kırsalında İl Jandarma Komutanlığınca yapılan operasyonda 5 terörist etkisiz hale getirildi.

- Iğdır’da devriye görevi icra eden askerlerimize açılan ateş sonucu 1 askerimiz şehit oldu.

SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR

- Şemdinli’de güvenlik güçlerimize havan ve roketlerle ateş açan teröristler Kuzey Irak Barzan Vadisi Mergesor kırsalında icra edilen operasyonda imha edildi.

- Kuzey Irak Zap Vadisi, Şiladıza bölgesinde bulunan teröristlere ait silah mevzileri, sığınak ve barınaklar F-16 uçaklarımız tarafında imha edildi.

- Sinat, Haftanin Avaşin, Basyan bölgesinde bulunan terörist mevzileri F-16’lar tarafından vuruldu. Sınır birliklerine sızma girişiminde bulunan terörist grup etkisiz hale getirildi.

- Suriye’de Fırat Kalkanı bölgesinde Tel Rıfat kırsalında PKK/YPG ve ÖSO güçleri arasında yer yer çatışmalar devam ediyor. TSK’ya bağlı Fırtına Obüsleri ÖSO birliklerine ateş desteği sağlıyor.

- Suriye’de Rakka, Deyrezzor ve Haseke’de düzenlenen silahlı saldırılarda 12 terörist öldürüldü.

- İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif Türkiye’nin güvenlik kaygılarını gidermek için Türkiye sınırına Şam Güçleri’nin konuşlandırılması gerekiyor dedi.

- KKTC’de FETÖ’ye üye olduğu belirlenen 3 polis görevden ihraç edildi. 15 polisinde FETÖ bağlantısı araştırılıyor.

- ÖSO polisleri Cerablus’ta patlatılmaya hazır bir motorbisikleti sürücüsü ile birlikte yakaladı. ÖSO güçleri Afrin’de 2 PKK’lı teröristi öldürdü.

- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Akdeniz’de başlattığımız sondaj çalışmaları ikinci ikinci gemiyi de göndereceğimizi açıkladı.

- Zeytindalı harekat bölgesinde görev yapan unsurlarımıza Tel Rıfat’taki PKK/YPG teröristleri tarafından açılan ateşe ateş destek unsurlarımızca anında karşılık verildi.

- CENTCOM komutanı Mckenzie, dünyada çıkacak savaşın bir bölge ile sınırlı kalmayacağını, bunun için Pentagon’un tüm kuvvetlerini küresel bir savaş düzenine göre konumlandırmak üzere çalıştığını söyledi.

- İran destekli Haşd-i Şabi güçleri Tel Aferin güneybatı ve doğu bölgesindeki mevzilerini boşaltarak geri çekildi. Bu bölgenin güvenliğini Irak ordu güçleri sağlayacak.

- Eski CIA ajanı El-Kaide ile ilgili bilgi sızdırmaktan tutuklandı.

- İdlib kırsalı Suriye Rejimi’ne bağlı savaş uçakları tarafından bombalandı. İdlib’de her geçen gün artan gerilim nedeni ile sınırımıza doğru bir göç dalgasının olması bekleniyor.