Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (29 Nisan-5 Mayıs)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
07 Mayıs 2019 12:02

 Yurt İçinde Yapılan Operasyonlar

- Hafta içerisinde güvenlik güçlerimiz PKK terör örgütünü yurt içerisinde ve sınır ötesinde etkisiz hale getirmek için operasyonlarına devam etti.

- Yurt içerisinde Cudi Dağı Şırnak-Gabar-Besler Dereler bölgesinde yapılan operasyonlarda özellikle Besler Dereler bölgesinde terör örgütüne ait sığınak ve barınaklar tespit edilerek imha edildi. Bu operasyonlarda Cudi Dağı’nda 5 terörist etkisiz hale getirildi.

- Tunceli bölgesinde Nazimiye kırsalında yapılan operasyonlarda PKK terör örgütüne ait bir mağara tespit edildi. İçerisinde bol miktarda mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

- İstanbul’da yakalanan ve tutuklanan Birleşik Arap Emirliği vatandaşı iki casustan biri Silivri cezaevinde intihar etti.

- Trabzon’da polisin düzenlediği operasyonda sosyal medya üzerinden DEAŞ terör örgütünün propagandasını yapan 5 kişi gözaltına alındı.

- Milli Savunma Bakanlığı 4 - 30 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen operasyonlarda 159 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

- Türk Silahlı Kuvvetlerinden FETÖ/PDY ile mücadele kapsamında 15 Temmuz 2016’dan bu yana 16 bin 540 personel ihraç edildi. 6 bin 154 personel hakkında süreç devam ediyor.

- Hakkari Şemdinli ilçesi İncesu mevki kırsalında icra edilen arama tarama faaliyeti neticesinde bir adet RPG-7 roket atar, 2 adet sığınak, 2 adet EYP ve patlayıcı yapımında kullanılan malzeme ele geçirildi.

- Sirrt-Pervari Baykan kırsalında icra edilen operasyonda 3 terörist etkisiz hale getirildi.

- Hakkari Valisi İdris Akbıyık Güvendağı-İkiyaka Düztepe üs bölgesini ziyaret etti. Vali Akbıyık üs bölgesinde bulunan Mehmetçik ve güvenlik korucuları ile sohbet etti.

- Türk Silahlı Kuvvetlerinin başarılı operasyonları ile ağır kayıplar veren PKK terör örgütünde örgüt içi infazlar ve lider kadro içinde ajan suçlamaları başladı.

- Terörden Arananlar Listesi’nde 1 milyon 500 bin lira ödülle aranan ve mavi kategoride yer alan MLKP terör örgütü mensubu Azimet Ceylan yakalandı.

- Aynel-Arab’da İngiliz heyeti YPG/PKK’lı teröristlerle görüştü. PKK/YPG terör örgütü Suriye petrolünü silah karşılığında İsrail’e satıyor.

- Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Cudi Dağı Toşmiya vadisinde gerçekleştirdiği başarılı operasyonda İHA’lar tarafından tespit edilen 5 terörist ölü ele geçirildi.

- Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde güvenlik güçleri ile çatışmaya giren 2 terörist öldürüldü.

- FETÖ/PDY Askeri ve Sivil bürokrasi kesiminde yapılan operasyonlarda görevde olan ve Emekli olmuş çok sayıda kişi bu hafta gözaltına alındı.

- Son bir hafta içerisinde yurt içinde ve yurt dışında 92 terörist ölü ele geçirildi.

Uluslararası Savunma ve Güvenlik

- Irak’ın Kuzeyinde Haftanin ve Zap bölgesine yapılan hava operasyonunda 14 terörist etkisiz hale getirildi.

- Türk Silahlı Kuvvetleri Tel Abyat’da PKK/YPG’lilerin kullandığı bir aracı vurdu. Türk Silahlı Kuvvetlerine ait savaş uçakları Tel Rifat-Cerablus hattında keşif uçuşu gerçekleştirdi.

- Uluslararası Af Örgütü Londra Ofisi PKK yandaşlarınca zor kullanılarak işgal edildi.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı Trump ile görüşmesinde S-400 savunma sisteminin tedariki konusunda çalışma grubu kurulması teklifini gündeme getirdi. Suriye’deki gelişmeler ve terörle mücadelede yakın işbirliğinin sürdürülmesinde mutabık kalındı.

- Libya Ordusu Trablus Havalimanını Hafter milislerinden ele geçirildi.

- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Irak’ı ziyaret etti. Çavuşoğlu Musul konsolosluğunun tekrar açılacağını, Basra, Necef ve Kerkük’te de konsolosluk açmak istediğimizi gündeme getirdi. Çavuşoğlu Erbil’de IKYB Başbakanı Neçirvan Barzani ve Yardımcısı Kubat Talabani ile görüştü. Görüşmede Ovaköy sınır kapısının açılması gündeme geldi. Bakan Çavuşoğlu Türkmen gazeteciler ile de bir araya geldi.

-ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey 30 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’yi ziyaret etti. Jeffrey üst düzey yetkililerle Suriye konusunu görüştü.

- Stockholm Barış Araştırması yıllık raporuna (SIRPI) göre geçen yıl dünyada savunma harcamaları 1,8 trilyon dolara ulaştı. Birinci sırada ABD yer alırken Türkiye 19 milyar dolar harcayarak 15 ülke içerisinde en çok harcama yapan ülke oldu.

- Menbiç kırsalında ve Tel Rifat bölgesinde PKK/YPG ve ÖSO güçleri arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.

- Suriye rejim güçleri ile PKK/YPG teröristleri arasında çıkan çatışmada YPG’nin sözde komutanı Reynas Hamduşu öldürüldü.

- Afrin’de saldırı hazırlığında olan 3 terörist SİHA’lar ile vuruldu.

- Azez-Afrin yolunda devriye görevi icra eden Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına PKK/YPG teröristleri tarafından havan ve top atışları yapıldı.

- Afganistan-Pakistan sınırında Pakistan askerlerine teröristlerce saldırı düzenlendi. Saldırıda 7 Pakistan askeri yaralandı.

- Türkiye ve Rusya İdlib’te ateşkesin devam etmesi konusunda uzlaşmaya vardı. Geçen hafta içerisinde İdlib kırsalındaki yerleşim birimleri rejim güçleri tarafından bombalanmıştı.

- Paralı askerlerin karanlık yüzü Blackwater kurucusu Erik Prince, Venezuella Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’yu devirmek için yeni bir özel ordu oluşturmaya başladı.

Savunma Sanayiindeki Gelişmeler

- Otokar Türkiye’nin ilk elektirikli zırhlı aracı Akrep II’yi tanıttı. Akrep II İDEF 2019’da sergilenecek. Tam şarj ile 250 km yol yapabilen Akrep II 3 personel taşıyabilmekte.

- İstanbul İDEF 2019 uluslararası savunma sanayi fuarı açıldı.

- Helikopter atış kontrol radarı MİLDAR ağır sınıf taarruz helikopteri projesi kapsamında geliştiriliyor. Büyük ölçüde değişen, pal üstüne entegre edilebilir hale getirilen MİLDAR ağır sınıf helikopterlere monte edilecek

- Kale Grubu’nun ürettiği Türkiye’nin ilk yerli turbojet motoru KTJ 3200 başarı ile test edildi. Motor savaş uçaklarından atılan orta menzilli, şuan Fransız üretimi motorları kullanan SOM füzelerine monte edileceği bildirildi. Kale Grup 2012 yılında Kale Havacılık bünyesinde savunma sanayine adım attı.

- ASELSAN ile BMC arasında Altay tankları için kritik görev donanımları ile bu donanımlara ilişkin kullanıcı ve bakım eğitimlerinin verileceği ürünlerin tedarikine yönelik toplam bedeli 840 milyon 986 bin 250 euro olan sözleşme imzalandı.