Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (6-12 Mayıs 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
13 Mayıs 2019 10:12

Dünya Ekonomisi

Dış Ticaret Görüşmeleri

Hafta başında ABD Başkanı Trump, 200 milyar dolarlık Çin ürünü için uygulanan %10 oranında gümrük vergisini %25’e yükselteceklerini açıklamıştı. Trump, bununla da kalmayıp, henüz kapsam dışında olan toplamda 325 milyar dolar tutarındaki Çin ürünlerinin ithalatına da %25 vergi uygulanabileceğini gündeme taşıdı. Nitekim hafta ortasında verginin %25’e çıkartıldığına dair karar yürürlüğe girdi. Uygulamanın genişlemesi ABD’nin Çin’den ithalatının tamamında gümrük vergisini arttıracağı anlamına geliyor. Bu durum ticaret savaşının devam edeceğine yönelik endişeleri artırırken Asya ve ABD borsalarında düşüşlere yol açtı.

ÇİN’in Dış Tıcaret Verileri

Ticaret savaşlarının devam edeceği endişesi sürerken Çin’in nisan ayına ilişkin dış ticaret verileri açıklandı. Buna göre ihracatın yıllık bazda %2,3 artış göstermesi beklenirken ihracat %2,7 oranında geriledi. İthalat ise %4 artış kaydetti. Öte yandan Çin’in enflasyon rakamlarında da artış gözlemlendi. Nisan ayı yıllık tüketici enflasyonu %2,5 artarken üretici enflasyonu da %0,9 arttı. Ülke ekonomisi iç taleple büyümeyi sürdürürken dış dengenin ve enflasyonun bundan olumsuz etkilenmesi beklenebilir.

ABD Ekonomisi

ABD tarafındaki verilere baktığımızda Nisan ayında gerçekleşen ve ekonominin önemli göstergelerinden olan tarım dışı istihdam verisinin 263.000 kişi düzeyinde gerçekleşerek beklentileri aştığını, ayrıca işsizlik oranı verisinin de %3,8’den %3,6’ya gerileyerek yaklaşık 50 yılın en düşük düzeyine indiğini gözlemlemekteyiz. Her iki veri de ABD’de istihdam piyasasındaki olumlu gidişata işaret ederken enflasyondaki düşük seviyelerin geçici olduğuna yönelik görüşler destek buluyor. Enflasyon endişeleri faiz oranlarında artış yapılacağına ilişkin beklentiyi arttırırken, Trump yönetimi buna sıcak bakmıyor.

İran Ambargosu

Geçen hafta İran cephesinden gelen açıklamalar da dikkat çekici nitelikte. İran, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma kapsamındaki taahhütlerinin bazılarından geri adım atacağını duyurdu. İran yönetimi ABD dışında anlaşmada kalan İngiltere, Fransa, Almanya, Çin ve Rusya'nın İran’ın petrol ve bankacılık sektörlerini koruma sözlerini 60 gün içinde yerine getirmedikleri takdirde zenginleştirilmiş uranyum seviyesini artırmaya başlayacaklarını ifade etti. İran’dan gelen bu açıklamanın ardından ABD Başkanı Trump, İran’ın demir, çelik, bakır ve alüminyum ihracatına yönelik yeni yaptırımlar getiren başkanlık kararnamesini imzaladı. Trump ayrıca, İran’ın bu tutumundan vazgeçmemesi durumunda yeni yaptırımların da söz konusu olacağını duyurdu. Demir, çelik, bakır ve alüminyum sektörleri İran’ın ihracat gelirlerinin %10'unu oluşturuyor.

Türkiye Ekonomisi

Döviz, Borsa ve Faiz Hareketliliği

Geçen hafta yurtiçinde en çok takip edilen konulardan birisi YSK’nın İBB için verdiği yeniden seçim yapılması kararı oldu. Kararın ardından dolar/TL kuru 6,20 seviyelerinin üzerine çıkarken BIST-100 endeksinde de %1’in üzerinde düşüş meydana geldi. İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Kasım 2018’den bu yana ilk kez TCMB’nin politika faizinin üzerine çıkarak %25’i aştı.

CDS ve Batık Kredilerin Yapılandırılması

Türkiye’nin 5 yıllık CDS (kredi alacaklarının tahsil edilememe riskine karşı ortaya çıkan sigorta maliyeti) primi 29 baz puan artış kaydederek 464’e yükselirken Perşembe günü Türk bankaları ile yabancı yatırım bankaları arasında yapılan toplantıda batık krediler görüşüldü. Gelen haberlere göre Türk bankalarının bu kredileri satmaktan ziyade yapılandırmayı tercih ettikleri görülmektedir. Bu konuda aceleci davranmayan bankaların yapılandırmaya ilişkin olumlu bir beklenti içerisinde olduğu gözlenmektedir. Bu arada ekonomi yönetiminin, geri dönmeyen kredi oranının yüksek olduğu inşaat ve enerji sektöründeki kredilerin fona devredilmesi için çalışma yürüttüğü bilinmektedir.

Fitch’in Türkiye Notu

Geçen hafta Uluslararası derecelendirme kuruluşlarından Fitch, Türkiye değerlendirmesinde ülkenin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu “BB”, ülke not görünümünü de değiştirmeyerek “negatif” olarak değerlendirdi. Fitch Türkiye’nin dış finansman ihtiyacındaki artışa, döviz rezervlerindeki düşüşe, enflasyon rakamlarındaki yükselişe ve siyasi ve jeopolitik risklere dikkat çekti. Ayrıca İBB seçiminin yenilenmesinin ekonominin yeniden dengelenerek istikrara kavuşması planının önündeki belirsizliğin iki ay daha devam etmesine neden olacağı ifade edildi.