Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (22-28 Nisan 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
01 Mayıs 2019 21:29

Dünya Ekonomisi

Küresel Büyüme

Dünya ekonomisindeki yavaş seyir devam ediyor. ABD ekonomisinin ilk çeyrekte yıllık bazda %3,2 ile beklentilerin üzerinde büyümesine rağmen, AB ve Asya ekonomilerine ilişkin veriler iktisadi faaliyetlerin yavaşladığını göstermektedir. AB’nin lokomotifi kabul edilen Almanya’dan gelen veriler geleceğe ilişkin beklentilerin olumlu olmadığı yönünde. Ticaret savaşlarının da etkisiyle başta Güney Kore ve Japonya ekonomilerinde belirgin bir yavaşlama sözkonusu. ABD ekonomisindeki olumlu seyir dolar endeksinin yükselmesini sağladı.

Küresel ekonomideki daralmanın bir nedeni Trump yönetiminin öncülüğünü yaptığı gümrük vergilerindeki artış. Diğer bir neden de petrol fiyatlarındaki artışlar. ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoda petrol ticareti için tanınan muafiyetler bu ay sona erdi. Yeni bir pazarlık yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini korurken, OPEC ülkelerine arz artışı yönünde telkinler yapılmasına rağmen, petrol fiyatları yüksek seyrini devam ettiriyor. Bu seviyeler küresel büyümeyi olumsuz etkilemeye başladı. Petrol fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi halinde büyüme daha da olumsuz etkilenecek.

Türkiye Ekonomisi

Merkez Bankasının Faiz Kararı

Geçen hafta en çok merak edilen TCMB’nin faiz kararıydı. 25 Nisan’da yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında beklentiler doğrultusunda faiz değişikliğine gidilmedi. Yapılan açıklamada “ek sıkılaştırma” yerine parasal duruşun enflasyon beklentileri doğrultusunda korunacağı ifade edildi. Daha önce piyasalara gerekirse daha sıkı para politikası uygulanabileceği yönünde mesaj veren TCMB, bu defa dengelenme sürecinin olumlu yönde seyrettiği yönünde açıklama yaptı.

Ekonomik Güven Endeksi

Geçen hafta açıklanan verilere göre Nisan ayında ekonomik güven endeksi %3,4 oranında artarak 84,7 oldu. Ekonomik güven endeksindeki artış, tüketici, reel kesim (imalat sanayi) ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı. Bu dönemde tüketici güven endeksi 63,5 değerine, reel kesim güven endeksi 100 değerine ve hizmet sektörü güven endeksi 83,1 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksi ve inşaat sektörü güven endeksinde ise bir miktar azalma gözlendi.

Kapasite Kullanım Oranları

Nisan ayında kapasite kullanımında ve reel kesim güven endeksinde toparlanma gözlendi. Bu olumlu gelişmelere rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçim sonuçlarındaki belirsizliklerin sürmesi ve dolar endeksinin küresel düzeyde yükselmesi nedeniyle TL de dolar karşında değer kaybetti.