Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (30 Nisan – 6 Mayıs 2018)

Son yedi gün içerisinde içinde ülkemizin iç güvenliği ile ilgili operasyonlar ve alınan kararlar ile, savunma sanayiindeki gelişmeler, uluslar arası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberler aşağıda ele alınmıştır.
SDE Editör
06 Mayıs 2018 09:30

Son bir hafta içerisinde, yurt içinde ve yurt dışında savunma ve güvenlik alanında bir hayli hareketli gelişmeler yaşandı.

En öne çıkan gelişme, TSK’nın Kandil’e geniş bir operasyon yapmak üzere hazırlıklarını tamamlamış olmasıdır. PKK’ya yönelik bu operasyonda Irak ve İran ile birlikte Bölgesel Kürt Yönetimi IKBY’nin de destek verdiği görülmektedir.

Savunma Sanayii konusunda ise, ABD senatosu tarafından teslimi askıya alınmak istenen F-35’lerin, ana üretici şirket Lockheed Martin tarafından Türkiye’ye resmi davet yazısı göndererek 21 Haziran’da ilk F-35’i teslim edeceğini bildirmesi oldu.

Bir başka dikkat çekici gelişme, Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Münbiç için yol haritası çizmek için buluşmalarından saatler önce Rakka’nın kuzeyindeki Ayn İsa’da bulunan askeri üste patlama olmasıydı. Üs içinde yaklaşık 200 kişilik ABD kuvveti ile 75 kadar Fransız özel kuvveti askerinin konuşlandığı biliniyor.

İÇ GÜVENLİK

Şehit ve Gazi Yakınları Aile Yanında Askerlik Yapabilecek

01 Haziran 2018

Şehit ve gazi yakınlarının dağıtım birliklerinin belirlenmesine ilişkin ASAL’ın (Asker Alma Genel Müdürlüğü) talimatnamesine göre; sivil şehit ve gaziler ile güvenlik korucuları da dahil olmak üzere, Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki şehit yakınlarından askerlik muafiyetinden yararlanamayan veya yararlanmak istemeyenler ile gazilerin çocukları, istedikleri taktirde, kendileri veya ailelerinin ikamet ettikleri ilde veya nüfusa kayıtlı oldukları il sınırlarında askerlik görevini yerine getirebilecekler.

Terörle Mücadele

04 Haziran 2018

İçişleri Bakanlığı, son 1 haftada yurt içinde yapılan operasyonlarında, terörden arananlar listesinin Gri kategorisinde yer alan 3'ü sözde üst düzey olmak üzere 30 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. 

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, son bir haftada iç güvenlik operasyonları kapsamında güvenlik güçleri tarafından 1419 operasyon düzenlendi. Operasyonlarda terör örgütlerine yardım/yataklık yaptığı ve örgütlerle irtibatlı olduğu değerlendirilen 730 terör (PKK/KCK 232, Aşırı Sol 9, DEAŞ 43, FETÖ/PDY 446), 3 bin 403 uyuşturucu ve kaçakçılık suçlarından ve 71 düzensiz göçle mücadele kapsamında olmak üzere toplam 4 bin 204 kişi gözaltına alındı.

Siber Suçlarla Mücadele

Siber Suçlarla Mücadele kapsamında, terör örgütü propagandası yapan, bu örgütleri öven, terör örgütleri ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kast eden, nefret söylemleri içeren 575 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapılarak, tespit edilen 337 kişi hakkında yasal işlem yapıldı.

Düzensiz Göçle Mücadele

Düzensiz Göçle Mücadele kapsamında ise 68'i denizlerde olmak üzere 4 bin 782 düzensiz göçmen yakalanarak, düzensiz göçmenlerin yasadışı yollarla yurtiçine girmesine ve yurtdışına çıkmasına aracılık eden 71 organizatör yakalanarak gözaltına alındı.

SAVUNMA SANAYİİ

F-35 ‘lerin Resmi Teslimât Daveti Geldi

03 Haziran 2018

Türkiye’nin, Rusya’dan S-400 hava savunma füzeleri almasına tepki olarak bazı ABD’li senatörlerin Türkiye’ye verilmesine karşı çıktığı beşinci nesil F-35A müşterek saldırı uçağının (Joint Strike Fighter) 21 Haziran’daki ilk teslimatıyla ilgili resmi davet, ilgili Türk makamlarına geldi.

F-35’lerin ana üreticisi Lockheed Martin resmi davet yazısında, "Lockheed Martin olarak 21 Haziran 2018 tarihinde Fort Worth’ta gerçekleştireceğimiz 'Türkiye Cumhuriyeti F-35 Teslimat Töreni'nde sizleri yanımızda görmekten mutluluk duyacağız" denildi. Davet yazısında 21 Haziran günü önce resepsiyon ardından da ilk uçağın teslim töreninin yapılacağı belirtildi.

Türkiye’ye teslim edilecek ilk F-35A, pilot eğitiminin tamamlanmasından sonra Kasım 2019’da Türk Hava Kuvvetleri’ne katılacak. Diğer uçaklar da belirli aralıkla gelmeye başlayacak.

Çavuşoğlu: "ABD Savunma Sistemi Satmaya Hazırsa Almak İsteriz"

04 Haziran 2018

ABD’de iftar yemeğine katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "S-400'ler konusunda da ABD ile aramızda bir gerginlik oluşmuş durumda. Ancak biz önce ABD'den ve müttefiklerimizden bu sistemleri almak istedik. Ama satmadılar. Biz de Rusya'dan almak durumunda kaldık. Eğer ABD bize bunları satmaya hazırsa, biz müttefiklerimizden de almak isteriz" dedi.

ULUSLARARASI KRİZ VE SAVUNMA

NATO, İsrail'i İran'dan Korumayı Reddetti

02 Haziran 2018

Almanya'nın Der Spiegel dergisine konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO ortağı olmayı sürdürmesine karşın NATO üyesi olmadığı için İsrail'e yüzde 100 güvenlik garantisi veremeyeceklerini duyurdu.

NATO Avrupa’nın Doğusuna 30 Bin Askerlik Ek Güç Konuşlandıracak

03 Haziran 2018

Die Welt gazetesinin Brüksel’den kaynaklara dayandırdığı haberine göre, NATO Avrupa’nın doğusuna olası bir Rusya saldırısına karşı hazır bulundurulabilecek 30 bin askerlik ek güç konuşlandıracak. Plan kapsamında bölgeye ayrıca yüzlerce savaş uçağı ve gemisi de gönderilecek.

Suriye'de 275 Askerin Olduğu ABD- Fransız Askeri Üssünde Patlama

04 Haziran 2018

Rakka’nın kuzeyindeki Ayn İsa’da bulunan askeri üste patlama oldu. Üs içinde yaklaşık 200 kişilik ABD kuvveti ile 75 kadar Fransız özel kuvveti askerinin konuşlandığı biliniyor.

TSK'nın Kandil operasyonuna İran destek verecek

04 Haziran 2018

11 Mart’ta Irak’ın kuzeyinde sınır ötesi operasyon başlatan TSK, Kandil’e açılan Barazgir Vadisi’ne girdi. Irak’la olan lojistik hatları büyük ölçüde kesilen PKK, bu nedenle İran’dan destek almaya çalıştı. Operasyonlar sonucunda kampları teker teker temizlenen terör örgütü PKK, İran’ın da operasyona desteğini açıklamasının ardından Kandil’e sıkıştı. İran, Kandil’in kendi sınırları içerisinde kalan bölümünde bazı köylerin boşaltılacağını açıkladı. Sınır hattında yer alan köylerin boşaltılmasını bu hafta tamamlayacak olan İran, operasyonel destek de sağlayacak.

İsrail ilk kez NATO'nun Doğu Avrupa tatbikatına katılacak

04 Haziran 2018

'Kılıç Darbesi-18' adı verilen, 19 ülkeden 18.000 askerin katıldığı askeri tatbikat, Polonya ve 3 Baltık ülkesinde başladı. Tatbikata bu yıl ilk kez NATO üyesi olmayan bir ülke olarak İsrail de katıldı. Bu İsrail'in NATO güçleriyle birlikte katılacağı ilk tatbikat olma özelliği taşıyor.

Suudi Arabistan'dan Katar'a S-400 uyarısı

04 Haziran 2018

Fransız “Le Monde” gazetesinin haberine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a bir mektup yazan Kral Selman, Macron’dan S-400 füzelerin Katar’a satışına engel olması konusunda yardım talep etti. Sputnik haber ajansına konuşan Rusya Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Aleksey Kondratyev ise Rusya’nın Katar’a satmayı planladığı S-400 hava savunma sisteminin, Suudi Arabistan’ın itirazlarından etkilenmeyeceğini dile getirdi. 

 

Sinan Tavukcu (SDE Başkan Yardımcısı)

Kd. Albay Mithat Işık (Savunma ve Güvenlik Koordinatörü Yardımcısı)

 

06.05.2018