Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi ( 21 - 27 Mayıs 2018)

Son bir hafta içinde ülkemizin iç güvenliği ile ilgili operasyonlar ve alınan kararlar ile, savunma sanayiindeki gelişmeler, uluslar arası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberler aşağıda ele alınmıştır.
SDE Editör
22 Mayıs 2018 09:35

İÇ GÜVENLİK

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, son bir haftada iç güvenlik operasyonları kapsamında güvenlik güçleri tarafından 1483 operasyon düzenlendi. Operasyonlarda terör örgütlerine yardım/yataklık yaptığı ve örgütlerle irtibatlı olduğu değerlendirilen 730 terör (PKK/KCK 145, Aşırı Sol 7, DEAŞ 33, FETÖ/PDY 545), 3 bin 204 uyuşturucu ve kaçakçılık suçlarından ve 75 düzensiz göçle mücadele kapsamında olmak üzere toplam 4 bin 9 kişi gözaltına alındı.

3'ü sözde üst düzey olmak üzere 21'i ölü, 6'sı sağ ve 15'i teslim olmak üzere 42 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.

Siber Suçlarla Mücadele kapsamında da, terör örgütü propagandası yapan, bu örgütleri öven, terör örgütleri ile ilişkili olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kast eden, nefret söylemleri içeren 754 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapılarak, tespit edilen 420 kişi hakkında yasal işlem yapıldı.

Düzensiz Göçle Mücadele kapsamında ise 651'i denizlerde olmak üzere 4 bin 633 düzensiz göçmen yakalanarak, düzensiz göçmenlerin yasadışı yollarla yurtiçine girmesine ve yurtdışına çıkmasına aracılık eden 97 organizatör yakalanarak gözaltına alındı.

Kandil'e operasyon hazırlığı mı?

Kuzey Irak’ta 2.5 aydır belirli aralıklarla operasyonlarını sürdüren TSK, özellikle Kandil yolu üzerinde bulunan Hakurk’a yönelik operasyonlarını sıklaştırdı. Hakurk’a yoğun şekilde operasyon yapılması “Kandil’e giriş hazırlığı” olarak da değerlendiriliyor.

7000 Bekçi Alınacak

Polis Akademisi, İl Valiliklerinde istihdam edilmek üzere 7.000 bekçi alımı yapılacağını duyurdu. Emniyet Hizmetleri Sınıfında Çarşı ve Mahalle Bekçisi statüsünde görevlendirilecek olan adayların, lise ve dengi okul mezunu olması şartı aranacak.

SAVUNMA SANAYİ

MKEK İLE SAGE Arasında 'Stratejik Ortaklık ve İşbirliği Protokolü' İmzalandı

22 Mayıs’ta Kırıkkale'de Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ile TUBİTAK Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) arasında 'Stratejik Ortaklık ve İşbirliği Protokolü' imzalandı.

TUBİTAK SAGE ve Makine Kimya Endüstrisi’nin işbirliği kapsamında, DUPAT Kapasite Artırım ve MK-82-T Kalifikasyonu Projesi, Harpbaşlığı Dolumu ve Roket Yakıtı Projesi, Kara Platformları Koruma Mühimmatı Projesi, Etkinliği Artırılmış Patlayıcı Üretim Altyapı Makine/Teçhizat Tedariği Projesi ile Deniz Mayını ve Su Altı Patlayıcı Projesini gerçekleştireceği belirtildi.

Kazakistan ile Füze ve Roket Sistemleri Ortak Üretim Anlaşması

24 Mayıs’ta Roketsan ile Kazakistan ortak roket ve füze teknolojileri geliştirme anlaşması yaptı. Kazakistan ordusunun kullanacağı yeni nesil füze ve roket sistemleri kısmı ortak üretim ile Türk şirketleri tarafından sağlanacak. Ayrıca TUSAŞ da Hürkuş ve ANKA’nın ortak üretimi ile tedarik süreçlerinde birlikte çalışma anlaşmaları yaptı. Anlaşma ile hem Kazakistan ile Türkiye arasındaki savunma sanayi işbirliği gelişmiş oldu hem de Türkiye havacılık alanında yeni bir müttefik kazandı.

Pakistan 30 ATAK Helikopteri Alıyor

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, önümüzdeki hafta ATAK helikopteri için bir ihracat anlaşmasını duyuracaklarını ifade etti. Pakistan tarafının da doğruladığı anlaşma çerçevesinde, Pakistan’ın 30 adet helikopterin tek sözleşmede satın alınacağı ifade ediliyor.

ABD F-35 Savaş Uçaklarının Türkiye’ye Satışlarının Durdurulması Tasarısını Onayladı

Türkiye’ye F-35 savaş uçağı satışlarının durdurulması ve programdan çıkartılması için girişimde bulunan ABD, ilk adımı attı. 25 Mayıs’ta ABD Temsilciler Meclisi, savunma politikalarını düzenleyen Ulusal Yetkilendirme Yasası'nı (NDAA) kabul etti. Yasada Türkiye’ye F-35 satışının durdurulması da yer alıyor.

Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada, NDAA tasarısı 66'ya karşı 351 oyla kabul edilen NDAA tasarısında ABD Savunma Bakanından ABD ile Türkiye ilişkilerinin durumu hakkında rapor hazırlaması ve bu rapor hazırlanana kadar F-35 savaş uçakları satışının askıya alınması öngörülüyor.

Türkiye, F-35 programının hem tedarikçi ortağı hem de alıcısı. Programın askıya alınması fikrinin üretime etkisi merak ediliyor zira F-35’in bazı parçaları Türkiye’de üretiliyor. Şuana kadar Türkiye 116 adet uçak sipariş etti. Toplam alım maliyetinin 25 milyar dolar olduğu açıklandı.

İsrail, Türkiye’ye F-35 Satışını Engellemeye Çalışıyor

İsrail merkezli Haaretz Gazetesi’nin 28 Mayıs tarihli haberinde, İsrail'in Türkiye'ye yapılması planlanan F-35 teslimatı nedeniyle endişeli olduğunu ve Türkiye'ye F-35'lerin kapasitesini yükseltecek teknolojinin verilmesini engellemek için ABD'li yetkililerle görüştüğünü yazdı.

Haaretz'e konuşan üst düzey bir İsrailli yetkili, İsrail 'in F-35 'lere sahip tek Ortadoğu ülkesi olmayı hedeflediğini ve bu nedenle Türkiye 'ye gönderilecek F-35 'ler konusunda ABD ile yakın temas halinde olduğunu bildirdi.

Türkiye, F-35’in Alternatifi Rus Su-57'lerle İlgileniyor

ABD'nin F-35 savaş uçaklarının satışının askıya alınmasını da öngören tasarıyı kabul etmesi üzerine Türkiye’den 'Karşılığını veririz' açıklaması geldi. Türkiye'nin karşılık olarak elinde birden fazla silah bulunuyor. Bu kozlardan biri, Rusya ile işbirliğini daha da artıracak adımlar.

ABD'nin tavrında ısrarcı olması halinde Türkiye'nin F-35'lerin muadili olarak gösterilen Rus Su-57'lere (T-50) yönelebileceği belirtiliyor. Rusya'nın geliştirme aşamasında olduğu Sukhoi Su-57 uçağının maliyeti, F-35'lerin neredeyse yarısı kadar. Su-57'lerin yetişmemesi halinde ilk etapta Su-35'ler ardından SU-57'lerin devreye girebileceği ifade ediliyor.

Savunma ve Havacılık Sanayiinde istihdam artıyor

Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçıları Derneği (SASAD), kara, deniz, hava, uzay ve güvenlik alanlarında faaliyet gösteren üyelerinin katılımıyla savunma ve havacılık sanayisinin geçen yılki performansını ortaya koyan bir rapor yayımladı. Bu kapsamda, geçen yıl, 2016'ya göre sektör istihdamında ciddi bir artış meydana geldi. Sektördeki istihdam geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 26 arttı.

Savunma ve havacılık sanayisinde 2016'da 35 bin 502 kişi çalışırken bu sayı geçen yıl 44 bin 740 çıktı. Geçen yıl sektörde 9 bin 238 kişiye istihdam yaratıldı. Sektörde çalışanların yüzde 37'sini teknisyen-operatör, yüzde 31'ini ise mühendisler oluşturuyor.

ULUSLARARASI KRİZ

ABD Savaş Gemileri Çin Ordusuna Ait Bölgeye Operasyon Düzenledi

27 Mayıs’ta, Güney Çin Denizi yakınlarında iki ABD gemisi görüldü. Güdümlü roket yok edicisi Higgins ve güdümlü roket kruvazörü Antietam, Paracel Adaları'na 12 deniz mili kadar yaklaştı. Yeni paylaşılan uydu fotoğrafları, Çin'in bu adalarda yeni silah sistemlerini kurduğunu ortaya koyuyor. Uzmanlar, burada yapılan manevraların Çin'e gözdağı anlamına geldiğini belirtiyor.

Çin Dışişleri ve Savunma bakanlıkları, ABD savaş gemilerinin Güney Çin Denizi'ndeki Şişa Adaları'nın bulunduğu sulara girmesine tepki göstererek, Washington yönetimine, provokatif eylemlere son verilmesi yönünde çağrıda bulundu.

İki hafta önce ilk yerli uçak gemisini test eden Çin, geçen hafta da stratejik bombardıman uçaklarını Güney Çin Denizi'nde kullanmıştı. Aralarında H-6K'nın da bulunduğu bombardıman uçaklarının iniş ve kalkış tatbikatı yaptığı belirtilmişti. Tatbikatın "Batı Pasifik ve Güney Çin Denizi'ndeki savaşa hazırlık" olarak görülmesi gerektiği de Pekin'den gelen açıklamada yer almıştı.

Suriye’de 4 Rus askeri öldürüldü

Rusya Savunma Bakanlığı 27 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, terörist olarak nitelediği birkaç mobil grubun düzenlediği saldırıda 4 Rus askerinin öldüğünü, üçünün de yaralandığını bildirdi. Rus tarafının açıklamasında söz konusu grupların hangi örgütten olduğu belirtilmeden sadece ‘teröristler’ ifadesi kullanıldı. Rus yönetimi, saldırıyı yapan gruptan da 43 kişinin öldüğünü aktardı.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise olayın çarşamba günü yaşandığını ve saldırıyı DEAŞ’ın yaptığını ileri sürdü. Gözlemevi’nin verdiği bilgilere göre; saldırıda 26 Suriye askeri ve 9 Rus vatandaşı öldü. Gözlemevi, ölen Rusların bazılarının asker olduğunu aktardı.

Suriye'nin Güneyindeki Askeri Gruplardan Birleşme Kararı

Dera ve Kuneytra'da Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı bazı askeri gruplar "Kurtuluş Ordusu" adı altında birleşme kararı aldı. "Kurtuluş Ordusu" safında Fırka Ahrar Nava, Şehit Cemil Ebu Zeyn Tugayı, Özel Komando Tugayları, Golan'ın Oğulları Tugayları ve bağımsız bazı tugayların bulunduğu kaydedildi. Birleşme kararının, Beşşar Esed rejiminin ülkenin güneyinde ÖSO'nun kontrolündeki bölgelere saldırı amacıyla yığınak yapmasının ardından alınması dikkati çekiyor.

 

Sinan Tavukcu (SDE Başkan Yardımcısı) - E. Kd. Albay Mithat Işık ( Savunma ve Güvenlik Koordinatörü Yardımcısı)

29.05.2018