Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (8 Mart-14 Mart 2021)

SDE Editör
16 Mart 2021 17:05

Yurtiçi Piyasalar

 • Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada Genel Müdür Hakan Atilla'nın kendi isteğiyle 8 Mart 2021 tarihinden itibaren görevinden istifa etmesi nedeniyle aynı tarihli yönetim kurulu kararı ile istifasının kabul edildiği belirtildi.Açıklamada borsanın aldığı kararın Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı’na bildirildiği de ifade edildi.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Zafer Sönmez görevinden alınarak, yerine Salim Arda Ermut atandı.
 • Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, 4857 sayılı İş Kanunu'nda işçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenleme 17 Mart 2021 tarihinden itibaren 2 ay daha uzatılması düzenlendi.
 • Suudi Arabistan'ın Türk ürünlerine yönelik resmi olmayan boykotu, yılın ilk iki ayında krallığa yapılan ihracatın sert düşüş kaydetmesine neden oldu. Bu dönemde krallığa yapılan ihracat durma noktasına geldi. Krallığa ihracat yapan sektörlerin temsilcileri sorunların çözülmesini talep ediyor.
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ekonomistlerinin araştırmasına göre, yıllık konut kredisindeki 1 puanlık düşüş, fiyatlarda yüzde 2,1’lik artışa neden oluyor.
 • OECD, 2021 dünya büyüme beklentisini yüzde 5,6'ya çıkarırken, Türkiye için büyüme beklentisini iki katından fazlaya çıkartarak yüzde 2,9'dan 5,9'a güncelledi.
 • Türkiye İstatistik Kurumu ilk revize işsizlik verilerini açıkladı. Buna göre Ocak ayında işsizlik yüzde 12,2 oldu. Mevsim etkisinden arındırılmamış işsizlik ise aynı dönemde yüzde 13,4 olarak kaydedildi. Genç nüfusta işsizlik yüzde 24,7 olurken, tarım dışı işsizlik oranı yüzde 14,2 olarak gerçekleşti. Ocak'ta revize veriler içinde yayımlanmaya başlayan atıl işgücü oranı ise yüzde 29,1 oldu.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ocak ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı. Buna göre Ocak ayında cari açık 1,87 milyar dolar oldu. Ekonomistlerin beklentisi 1,55 milyar dolar olarak kaydedilmişti. Rakamlara göre altın ve enerji hariç cari denge ise 1,2 milyar dolar fazla verdi.
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yayımladığı haftalık para ve banka istatistiklerine göre 5 Mart haftasında döviz mevduatları 2,25 milyar dolar geriledi. Bu gerilemede TCMB'nin hesaplamalarına göre parite etkisi 2,65 milyar dolar oldu. Buradan hareketle döviz mevduatlarına parite etkisinden arındırılarak bakıldığında artışın devam ettiği görüldü.
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın düzenlediği Mart ayı Beklenti Anketi'nde yıl sonu enflasyon beklentilerinde yükseliş yaşandı. Ankete göre yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 11,23 iken, bu anket döneminde yüzde 11,54 oldu.

Yurtdışı Piyasalar

ABD Ekonomisi

 • ABD Başkanı Joe Biden salgına karşı hayata geçirilmesi planlanan 1,9 trilyon dolarlık paketi imzaladı. Biden yaptığı açıklamada, "Bu tarihi yasa, bu ülkenin omurgasını yeniden inşa etmekle ilgili ve bu milletin insanlarına, çalışanlara, orta sınıf insanlarına, ülkeyi inşa eden insanlara bir savaş şansı tanıyor" dedi.
 • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketinin perşembe günü yürürlüğe girmesinin ardından, Amerikalılara ilk ödemelerin bu haftasonu başlayabileceğini belirtti.

Avrupa Ekonomisi

 • Avrupa Merkez Bankası (ECB), faiz oranlarında beklendiği gibi bir değişiklik yapmadı. ECB’den yapılan açıklamaya göre, refinansman operasyon faiz oranının yüzde 0,00 olarak devam etmesine kararı verildi. Piyasa beklentisi de faiz oranının değiştirmeyeceği yönündeydi.