Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (22 Şubat-28 Şubat 2021)

SDE Editör
02 Mart 2021 22:04

Yurtiçi Piyasalar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. Politika faizi beklentiler doğrultusunda yüzde 17 seviyesinde korunurken, karar metninde 'uzun müddet sıkı duruş' ifadesi korundu. Bunun yanında gerekmesi durumunda ilave sıkılaştırma yapılacağı da metinde yer aldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, zorunlu karşılıklarda her vadede 200 baz puan artışa gitti. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, yurtdışı banka mevduatları ve katılım fonları hariç 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli mevduat/katılım fonları için zorunlu karşılık oranı yüzde 3 olurken, 1 yıla kadar vadeliler için yüzde 4, vadesi 6 aya kadar olanlar için yüzde 6 oldu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin 31 Mart 2021'e kadar uzatıldığına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi görünümünü revize etti. Kuruluştan yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunun "BB-" olarak teyit edildiği, kredi notu görünümünün ise "negatif"ten "durağan"a çevrildiği bildirildi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün verilerine göre, ocak ayında ülke genelinde satılan taşınmazlar arasında 70 bin 587 konut, 8 bin 64 iş yeri, 49 bin 578 tarla ve 31 bin 813 arsa yer aldı. Satışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23 azaldı.

Goldman Sachs, 2021 yılı için yüzde 4 olarak öngördüğü Türkiye büyüme beklentisini yüzde 6'ya çıkardı. Kurum Türk Lirası'nda kaydedilen prim dolayısıyla yıl sonu politika faizi beklentisini de yüzde 16,5 seviyesine çekti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye ekonomisi için 2021 büyüme tahminini yüzde 3.5'ten yüzde 4'e yükseltti. Ekonominin 2020 yılında yüzde 1.1 büyüyeceğini öngören kurum 2022 büyüme tahminini ise yüzde 4'ten yüzde 5'e çıkardı.

Suudi Arabistan’ın Türkiye’den yaptığı ithalat Aralık ayında tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi. Bloomberg News’un haberine göre, Suudi Arabistan 2019 Aralık ayında Türkiye’den 1,02 milyar riyal (271 milyon dolar) değerin mal ithal ederken 2020 yılında bu rakam 50,5 milyon riyale (13,5 milyon dolar) düştü. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı 2020 Aralık ayında bir önceki döneme göre yüzde 78 düşüş kaydetti.

Yurtdışı Piyasalar

Uluslararası Finans Enstitüsü'nün raporuna göre, küresel borçlar rekor artış kaydederek küresel gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 355'ine ulaştı. Gelişen ülkeler arasında borç/GSYH oranının en fazla arttığı ülke Çin olurken ikinci sırada Türkiye geliyor.

Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, Pazartesi günü Tesla hisselerindeki sert düşüş sonrasında 15,2 milyar dolar kaybederek dünyanın en zenginleri listesindeki birinciliği Amazon'un patronu Jeff Bezos'a kaptırdı.

ABD Ekonomisi

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ekonominin Fed'in desteğine ihtiyaç duymaya devam ettiğini belirtti. Powell merkez bankasının odağında ABD'lileri yeniden işlerinin başına döndürmek olduğunu söyledi. Ekonominin beklenenden hızlı toparlanması sonrası kriz döneminde başlatılan politikalara hâlâ ihtiyaç olup olmadığı yönünde Cumhuriyetçi senatörlerin yönelttiği sorulara Powell, “Para politikamız destekleyici ve bu şekilde kalmaya devam etme ihtiyacı sürüyor. Eğer bir şey yapacaksak son derece dikkatli, sakin ve önceden uyararak yapmamızı bekleyebilirsiniz” dedi.

Avrupa Ekonomisi

Eurostat'ın son açıkladığı rakamlar, Avrupa ekonomisinin performansında Çin'in artık daha büyük rolü olduğunu gösteriyor. Rakamlara göre Çin Avrupa'nın en büyük ticaret ortağı olarak ABD'yi tahtından etti. Avrupa Birliği'nin Çin'e ihracatı geçen yıl yüzde 2.2, ithalatı yüzde 5.6 arttı. ABD'ye olan ihracat ise yüzde 8.2, ithalat yüzde 13.2 düştü. ING Ekonomisti Carsten Brzeski "bunun nedeni Çin ve Asya'nın V şeklinde toparlanan tek bölge olmasından kaynaklanıyor" dedi.

Avrupa Merkez Bankası'nın 2020 yılındaki kârı, düşük faiz gelirlerinin etkisiyle, bir önceki yıla göre 722 milyon euro azalarak yaklaşık 1 milyar 643 milyon euroya geriledi.

Alman İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre, Almanya ekonomisi 2020 yılında yüzde 3,7 daralırken dördüncü çeyrekte beklentileri aşarak yüzde 0,3 büyüme kaydetti.

Mevsimsellikten arındırılmamış gayri safi yurtiçi hasıla verilerine göre, ülke yılık bazda yüzde 2,7 daralırken beklentiler yüzde 2,9 daralma yönündeydi.

Rusya Ekonomisi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, yüzde 4,25 seviyesindeki faiz oranını, gelecek üç yıllık süreçte yüzde 5 ila 6 seviyesine yükselteceklerini açıkladı.

Güney Afrika Ekonomisi

İstatistik Ofisi verilerine göre işsizlik 2020'nin 4. çeyreğinde yüzde 30.8'den yüzde 32.5'e çıktı. Bu oran tarihi zirve olarak kayda geçti. Çalışmaya elverişli olup iş aramayanların oranı ise yüzde 43.1'den yüzde 42.6'ya geriledi. Afrika'nın en sanayileşmiş ekonomisinde işsizlik oranı en az 20 yıldır yüzde 20'nin üzerinde seyrediyor. Koronavirüs pandemisi nedeniyle alınan önlemler ve uygulanan karantinalar birçok iş yerinin personel sayısında azaltmaya gitmesine veya işten çıkarmalara neden olurken ekonomi Büyük Buhran'dan beri en büyük daralmayı kaydetti. Aralık ayının sonunda yeniden devreye alınan karantinaların bu yılın ilk çeyreğinde de istihdam piyasasına baskı yapması bekleniyor.