Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika

Haftanın Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Değerlendirmesi (9-15 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
16 Mart 2020 13:49

İtalya’da Artan Korona Ölümleri

İtalya'da yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) ölenlerin sayısı 368 artarak 1809'a, virüsün bulaştığı kişi sayısı da 24 bin 747'ye çıktı. Ülkede, üç hafta önce patlak veren Kovid-19 salgınında bilanço ağırlaşmaya devam ediyor. Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, başkent Roma’da düzenlediği günlük basın toplantısında, ülke genelindeki Kovid-19 vakalarına ilişkin son durumu paylaştı. Ülkede mevcut koronavirüs vaka sayısının 20 bin 603’e çıktığını belirten Borrelli, bu sayıya ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde Kovid-19 bulaşanların toplam sayısının 24 bin 747 olduğunu bildirdi.  Borrelli, ölü sayısının düne göre 368 arttığını ve toplam sayının 1809’a yükseldiğini kaydetti. Dün 1966 olarak açıkladığı iyileşenlerin sayısına 369 kişinin daha eklendiğini vurgulayan Borrelli, toplam sayısının 2335’e ulaştığını duyurdu. Borrelli’nin bugün açıkladığı ölü sayısı, ülkede 21 Şubat’tan beri devam eden yeni tip koronavirüs acil durumunda "bir günde kaydedilen en yüksek sayı" oldu.

ABD’de Korona Vakalarında Artış

BD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı ölü sayısı 59'a yükselirken, salgının Amerikan halkı arasında neden olduğu panik süpermarket ve havalimanlarında gözlendi. Ülkedeki virüs salgınına ilişkin verileri takip eden birçok kaynak, cumartesi 49'dan 58'e yükselen ölü sayısını bu sabah 59 olarak güncelledi. Oregon eyaletinde, bu sabah 70 yaşındaki bir kişinin Kovid-19 salgınından öldüğü bildirildi. Birçok eyalette dünden bu yana ilk ölüm vakaları açıklanırken, "en çok ölü" vakasının ise Washington'da yaşandığı bildirildi. Ülkenin kuzeybatısındaki Washington eyaletinde 40 kişi virüs salgınında hayatını kaybederken, bu sayıyı 5 ölüyle Californiya eyaleti takip ediyor. Diğer taraftan, Washington'da 607 vaka tespit edilirken; New York'ta 524, California'da ise toplam 378 Kovid-19 vakasına rastlandığı ifade ediliyor.

Japonya Olimpiyatları

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın ülkede ve dünyada hızla yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen yapılacağını ifade etti. Kyodo ajansındaki habere göre Japonya Başbakanı Şinzo Abe, ülkede olağanüstü hal ilan etmeye gerek olmadığını ve koronavirüs salgınına rağmen Tokyo Olimpiyatları'nın yapılacağını belirtti. Abe, "Virüsün yayılmasını engelleyeceğiz ve olimpiyatlara planlandığı gibi ev sahipliği yapacağız" ifadesini kullandı. Olimpiyat hazırlıklarına devam ettiklerini belirten Japonya Başbakanı Abe, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ile beraber çalıştıklarını sözlerine ekledi. Ülkede, yeni tip koronavirüse yakalananların sayısı 1400'ü aşarken, 28 kişi hayatını kaybetti.

İsviçre

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle tedbirlerin sıklaştırıldığı İsviçre'de vaka sayısının bir günde 841 arttığı bildirildi. İsviçre Federal Halk Sağlığı Ofisinin (BAG) açıkladığı rakamlara göre, düne göre 841 artan toplam Kovid-19 vaka sayısı, 2 bin 200'e yükseldi, ölü sayısı da 14'e çıktı. Ülkede alınan tedbirler kapsamında, tüm kantonlardaki okullarda eğitime ara verildi. İtalya sınırındaki Ticino kantonu ile Basel kantonunda ise "acil durum" ilan edildi. İsviçre'nin resmi haber sitesi Swissinfo'daki bilgiye göre, İsviçre ordusu virüs pandemisine karşı mücadelede desteğini artırmaya hazırlanıyor. İsviçre ordusunun, ilk kez 4 hastane taburundan (600 asker) birini siviller için konuşlandıracağı, askeri hastanenin 200 hastayı ağırlayabileceği kaydedildi.

Afganistan

Afganistan’da 18 yıl süren savaşı bitirmek amacıyla ABD ile Taliban arasında imzalanan ‘barış anlaşması’ uyarınca önümüzdeki günlerde bin 500 Taliban mahkûmun serbest bırakılacağı belirtildi. Siyasi müzakereleri başlatmak adına atılan bu ‘iyi niyet adımı’, Taliban’ın şiddeti azaltması halinde sürecek. Taliban ise 'koşul dayatılmasına' karşı çıktı.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Taliban ile siyasi müzakereleri başlatmak amacıyla bir ‘iyi niyet göstergesi’ olarak ilk etapta bin 500 Taliban esirin serbest bırakılmasını öngören kararnameyi imzaladı.

İki sayfalık kararnameye göre serbest bırakılacak mahkûmların yaşına, sağlık durumlarına ve tutukluluk sürelerine bakılacak. Ayrıca serbest kalan her bir Taliban mensubu ‘sahaya tekrar dönmeyeceğine dair yazılı bir garanti’ vermek zorunda olacak.

Sürecin dört gün içinde başlaması ve her gün 100 kadar kişinin salınmasıyla toplam 15 gün içinde tamamlanması bekleniyor.

Anlaşma uyarınca serbest bırakılması planlanan diğer 3 bin 500 Taliban mensubu ise siyasi müzakerelerin başlamasının ardından bırakılacak. Kararnameye göre, Taliban şiddeti azaldıkça her iki haftada bir 500 kişi salınacak.

Ancak Taliban, ‘koşullu serbest bırakmanın’ ABD ile yapılan anlaşmaya aykırı olduğunu açıkladı.

Taliban’ın Katar’da bulunan Sözcüsü Suhail Shaheen, “İlk 5 bin mahkûmun serbest bırakılmasının ardından diyalogun başlayacağı barış anlaşmasında uygun bir şekilde açıklandı. Biz mahkûmların koşullu bir şekilde serbest bırakılmasını asla kabul etmedik. Eğer biri bunu iddia ederse, bu, 29 Şubat’ta imzaladığımız barış anlaşmasına aykırı olur” dedi.

Brezilya

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro koronavirüs şüphesiyle müşahede altına alındı. İletişim Bakanı Fabio Wajngarten'in ilk korona testi pozitif çıktı.Teyit için ikinci testin sonuçları bekleniyor. Wajngarten ve Bolsonaro geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelmişti. Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun koronavirüs şüphesiyle müşahade altına alındığı belirtildi. İletişim Bakanı Fabio Wajngarten'in ise ilk korona testiğinin pozitif çıktığı, teyit için ikinci testinin beklendiği öğrenildi. Wajngarten ve Bolsanora geçen hafta Trump ile Florida'daki özel tatil tesisi Mar-a-Lago'da bir araya gelmişti. Trump ise ikiliyle görüşmesi nedeniyle herhangi bir endişe taşımadığını söyledi.