Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika

Haftanın Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Değerlendirmesi (16-22 Mart 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
23 Mart 2020 13:02

Çin’de 2019 Aralık ayı sonunda başlayan Koronavirüs vakaları önce Çin’in Hubei eyalatinde hızla yayılmış, bu bölgenin karantinaya alınmasının ardından yavaş yavaş vaka sayısı kontrol altına alınmaya çalışılmıştır. Neredeyse tüm ülkelere görünür hale gelen korona vakalarının Çin’den sonra en fazla etkilediği bölge Avrupa ve İran oldu. Özellikle İtalya , Fransa, İngiltere ve Almanya’da hızla artan vaka ve ölüm sayısı durumu ciddi önlemlerin alınmasına kadar götürdü. Bu haftaki değerlendirmede dünya genelindeki gidişatın neler olduğu sunmaya çalışacağız.

Çin

Çinli yetkililer, Kovid-19 salgını tehlikesine ilk kez dikkati çeken ve bu konuda sosyal medyada yaptığı paylaşımın ardından hakkında 'dedikodu yaymak' suçlamasıyla soruşturma başlatılan Çinli doktor Li Wenliang'ın ailesinden özür diledi. 

Çin Komünist Partisi Disiplin Kurulu, Vuhan polisinin doktor Li Wenliang hakkında tutuklama tehdidi içeren uyarıyı geri çektiğini duyurdu.

Li'nin ailesinden konuyla ilgili resmen özür dilendiği ve soruşturmayı yürüten 2 polis memuruna disiplin cezaları verildiği ifade edildi. Polisin Aralık 2019'da ihtarda bulunduğu 8 doktor arasında yer alan Li Wenliang, 6 Şubat'ta Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Doktorun ölümü sosyal medyada tepkilere yol açmıştı. Çin Yüksek Mahkemesi de olay üzerine polisi eleştirmişti. 14 gün boyunca yeni vakaya rastlanmazsa karantinanın kaldırılması bekleniyor. Öte yandan Çin, Hubey eyaletinde bazı seyahat kısıtlamalarını hafifletti. Vuhan'ın hala giriş çıkışlara kapalı olduğu, 14 gün boyunca şehirde yeni vakaya rastlanmaması halinde karantinanın kaldırılacağı ifade edildi.

İtalya

Dünyada en fazla koronavirüs ölümünün görüldüğü ülke olan İtalya'da can kaybı sayısı son 24 saatte 793 artarak 4 bin 825'e çıktı. Koronavirüs krizinin yönetiminden sorumlu olan Sivil Savunma Kurumu Başkanı Angelo Borrelli, ülkede virüs vakalarının zirve noktasına ulaşmasının iki haftayı bulabileceğini söyledi. İtalya'da bugüne kadar toplam 233 bin 222 test yapıldı. Bu testlerle belirlenen koronavirüs vaka sayısı da 53 bin 578 oldu. Vaka sayısı son bir günde yaklaşık 6 bin 500 arttı. Bugüne kadar iyileşenlerin sayısı 6 bin 072'ye ulaştı. Halen yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısı ise 2 bin 857. İtalya genelindeki 4 bin 825 ölümün 3 bin 95'i kuzeydeki Lombardia bölgesinden. Lombardia'da son 24 saatte 546 kişi hayatını kaybetti. Can kaybı sayısında Lombardia'yı yine kuzeydeki Emilia Romagna ve Piemonte bölgeleri takip ediyor.

Yunanistan

Yunanistan, koronavirüs nedeniyle yarın sabahtan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yasağı ihlal edenlere 150 euroluk para cezası uygulanacak. Tespit edilen korona virüs vakalarının 624'e, ölü sayısının 15'e yükseldiği Yunanistan'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak yarın sabah saat 06.00’da başlayacak. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkedeki salgın nedeniyle yarın sabah 06.00'dan başlamak üzere sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Yunanistan'da şu ana kadar 624 vaka tespit edilirken, 15 kişi hayatını kaybetmişti.

Ürdün

Ürdün'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başladı.Ürdün'de açıklanan sokağa çıkma yasağı bu sabahtan itibaren uygulanıyor. Sabah saatlerinde ülke genelinde siren sesleri çalınarak, kararın uygulamaya konulduğu halka hatırlatıldı. Ürdün’de zorunlu karantina ve sokağa çıkma yasağını uymayan 227 kişi polis ve askerler tarafından gözaltına alındı. Hükümet Sözcüsü Emced el-Adayile, dün başkent Amman'da ülke genelinde 21 Mart'tan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurmuştu. Ülkedeki tüm iş yerlerinin yarından itibaren kapatılacağını, kararın hizmeti zorunlu kamu kurumlarını kapsamadığını dile getiren Adayile, alınan kararlara uymayan kişiler için bir yılı geçmeyecek şekilde çeşitli hapis cezaları uygulanacağını belirtmişti. Ürdün'de son verilere göre 85 kişide koronavirüs tespit edildi.

ABD-Kuzey Kore

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a mektup göndererek koronavirüs salgını ile mücadele konusunda işbirliği  teklif etti. ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a koronavirüs salgını ile mücadele konusunda işbirliği teklifi için mektup gönderdiği açıklandı. Trump, Kim'in, halkını korona virüs tehdidinden korumak için gösterdiği çabalardan etkilendiğini ve işbirliği konusunda hazır olduklarını ifade etti. Üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi de Trump'ın Kim'e mektup gönderdiğini doğruladı. Beyaz Saray yetkilisi, aralarının gergin olmasına rağmen mektubun iki lider arasında 'özel ve çok sıkı kişisel ilişkilerin' bir işareti olduğunu, Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim ile iletişimi sürdürmeyi dört gözle beklediğini ifade etti. Kuzey Kore ülkede koronavirüs vakasında rastlanmadığını söylüyor. Bazı yabancı uzmanlar ise ülkedeki yetersiz sağlık altyapısı nedeniyle insani felaket yaşanabiliyor olduğu konusunda uyarıyor.