Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (24 Şubat-1 Mart 2020)

SDE Editör
02 Mart 2020 15:48

Yurt İçi Operasyonlar

Hafta içerisinde Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekât, Jandarma Alay Komutanlığına bağlı birlikler ile bölgede görevli kara kuvvetlerine bağlı taburlar, emniyet müdürlüğüne bağlı özel harekât birlikleri sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler.

 • Mardin ve Kars İl Jandarma Komutanlıklarının ortak çalışmaları sonucu ikna edilerek teslim olan 2 PKK’lı terörist savcılığa teslim edildi. Son 10 gün içinde teslim olan 11 terörist savcılığa teslim edildi.
 • Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında düzenlenen operasyonda tespit edilen 3 sığınak içlerinde bulunan malzemelerle tahrip edildi.
 • Edirne’de Yunanistan sınırında devriye faaliyeti icra ederken Türkiye topraklarına geçen 1 teğmen ve 1 astsubay 5 buçuk ay sonra tahliye edildi. Bunlara ait üniformalar da iade edildi.
 • Hakkâri’de görevli özel harekât polislerine bölgede yaşanabilecek doğal afetlere karşı eğitim verilmeye başlandı.
 • Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ silahlı terör örgütü üyeliği soruşturmaları kapsamında 1 jandarma üsteğmen, 1 polis memuru gözaltına alındı.
 • Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı HDP’nin 4. Olağan kongresinde terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın slayt gösterisi nedeniyle soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında 14 kişi gözaltına alındı.
 • Diyarbakır’da HDP İl Başkanlığı önünde çocuklarını kurtarmak için oturma eylemi yapan annelere bölgedeki STK’ların desteği devam ediyor. Hafta içerisinde bir anne daha evladına kavuştu. Bugüne kadar 11 anne çocuğuna kavuştu. Annelerin eylemi devam ediyor.
 • Konya merkezli 24 ilde yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 37 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara’da DEAŞ’a yönelik yapılan operasyonda 10 zanlıdan 9 kişi yakalandı.
 • İstanbul’da devlet büyüklerine ve stratejik ve ekonomik önem taşıyan yerlere bombalı eylem hazırlığı yapan PKK’lı 10 terörist yakalandı. Teröristlerden 4’ü tutuklandı.
 • Van İl Jandarma Komutanlığı ekiplerini çalışmaları sonucu ikna edilen 1 PKK’lı terörist Hakkâri’nin Derecik ilçesinde güvenlik güçlerine teslim oldu.

Sınır Ötesi Operasyonlar

 • Irak sınırları içinde Hakurk bölgesinde başlatılan operasyonda birliklerimiz teşkil ettikleri kalıcı üs merkezlerinde görevlerine devam ediyorlar. Bu birliklerimiz PKK teröristlerine anlık istihbarata dayalı nokta operasyonları icra ediyorlar
 • Suriye’de Barış Pınarı Harekatı ile kontrol altına alınan Tel Abyad ve Resulayn bölgesinde sağlanan huzur ortamı nedeniyle bölgede hayat normale döndü. Bu bölgede eylem yapmak için hazırlık yapan 6 PKK’lı terörist gizlendikleri evde silahları ile birlikte sağ olarak yakalandı.
 • Kırmızı bültenle aranan PKK/KCK sözde Mahmur, Kerkük sorumlusu Yahya Duman MİT ve TSK’nın Sincar’daki operasyonuyla etkisiz hale getirildi.
 • Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı ile sağlanan huzur ortamı her geçen gün artarak devam ediyor. Tel Rıfat2ta bulunan PKK/YPG’li teröristler attıkları roketlerle bölgedeki huzuru bozmaya çalışsa da sınır bölgesinde konuşlu obüslerimiz tarafından etkisiz hale getiriliyorlar.
 • İdlib: Bölgede rejim güçleri ile Milli Suriye Ordusu (MSO) güçleri arasındaki çatışmalar zaman zaman şiddetlenerek devam ediyor. TSK obüs ve tank atışlarıyla MSO güçlerine ateş desteği sağlıyor. Çatışmalar M4, M5 yolları boyunca ve kritik bir bölge olan Serakib kasabasında yoğun olarak devam ediyor. Bölge rejim güçleri ile MSO güçleri arasında zaman zaman el değiştiriyor. Bütün bu gelişmeler ışığında TSK’nın İdlib bölgesindeki takviye ve yığınaklaması devam ediyor. Bölgede ateşkesin sağlanması için Türk ve Rus heyetleri Ankara’da 26-27 Şubat’ta bir araya geldi. Değişiklik olmadığı takdirde Erdoğan-Putin 5 Mart’ta bir görüşme gerçekleştirecek. Bölgede gerginlik devam ediyor.
 • Libya’da UMH güçleri ile isyancı General Hafter güçleri arasında zaman zaman şiddetli çatışmalar devam ediyor. Bölgede henüz tam bir ateşkes sağlanmış değil. Türk Silahlı Kuvvetleri UMH güçlerine Eğitim ve lojistik sağlamaya devam ediyor.
 • Irak’ta hukuksuzluk ve işsizliği protesto eden gençlerin eylemleri devam ediyor. Ekim ayından bugüne eylemcilerden 300 kişi hayatını kaybetti.
 • Afganistan’da Taliban ve ABD arasındaki barış görüşmeleri sonuçlandı. Uzun süren görüşmelerinin ardından ABD ve Taliban arasında anlaşma imzalandı. ABD askerlerinin 14 ay içinde Afganistan'dan çekilmesini öngören anlaşma Afganistan'da kalıcı barış yolunda ilk adım olarak görülüyor.
 • TSK’nın taarruz uçağı konuşlu ve güç aktarını yapabilecek ilk gemisi olan çok maksatlı amfibi hücum gemisi TCG Anadolu’nun 2022’ye kadar hizmete girmesi planlanıyor.
 • NATO uzun dönem taahhüt planında 2023 ve 2028’de deniz unsur komutanı, 2025’te amfibi görev kuvveti komutanı, çıkarma kuvveti komutanlığı görevleri Türkiye’ye tahsis edilmiştir.