Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (23-29 Mart 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
30 Mart 2020 23:56

Hafta içerisinde Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekât ve İl Jandarma Alay Komutanlıkları sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler.

Yurtiçinde Yapılan Operasyonlar

Bölgede havaların ısınması ve karların erimesiyle birlikte operasyonlarına aralıksız olarak devam ettiler.

-Bitlis kırsalında yapılan hava destekli operasyonda 3 terörist etkisiz hale getirildi. Ölen teröristlerle birlikte silah cephane ve yaşam malzemeleri ele geçirildi.

- Mardin İl Jandarma Komutanlığınca yapılan operasyonda 1 terörist silahı ile birlikte etkisiz hale getirildi. Bölgede operasyon devam ediyor.

- İç İşleri Bakanlığı Bingöl’de 1020 Jandarma Polis ve Güvenlik korucusunun katıldığı Kapan-9 kara operasyonunun başlatıldığını duyurdu.

- Hakkâri ili Şemdinli ilçesi kırsalında yapılan operasyonda stinger füzesi silah ve el bombası ele geçirildi.

-İç İşleri Bakanlığı Batman, Ergani, Eğil, Lice, Silvan, Güroymak, Halfeti, Gökçebağ Belediye başkanları görevden alındı yerlerine yeni atamalar yapıldı.

- Bitlis’te köy yoluna döşenen tuzaklanmış 60 kg EYP. Ele geçirildi.

- Şırnak’ın Hilal beldesinde yapımı devam eden köprü inşaatında PKK’lı teröristler tarafından yerleştirilen mayın güvenlik güçlerince etkisiz hale getirildi.

- Mardin’in Midyat ve Batman da düzenlenen operasyonda yakalanan 2 PKK’lı terörist tutuklandı.

- MSB maske, anti bakteriyel sıvı üretimi yükseltilerek TSK’nın değil tüm halkımızın ihtiyaçlarını karşılamak için gayret gösteriyoruz diye açıklama yaptı.

Sınır Ötesi Ve Uluslararası Operasyonlar

Irak’ın kuzeyinde Sidekan-Hakurk istikametinde 27 Mayıs’ta başlatılan operasyon ile bölgede kalıcı üsler teşkil eden birliklerimiz istihbarata dayalı nokta operasyonlarına devam ediyorlar.

-ZAP batısında ZAHO- BATUFA- BEGOVA- KANİMASİ hattının kuzeyinde operasyon icra eden birliklerimiz Sinat, Haftanin kuzeyinde teşkil ettikleri üslerde operasyonlarına devam ediyorlar. Haftanin bölgesinde PKK’lı teröristler tarafından açılan havan atışından 2 askerimiz Şehit oldu. Bölgede gerçekleştirilen hava destekli operasyonda 8 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait F-16 AMEDYAH kırsalında Kuzey Irak’ta gerçekleştirdikleri operasyonda PKK terör örgütünün mevzilerini imha etti.

- Suriye’de BARIŞ PINARI harekât bölgesinde kırsal alandan şehre giderek eylem yapmak isteyen 3 PKK/LPG’li terörist komandolarımız tarafından etkisiz hale getirildi.

-Rejim milislerinin Menbiç’ten çekildikleri bölgeleri PKK/LPG’ye devrettikleri yönünde istihbarat bilgileri mevcut.

- İdlib’teki birliklerimiz takviyesine devam ediyor. Burada bulunan birliklerimiz İdlib’de kritik noktalarda yeni üsler oluşturuluyor. M-4 yol güzergâhında bulunan kontrol noktalarının sayısı artırılıyor. M-4 yolunda TSK ve Rus askerleri belirlenen günlerde devriye faaliyetleri icra ediyorlar. İdlib’de bulunan HTŞ , Hurras-Eldin ve Elkaide kökenli radikal güçlerinin silahlarını bırakmaları için Türk İstihbarat ve Güvenlik güçlerinin temasları devam ediyor.

-Libya’da UMH Güçleri ile isyancı General Hafter Güçleri arasındaki çatışmalar zaman zaman devam ediyor. Türk İHA ve SİHA’ları Hafter’e ait kritik mevzileri etkili bir şekilde vurdular.

- Yunanistan’da terör örgütü DHKPC’ye düzenlenen operasyonda 11 terörist tutuklandı.

-Somali’de Mogadişu’da kurulan Türk –Somali Askeri Üssü’nde Somali ordusunun bel kemiğini oluşturarak binlerce asker eğitildi. İkinci bir üssün kurulması için çalışmalar devam ediyor.

-Rusya Savunma Bakanlığı Karadeniz’de planlı uçuş yapan SM-27 uçağının düştüğünü açıkladı.