Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (9-15 Mart 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
16 Mart 2020 13:42

Bu hafta Türkiye’de iç siyasetten çok coronavirüs (covid 19) tartışması yer aldı. Tüm tv ekranlarının ana konusu virüs salgını ve konuklar konunun uzmanı doktorlardı. 

Türkiye’de ilk coronavirüs vakası ve sonra diğerleri

Türkiye komşu İran’da meydana gelen vakalardan sonra sınırda gerekli tedbirleri aldı ancak, ilk vakanın ortaya çıkmasına da engel olamadı. İlk vakanın ortaya çıkmasındna sonra aile üyelerinden oluşan diğerleri de virüse yakalanınca vaka sayısı 5 oldu. Sonra Umre dönüşü hasta olduğu anlaşılan kişi ile birlikte sayı 6 ya çıktı. Peşi sıra Umre dönüşleri için Sağlık bakanı sosyal medyadan bir açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı

“Umreden yeni döndüyseniz 14 gün kuralına uymanızı ısrarla istiyoruz. Son bir hafta içinde dönen bir yurttaşımızın testi maalesef pozitif çıktı. Yeni vakalardan endişeliyiz. Lütfen ziyaretçi kabul etmeyin. Sağlık taramasından geçmiş olmak sıfır risk anlamına gelmez.

Türkiye’deki 6. koronavirüs vakasını duyuran sağlık bakanı koca:

Yeni vakalardan endişeliyiz. Lütfen ziyaretçi kabul etmeyin. Sağlık taramasından geçmiş olmak sıfır risk anlamına gelmez! ifadelerini kullandı.

Türkiye’de Koronavirüs Tedbirleri

  • Okulların tatili M.E. Bakanı tarafından açıklandı. Okullar iki hafta tatile girdi. Derslerin uzaktan eğitim yoluyla yapılması gündemde. Bakanlık bu konuda çalışmaları olduğunu açıkladı.
  • YÖK, üniversitelerin 3 haftalık tatile girdiğini belirtti. Dersler yapılmayacak ancak akademik personel göreve devam edecek.
  • Alışveriş merkezleri (AVM) açılış ve kapanış saatleri değişti. Alışveriş Merkezi ve Yatırımcıları Derneğinin açıklaması şöyle: AVM'ler saat 12.00 - 20.00 arasında açık olacak. AVM'lerdeki çocuk oyun alanları kapatılacak ve dezenfekte edilecek
  • 9 ülkeden Türkiye'ye yolcu girişi durduruldu! İçişleri Bakanlığı 81 ile genelge gönderdi. İçişleri Bakanlığı, 81 ile koronavirüs tedbirlerini içeren genelge gönderdi. Genelgede; sabah saat 08.00'den itibaren Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda'dan Türkiye'ye yolcu girişleri tüm hudut kapılarından durdurulduğu belirtildi.

Virüse rağmen kongre

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde koronavirüs tehlikesine rağmen CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu öncülüğünde 14. Olağan İstanbul İl Kadın Kolu Kongresi düzenlendi. Üst düzeyde coronavirüs tedbirlerinin alındığı bir dönemde bu tür bir toplantının yapılması eleştiri aldı.