Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (24 Şubat-1 Mart 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
02 Mart 2020 14:12

İdlib’de Türk askerine alçakça saldırı (27 Şubat 2020)

Suriye'nin İdlib eyaletinde 27 Şubat'ta düzenlenen hava saldırısında 33 Türk askeri hayatını kaybetti. Konuyla ilgili birkaç saat aralıklar açıklama yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan, şu ifadeleri kullandı:

"Esed rejim güçlerinin yapmış olduğu hava saldırıları sonucu 33 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur. Hastanelerdeki yaralı askerlerimizin hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Birazdan hastanede yaralılarımızı ziyaret edeceğiz. Sağlık mensuplarımız, hiçbir Mehmetçiğimizin hayati tehlikesinin olmadığını ifade ettiler. Şu an itibarıyla hastanemizde 32 yaralımız var."

Türkiye, saldırı ardından Suriye yönetimine ait hedeflere misliyle karşılık verildiğini duyurdu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib saldırısı sonrası yaptığı ilk konuşmada, “'Türkiye'nin Suriye'de ne işi var?' sorusunu soranlar, Türkiye'nin terör örgütlerine teslim olmasını bize tavsiye ediyorlar" dedi. Göçmenlerin Avrupa'ya gidebilmesi için bundan sonra sınır kapılarının açık tutulacağını söyledi.

Erdoğan, "Sayın Putin'e 'Önümüzden çekilin, bizi rejimle baş başa bırakın' dedim" ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Suriye rejimine Soçi’de alınan kararlara göre çatışmasızlık bölgelerini terk etmesi için tanıdığı Şubat ayı sonuna kadar olan süre dolmadan İdlib saldırısından sonra Türk askeri bir saldırı başlattı. Bu saldırılarda bu güne kadar Suriye ordusunun yüzde onluk bir kısmı ortadan kaldırılmış oldu. Bunlar arasında iki savaş uçağı, 2200’den fazla rejim askeri, 8 helikopter, 105 tank, 3 hava sistemi vb. 2011’de Suriye deki iç savaş başladıktan sonra rejim ilk kez birkaç günde bu kadar büyük bir zarar görmüş oldu.

Saldırı ile ilgili mecliste ortak bildiri yayınlandı

Meclis'te grubu bulanan AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti ortak bildiri ile İdlib'deki saldırıyı kınadı. Bildiride "Alçak ve menfur saldırıyı Meclis olarak şiddetle ve nefretle kınıyoruz” ifadelerine yer verildi

Dört parti (AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti) saldırı sonrası ortak bildiri yayınladı. Bu bildiri şu şekilde;

“27 Şubat 2020 gecesi Suriye İdlib gerginliği azaltma bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetlerine ait konvoya yapılan hain saldırıda 33 kahraman evladımız şehit edilmiş, 32 evladımız yaralanmıştır. Acımız büyüktür. Milletimizin başı sağ olsun. Bu alçak ve menfur saldırıyı Millet iradesinin tecelligahi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki aşağıda imzası bulunan parti grupları olarak, şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Askerlerimize yapılan saldırılara mukabele hakkımız mahfuz kalmak kaydıyla, bölgede yaşanan insani dramlara mani olmak için uluslararası hukukun yöntemlerle olması gerektiğini ifade ediyoruz. Biçimde çözümün Kahraman Türk Ordusu'nun Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kendisine verilen görevleri her zaman olduğu gibi, bundan sonra da üstün başarıyla gerçekleştireceğine olan inancımız tamdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak, bize emanet edilen demokratik temsil sorumluluğunu, parti politikalarına ilişkin farklılıklar saklı kalmak kaydıyla, yüksek idealler istikametindeki ortak bir anlayışla yerine getireceğimizi Aziz milletimize ve dünya kamuoyuna bir kez daha bildiririz.”

Bahçeli Şehit Cenazesinde Kılıçdaroğlu ile tokalaşmadı

MHP Genel Başkanı CHP lideri Kılıçdaroğlu'na tepki göstererek onunla tokalaşmadı. Suriye'nin İdlib bölgesinde hava saldırısında şehit olan 34 askerden biri olan Uzman Onbaşı Halil Çankaya (24) memleketi Ankara'da düzenlenen törenle toprağa verildi   (1 Mart 2020).

Şehidin cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldırdı. Törene MHP lideri Devlet Bahçeli'nin yanı sıra CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

Bahçeli son günlerde İdlip konusunda askerlerimizi şehit eden Esad rejimini adeta destekleyen sözleri ve PKK nın siyasi kanadı HDP ile yaptığı ittifak nedeniyle sık sık sert sözlerle tepki gösterdiği Kılıçdaroğlu'nun elini sıkmadı.

Tüm Türkiye şehitlerinin yasını tutarken Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Ben buradan bütün milletime söz veriyorum. Millet ittifakının iktidarında şehitler tepesi boş kalacak ve İdlib'de ne işimiz var?" sözleri büyük tepki çekmişti.

“Göçmen Politikamızda değişiklik yok ama sınır kapılarını açıyoruz”

Türkiye, Suriyeli mültecilerin Avrupa'ya geçişini engellememe kararı aldı. İdlib'de verdiğimiz 33 şehidin ardından Türkiye, Suriyeli mültecilerin kara ya da deniz yoluyla Avrupa'ya geçişlerini durdurmama kararı aldığını duyurdu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin sınır kapılarını açması üzerine ülkeden ayrılan sığınmacıların sayısının 100 bin 577'e çıktığını açıkladı. 

Bakan Soylu, Twitter hesabından, Türkiye'den ayrılan sığınmacı sayılarına ilişkin, "Saat 19.40 itibarıyla Edirne üzerinden ülkemizden ayrılan göçmen sayısı 100.577" diye yazdı. 

HDP Binasının önündeki 9. Aile çocuğuna kavuştu

Terör örgütü PKK tarafından dağa kaçırılan çocuğu için Diyarbakır HDP İl Başkanlığı önünde 22 Şubat 2020 itibariyle evlat nöbetine başlayan anne Muhteber Birlik, 2 gün sonra oğluna kavuştu. Muhteber Birlik’in oğlu Veysi Birlik, Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığına bağlı ikna süreci uzmanlarının çalışması sonucu ikna edilerek Mardin’in Nusaybin ilçesi sınır hattında ilçesinde güvenlik güçlerine teslim oldu. Veysi Birlik burada yapılan işlemlerinin ardından Diyarbakır’a sevk edildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından aranan ve oğlunun teslim olduğu müjdesini bizzat Bakan Soylu’dan alan evlat nöbetindeki anne Muhteber Birlik, diğer oğlu Behçet Birlik ile birlikte Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığına gelerek 5 yıl sonra oğlu ile kucaklaştı. Anne ve evladının kavuşmasında duygusal anlar yaşandı. Birlik ailesi Veysi’nin teslim olmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde evlat nöbeti tutan Hacire Akar’ın oğlu Mehmet, Hatice Ceylan’ın oğlu Cafer, Hüsniye-Hüseyin Kaya çiftinin kızları Mekiye, Halime Kadran’ın torunu Halil İbrahim Kadran, Necla-Metin Açan çiftinin oğlu Harun Açan, Nizamettin-Aslıhan Eşrefoğlu çiftinin oğlu Hüseyin, Gevriye Ayhan’ın kızı Pelda ve Melik ve Melek Aslan çiftinin oğlu Volkan çeşitli tarihlerde terör örgütünden kaçarak ailelerine kavuşmuştu. Veysi ile birlikte HDP önündeki 9’uncu aile evladına kavuşmuş oldu.