Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftalık İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi(2-8 Mart 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
08 Mart 2020 22:36

TBMM’de İdlib Kapalı Oturumu

TBMM’de İdlib için 3 Mart tarihinde kapalı oturum yapıldı. TBMM Genel Kurulu’nda dün İdlib’de yürütülen Bahar Kalkanı Harekâtı ve yaşanan son gelişmelere ilişkin gerçekleştirilen kapalı oturum 6.5 saat sürdü. Oturum bilgileri 10 yıl boyunca yayınlanmayacak ve paylaşılmayacak.

Mecliste Kapalı Oturumda Kavga

TBMM Genel Kurulu'nda İdlip için kapalı oturum yapıldığı sırada Engin Özkoç'un kürsüye çıkmasının hemen ardından tansiyon yükseldi. Özkoç, konuşmasına devam ederken AK Partili milletvekillerinin tepkilerinin ardından oturuma ara verildi. Oturuma ara verildiği sırada AK Partili ve CHP'li milletvekilleri arasındaki tartışmalar arbedeye dönüştü ve AK Partili ve CHP'li milletvekilleri arasında kavga yaşandı. Gerilimin ardından oturuma ara verildi. TBMM'de gerilim oturuma ara verilmesinin ardından da devam etti. 

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç hakkında Erdoğan'a hakaret iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan resen soruşturma başlattı. 

CHP'li Özkoç’tan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na meclis kürsüsünden hakaret

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında İdlib'deki gerginliği değerlendirdi. Özkoç "İdlib'de cihatçı grupların ve terör örgütlerinin neden hamiliğine soyunduk ve bunun için neden şehit veriyoruz, konuşulmadı." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İdlib'deki son durumla ilgili açıklamalarda bulundu. Özkoç AKP hükümetinin İdlib stratejilerini eleştirerek, "Dünyanın her tarafından gelmiş, ne olduğu belli olmayan, IŞİD militanlarının cirit attığı İdlib'de Türk askeri neden şehit oluyor, konuşulmadı." Diye başlayan konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanını hedef gösterip muhatap alarak çok ağır ifadeler kullandı.

Şehitler Tepesi boş kalmayacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada "Millet İttifakı'nın iktidarında şehitler tepesi boş kalacak" diyen CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na sert tepki göstererek, "Şehitler tepesi boş kalacak' diyen kişi bu ülkeyi düşmana teslim etme peşinde demektir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın şunları söyledi: “Tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Terörle mücadelede 40 yıla yakın süredir verdiğimiz binlerce şehidimize Suriye’de malum yenileri ekleniyor… Son olarak İdlib’de rejimin saldırısında hayatını kaybeden 36 askerimizin de aralarında olduğu nice askerimizi toprağa verdik. Hiçbir şehidimizin tek bir damla kanı boşa gitmiyor… Şehitler tepesi boş kalmayacak’ sözünü anlamak için imanın yanında içinden çıktığınız kültürü bilmek gerekiyor… Merhum Arif Nihat Asya’nın şiirini okuyup da, hâlâ ısrarla ‘Şehitler Tepesi boş kalacak’ diyen kişi, bu ülkeyi düşmana teslim etme, milletimizin boynuna esaret zincirini geçirme peşinde demektir… Kılıçdaroğlu Esed’in Suriye’de İsrail’in ise Filistin’de hayata geçirmeye çalıştığı insansızlaştırma politikasına destek veren bir yerde durmakta. Türkiye’nin buradaki mücadelesini sürekli fitne ile yalanla lekelemeye çalışan her kim olursa olsun haysiyetsizdir onursuzdur şerefsizdir alçaktır haindir. Cumhurbaşkanlığı seçimi var yüreğin yetiyorsa çıkarsın meydana milletten yetki alabilirsen de söylediklerini yaparsın. Sokakta mikrofon uzatılan bir teyzemiz ‘Yılan gelmiş biz Suriye’ye gitmezsek Türkiye’yi taksim ettiler’ diye aydınlarımızın gösteremediği feraseti ortaya koyuyor. Ben şehitler tepesi boş kalmayacak dedim diyorum diyeceğim.

*Bölgede görev yapan kahramanımız, devre arkadaşına “ Sen demiyor muydun? Köpek gibi yaşamaktansa aslan gibi ölmek evladır diye. Bu iş şu aşamada bitirilmezse oyun büyük. Sana vasiyetimdir olur da görüşmemiz mahşere kalırsa bizi bahane edip kaos çıkarmaya çalışan o conconları cenazeme sokarsan hakkımı helal etmem” mesajını gönderiyor.

Bu zihniyet Suriye’de savaş açsak banko Esed’i tutarım diyerek yerini yıllar önce zaten belli etmiştir. Bay Kemal’in yeri bellidir yeri ne vatandır ne milletir. CHP Genel Başkanı’nın hezeyanlarına cevap vermek gerçekten ağırıma gidiyor. Kendisi bizi tahrik ettiğini sanarken milletimize olan kinini kusuyor. Mesele Esed Kılıçdaroğlu’nu tarifsiz bir sevinçle takip ediyordur. Mesela darbeci Hafter Kılıçdaroğlu’nu alkışlayarak dinliyordur. Bu zatın ağzından ülkemizin menfaatlarini savuma adına tek kelime çıkmazken karşımızdakilere destek veriyor.

Türkiye’yi içine sokulmak istenen bu cendereden muhakkak kurtaracağız. Birlikte Türkiye’yiz ve birlikte güçlüyüz. Futbol sahalarında bile milletimizin ülkesine ordusuna verdiği destek bunun en güzel örneklerinden birisidir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "Hiçbir Zaman Suriye’deki Rejimi Savunmadık"

Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, İdlib'de şehit düşen askerlere ilişkin olarak, "Benim askerimi vuran kim olursa olsun benim düşmanımdır. Ben niye onların ayağına gideyim? Putin'e koşuyorsunuz. Hiç kimse unutmasın" dedi. Konuşmasının ana başlıkları şu şekilde:

“Barış içinde yaşayalım. Arzumuz budur bizim. Bir Mehmetçiğin tek bir tırnağı bile Suriye'den, İdlib'den, Libya'dan da değerlidir dedik. Çünkü biz kendi bölgemizde yangın istemiyoruz. Komşuda yangın istemiyoruz. Apartmanda otururken komşuda yangın çıkarsa evinde bir kova su ile koşacaksın. Biz bidon benziniyle gittik. Çünkü öyle talimat verdiler. Siz egemen güçlerin taşeronluğunu yapıyorsunuz deyince kızıyorlar. Doğruyu dinlemeye tahammül etmiyorlar. Liyakati bir devlette yok etmişseniz orada devlet aklından söz edemezsiniz. Böyle bir devletin geleceği felaketlerle doludur. 

- Çanakkale ile İdlib bir tutulabilir mi? Bu nasıl cehalettir. Çanakkale vatan toprağıdır. İdlib vatan toprağı mı?

Sınır kapıları açıldı Yunanistan’a geçen mülteci sayısı 143 bin oldu

Türkiye sınırlarını Avrupa'ya gitmek isteyen mültecilere açma kararını aldıktan sonra çıkış yapan mülteci sayısı 8 Mart itibariyle 143 bin kişi oldu. Yunanistan’ın sınırdan mültecileri Türkiye’ye itmesine karşılık içişleri Bakanı S. Soylu 1000 kişilik bir özel kuvvet polis grubunun sınırda itmeye karşılık vermek maçıyla gönderildiğini belirtti. Bu polisler Yunan sınırında mültecilere göz yaşartıcı gaz atan sınır polis ve askerlerine aynı şekilde müdahale etti. Ancak yine de Yunan polisinin insanlık dışı uygulama ve şiddeti gözlerden kaçmadı. Yunan polisinin ateş açması sonucu 3 mülteci silahla öldürülürken binlercesi yaralandı ya da şiddet gördü. Yunan sahil güvenliği mültecilerin botlarını şişleyerek batırmaya çalışıyor ve çocuk anne, hamile demeden herkesi ölüme terk eden bir uygulamayı hayata geçiriyor ve Avrupa bu olanları sadece seyretmekle yetiniyor.

Olaylara müdahale etmek için ve mültecilere saldırıp sınır dışına atmak için Yunan faşistleri ve Almanya’dan gelen ırkçı naz grupları yunan faşistlerle ortak hareket ederek göçmen avcılığı yapıyorlar.

Bu insanlık dışı görüntüler Yunanistan’da ve bazı Avrupa şehirlerinde yapılan gösterilerle kınandı. Ancak devletler bu konuda hiçbir ses çıkarmayıp Türkiye’yi göçmenler üzerinden Avrupa’ya şantaj yapmakla suçluyorlar. Örneğin İdlib’teki insanlık dramına kayıtsızlar, ne rejime ne de Rusya’ya ciddi hiçbir baskı uygulamıyorlar.

MİT mensubu deşifre edilirse gazetecilik olur mu?

Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç gözaltına alındı. İki gazetecinin "Libya şehidi MİT mensubunun cenaze görüntülerine Odatv ulaştı" haberi nedeniyle gözaltına alındığı anlaşıldı.

Bahçeli Kılıçdaroğlu’nun elini sıkmadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İdlib’de şehit olan Uzman Onbaşı Halil Çankaya (24) için 3 Mart tarihinde Ankara’da Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde düzenlenen cenaze törenine katıldı. Cenaze töreninde MHP Lideri Bahçeli kendisine doğru yönelen, Kılıçdaroğlu’yla tokalaşmadı ve sadece selam verdi. Bahçeli’nin yanında bulunan TBMM İdare Amiri ve MHP Ankara Milletvekili olan Erkan Haberal da Kılıçdaroğlu’nun elini sıkmadı.