Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Haftanın Medya ve Sivil Toplum Değerlendirmesi (25 Şubat - 3 Mart 2019)

Bu değerlendirme son bir hafta içinde yerli ve yabancı basında dikkat çeken medya ve sivil toplum alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
04 Mart 2019 11:33

TÜRK MEDYASI’NDA NELER OLUYOR?

Şubat ayının son haftası tirajları

 

 

GAZETE ADI

GÜNCEL

 

1

SABAH

274.640

2

HÜRRİYET

257.275

3

SÖZCÜ

245.972

4

POSTA

185.253

5

TÜRKİYE

135.343

6

MİLLİYET

126.717

7

YENİ ŞAFAK

109.488

8

TAKVİM

103.962

 CUMHURİYET GAZETESİ DAVASI

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesince karara bağlanan dava dosyasına ilişkin yapılan istinaf başvurularını karara bağladı.

Ceza dairesi, eski Cumhuriyet gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, eski Cumhuriyet gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Vakıf Başkanı Mehmet Orhan Erinç, eski Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Murat Sabuncu ve Ahmet Şık'ın da aralarında bulunduğu 18 sanık hakkında, yerel mahkemece verilen hapis cezaları ile beraat hükümlerini usul ve yasaya uygun buldu.

Ceza dairesinin bu kararıyla yerel mahkemenin kararı onanmış oldu. Bu kararla hapis cezası 5 yılın altında olan sanıkların cezaları kesinleşirken, diğer sanıkların Yargıtay'a temyiz hakkı bulunuyor.

YEREL MAHKEMENİN KARARI

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Nisan 2018'de açıkladığı kararında, Akın Atalay'ı "terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etme" suçundan 7 yıl 13 ay 15 gün hapisle cezalandırılmasına karar vermişti. Heyet, tutuklu sanık Akın Atalay'ın tahliye edilmesini kararlaştırmıştı.

Mehmet Orhan Erinç'i de aynı suçtan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, Mehmet Murat Sabuncu ve Ahmet Şık'ın da 7 yıl altışar ay hapisle cezalandırılmasına hükmetmişti.

Mahkeme heyeti, aynı suçtan sanıklar Bülent Utku'nun 4 yıl 6 ay, Kadri Gürsel'in 2 yıl 6 ay, Aydın Engin'in 7 yıl 6 ay, Hikmet Aslan Çetinkaya'nın 6 yıl 3 ay, Güray Tekin Öz, Hacı Musa Kart, Hakan Karasinir, Mustafa Kemal Güngör ile Önder Çelik'in 3 yıl dokuzar ay, Yusuf Emre İper'in 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar vermişti.

Mahkeme heyeti, firari sanıklar gazetenin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar ile İlhan Tanır'ın dosyasının ayrılmasını kararlaştırmıştı.

Hürriyet Washington Temsilcisi Cansu Çamlıbel’in gazeteyle yolları ayrıldı.

Cansu Çamlıbel, gazeteden ayrıldığını Twitter’daki “Hürriyet’e ve Washington Temsilciliği görevine kendi arzumla veda ettim. Yayın Yönetmenim Vahap Munyar’a gösterdiği anlayış için teşekkür ederim. Meslektaşlarıma ve her koşulda haberine sahip çıkan okura selamla, bir de üstat Orwell’e..çünkü gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir” mesajıyla duyurdu.

YAZISI KALDIRILMIŞTI!

Hürriyet'in Washington Temsilcisi Cansu Çamlıbel 3 Ağustos'ta 'Yanlış anlaşılma mı, Halkbank mı?' başlığıyla  bir yazı yazmış ancak Hürriyet tarafından siteden kaldırılmıştı. 

Hürriyet’in okur temsilciliği görevini sürdüren Faruk Bildirici, gazete yönetimiyle yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle görevinden ayrıldı.

Bildirici, geçen Pazartesi kaleme aldığı "Olay yok yanıt var" başlıklı son yazısında  Hürriyet'in tutumunu eleştirmişti.

Dünya Gazetesi’nde ayrılık

Dünya Gazetesi'nde Hakan Güldağ'ın 11 yıldır yürüttüğü Genel Yayın Yönetmenliği görevinden geçtiğimiz günlerde ayrılmasının ardından Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapan Özlem Ermiş Beyhan da ayrılık kararı aldı.

Türkiye'nin tek ekonomi gazetesi olan Dünya Gazetesi'nde sıkıntılı günler yaşanıyor. Daha önce Yazı İşleri Müdür Yardımcılığı ve İstihbarat Şefliği görevlerinde bulunan Beyhan 1 yıl kadar önce Yazı İşleri Müdürlüğü görevine getirilmişti.