Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Haftanın Medya ve Sivil Toplum Değerlendirmesi (17 Mart - 24 Mart 2019)

Bu değerlendirme son bir hafta içinde yerli ve yabancı basında dikkat çeken medya ve sivil toplum alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
25 Mart 2019 10:36

İTALYAN BASINI: ÇİN-İTALYA İPEKYOL MUTABAKATI

İtalya ile Çin, 'Yeni İpek Yolu' için mutabakat imzaladı. Çin ile İtalya arasında, "Yeni İpek Yolu" projesi olarak anılan Kuşak ve Yol Girişimi için bir mutabakat zaptı imzalandı. İtalya, ABD ve AB'nin çekincelerine rağmen girişime katılan ilk G7 ülkesi oldu.

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, Kuşak ve Yol Girişimi (Belt and Road Initiative) odaklı Avrupa turunun ilk ayağında geçen Perşembe akşamı İtalya'ya geldi ve Cuma günü başkent Roma'da resmi görüşmelerde bulundu. Görüşmelerin ardından Xi Jinping ve İtalya Başbakanı Giuseppe Conte'nin de katıldığı imza töreninde Kuşak ve Yol Girişimi için bir mutabakat zaptına imza atıldı.

İmza töreninde, iki ülke arasında bir dizi siyasi protokol ve ekonomik anlaşma da imzalandı..İtalyan basınına göre altyapı, turizm, sağlık, e-ticaret ve enerji sektörüne kadar birçok alanı kapsayan anlaşmaların toplam değeri en az 7 milyar Euro olarak hesaplanıyor.

Finans gazetesi Il Sole 24 Ore ise anlaşmaların dolaylı etkileri de hesaba katıldığında toplam potansiyelinin 20 milyar Euro'ya varabileceğini yazdı.

ABD tepki göstermişti. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü ve Başkan Donald Trump'ın Özel Asistanı Garrett Marquis, "İtalya önemli bir küresel ekonomi ve büyük bir yatırım mekânıdır. İtalyan hükümetinin Çin'in gösteriş amaçlı altyapı projesine meşruluk kazandırmasına gerek yok" demişti.

ABD ve Avrupa Birliği içinde, Kuşak ve Yol Girişimi ile Çin'in ticari ve siyasi etki alanını genişleterek küresel liderlik mücadelesinde öne geçmeyi amaçladığı yönünde kaygılar bulunuyor. Çin'in bu dev ticaret ve altyapı projesiyle, hassas teknoloji ve kritik altyapı unsurlarının kontrolünü ele geçirebileceği endişesi de dile getiriliyor.

İtalya'nın sistem karşıtı, AB'ye mesafeli, popülist partilerden oluşan koalisyon hükümeti ise Kuşak ve Yol Girişimi'ne katılmalarının ülkenin "Avrupa-Atlantik hattındaki çizgisini değiştirmeyeceğini" belirtti.

Başbakan Giuseppe Conte hafta içinde Temsilciler Meclisi'ne konuyla ilgili bilgi verirken "Kuşak ve Yol hakkındaki mutabakat zaptı, tamamen ticari ekonomik çerçeveyle sınırlı… Yasal bağlayıcılığı yok" dedi.

Kuşak ve Yol Girişimi ve Çin ile imzalanan anlaşmaların İtalyan ekonomisini canlandırmaya katkı sağlaması umuluyor. İtalya Maliye Bakanı Giovanni Tria, Kuşak ve Yol Girişimi'ni "İtalya'nın yönetmesi gereken ve kaçıramayacağı bir tren" diye nitelemişti.

SPUTNİK‘İN YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ’NDE ‘TEKNOLOJI’NİN HABERCİLİĞİ DEĞİŞTİRMESİ’ KONFERANSI

Sputnik’in bağlı olduğu Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Natalya Loseva, SputnikPRO projesi kapsamında “Teknoloji, haberciliği nasıl değiştiriyor?” konferansı verdi. Ardından Sputnik Haber Ajansı & Radyosu ve Yeditepe Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalanması konusunda mutabakata varıldı.

Söz konusu protokol, üniversitenin medya, gazetecilik, görsel sanatlar ve sosyal bilimler bölümlerinde okuyan öğrencilere yönelik atölyeleri, değişim programlarını ve medya turlarını kapsıyor. İmzalanacak protokol sayesinde, Türkiye'den öğrenciler Sputnik'in farklı dillerdeki yayınlarında staj imkânına da sahip olabilecek. Ayrıca proje kapsamında, Rusya'dan öğrenciler Türkiye'ye getirilecek ve Türk medyasını tanıma şansı bulacak.© SPUTNİK / ATAKAN ŞALCIOĞLU

Rossiya Segodnya (Rusya Bugün) Uluslararası Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Natalya Loseva İstanbul'da verdiği konferansta “Teknoloji, haberciliği nasıl değiştiriyor?” sorusunu masaya yatırdı.

‘2023 YILINDA 30 MİLYON SANAL GERÇEKLİK CİHAZI OLACAK'

Yeditepe Üniversitesi ve Sputnik'in katkılarıyla Yeditepe Üniversitesi'nde gerçekleşen konferansta Loseva, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliğin habercilik üzerindeki etkilerini ele aldı. Loseva "Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik, bugün tartışılması gereken iki olgu. Bundan sadece 4 yıl sonra, yani 2023'te, dünya genelinde toplam 30 milyon sanal gerçeklik cihazı olacak. 2.5 milyar da artırılmış gerçeklik cihazı kullanılacak. Bu sayılar, gelişmiş ülkelerin tamamının yetişkin nüfusuna tekabül ediyor.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri Microsoft, Firefox, Facebook ve Panasonic gibi markalar tarafından hâlihazırda kullanılıyor. Örneğin, şu an Microsoft Skype için artırılmış gerçeklik formatı geliştiriyor. Facebook da reklamlarında bu teknolojiyi kullanıyor. Üstelik bu teknolojisinin kullanım alanı çok daha geniş. Zira yakın gelecekte bu, araba camı, motosiklet kaskı, banyo kabini ve ayna gibi objelerde de yaygın şekilde kullanılacak. Hatta akıllı ev konsepti içinde, insanlarla diyalog halinde olan mobilyalar bile bugünün çalışma konularından" diye konuştu.

‘GAZETECİLERİN HİKAYE ANLATMA BİÇİMLERİ SANAL VE ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK TEKNOLOJİLERİYLE BİRLİKTE DEĞİŞİYOR'

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojilerinin gazetecilikle de yakından ilgili olduğuna işaret eden Loseva "Bütün bu teknolojilere hikâye anlatmada da ihtiyacımız var. Çünkü modern insan artık herhangi bir hikâyeyi izlemek değil, onun parçası olmakla ilgileniyor. Gazeteciler de sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojisini tam da bu bağlamda kullanmaya başladı. Üstelik bu teknolojiye ulaşmak da çok kolay. Yeni anlatım şekline ulaşmak için bir akıllı telefon ve bir gözlük yetiyor" dedi.

Sanal gerçeklik teknolojisiyle yapılan bir haberlere örnekler veren Loseva, 18 Haziran 2013'te Güney Carolina'da, kızının babası olan eski sevgilisi tarafından vurulan Zakiya Lawson'un hikayesini örnek vererek "Kiya, aile içi şiddet sonucu hayatını kaybetmiş bir kadın. Sanal gerçeklik teknolojisi kullanılan bir haber projesinde, aile içi şiddet sonucu hayatını kaybetmiş bir kadının yaşadıklarına empati kurulabilecek. Neticede hedef kitle değişiyor. Hedef kitle, empati kurmak ve gerçekliğin içinde olmak istiyor. Alzheimer ve demans hastası olan yaşlıların neler hissettiğini anlatan bir proje de mevcut ya da kronik yorgunluğu olan bir genç kızın neler hissettiği, seslerin, görüntülerin onun gözünden nasıl değiştiğini anlatan proje örnekleri de var " ifadelerini kullandı.

‘BİR GÖRME ENGELLİSİNİN GÜNLÜK HAYATINI NASIL SÜRDÜRDÜĞÜNÜ ‘UÇUŞ DENEYİMİNDEN AMELİYATA PEK ÇOK GERÇEKLİĞİN PARÇASI OLUNABİLİYOR'

 

Sputnik'i de bünyesinde barındıran Rossiya Segodnya ajansının, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik çalışmalarının 16 aşamalı zorlu bir süreçten oluştuğuna değinen Loseva "Öncelikle fikir bulma aşaması var ve bu aşama zorlu. Çünkü beyin fırtınası yapılan tüm fikirlerin toplam yüzde 2'si uygulanabilir oluyor. Fikirler elendikten sonra, senaryo hazırlanıyor. Senaryo röportajdan ve bildiğimiz anlamda video çekiminden çok farklı bir format. Sonrasında dizayn belgeselleri uygulanıyor. Ve süreç zorlu adımlarla devam ediyor" dedi.

Söz konusu teknolojilerin kullanım alanının insan hikâyeleriyle sınırlı olmadığına değinen Loseva "Bu teknolojiler, sadece insan hikâyesi için değil aynı zamanda çeşitli deneyimler için de kullanılacak. Kutup ışıklarını görme ya da yanmakta olan bir volkanın yanında olmak gibi. Medya dışında bilgisayar oyunlarında da bu teknoloji kullanılıyor. Son yıllarda medya ve bilgisayar oyunları kadar yaygın olmasa da eğitim alanında da kullanılıyor. Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik kullanımı son bir iki yılda temeli atılan eğitim projelerinde öne çıkıyor. Örneğin, Londra'da sanal gerçeklik teknolojisinin kullanımıyla bir kanser ameliyatına 13 bin kişi dahil oldu. Bunun dışında tarihçiler, yine sanal gerçeklik teknolojisiyle Antik Roma'da dolaşabiliyor ya da bir tarih müzesinde Wright Kardeşler'in ilk uçuş deneyimine yine bu teknolojiler sayesinde ortak olabiliyoruz" dedi.

‘GAZETECİLİK ETİĞİ BÜYÜK ÖNEM KAZANIYOR ÇÜNKÜ BU TEKNOLOJİLERLE MANİPÜLASYON ÇOK DAHA KOLAY HALE GELDİ'

Yeni bilgi üretim formatlarının beraberinde yeni etik tartışmalarını da getirdiğine işaret eden Loseva "Bu teknolojilerin habercilikteki kullanımı, beraberinde yepyeni etik tartışmalarını da getiriyor. Otizmli bir insanı anlamaya çalışırken veya diğer örneklerde insanlar kaldıramayacakları gerçeklerle kaldıramayacakları şekilde yüzleşebilirler. Bu önemli bir tartışma konusu. Ayrıca bu yüksek teknolojilerle manipülasyon her zamankinden daha kolay. Bu yüzden bugün gazeteciliğin en önemli tartışma başlıklarından birisi olan etik, bundan sonrasında daha da fazla önem kazanacak" diye konuştu.

Sanal gerçeklik teknolojisine erişmenin zaman içinde çok daha az maliyetli olacağına değinen Loseva "Bu teknolojinin önünü açan gözlüklerin fiyatı 5 dolardan başlıyor ancak birkaç bin dolara kadar kadar çıkabiliyor. Bu fiyatlar zamanla düşecek, çünkü bu teknolojiler yaygınlaşacak. Bu teknolojiye erişimde, mobil cihazlarımızın önemli bir yeri var. Şu an yüzde 80'imiz kitap, iletişim ve navigasyon için mobil cihazlarımızı kullanıyor. 2025'ten sonra da bu cihazların gözlük şeklinde olacağı söyleniyor. Bu yaygın bir argüman" diye ekledi.

MEHMET SOYSAL :İNTERNET MAHKEMELERİ HEMEN KURULMALI

Demirören Medya Grubu Ceo’su Mehmet Soysal,yazılı basının sıkıntıları üzerine yazdığı yazılara bir yenisini ekledi.

İnternet mahkemeleri’nin hemen kurulmasını isteyen Mehmet Soysal’ın yazısı:

‘’On yıl önce İstanbul’da İnteraktif Pazarlama Zirvesi’nde bir konferansına katıldığım Gelecek İletişim Araçları Başkanı Ross Dawson yazılı basının 2040 yılına kadar 50’ye yakın ülkede sona ereceğini söylediğinde birileri gülüp geçmişti...

Ve aradan geçen on yılın sonunda yaptığımız muhasebede görüyoruz ki dedikleri çıkıyor...

Okuyucuların gazete okuma, seyircilerin ise televizyon izleme alışkanlıkları sürekli değişiyor...

Yoksa kimse okumayı, yazmayı bırakmış değil...

Seyirci Netflix gibi dijital adreslere yöneliyor her geçen gün...

Okuyucu kitlesi ise dijital iletişim araçlarından okumayı tercih ediyor...

Gerekçeleri kolaylık...

Ve sürekli ellerinde olması...

On yıl önce ABD gibi dünyanın en büyük pazarında ilk 25 gazetenin tirajı 15 milyondu...

Bugün için bu rakamların çok uzağında bir yerlerde geziniyor...

Ve Dawson’ın ABD’deki geleneksel medyayla ilgili söylediklerinin büyük çoğunluğu gerçekleşti...

Almanya’da 2030, Türkiye ve Rusya’da ise 2036 yılında yazılı basının biteceğini vurgulayan Dawson, Türkiye’nin dünyada en hızlı gelişen internet pazarlarından biri olduğunu da belirtmişti...

Dawson, Türkiye’deki pazarın dinamik yapısını 5 ana başlıkta toplamıştı:

- Facebook’ta dünyada en fazla kullanıcı sıralamasında Türkiye ikinci sırada.

- Friend-feed’in dünyanın herhangi bir başka ülkesinde olduğundan daha popüler olduğu ülke Türkiye.

- Türkiye’deki internet kullanıcıları Avrupa’daki en aktif kullanıcı kitlesini oluşturuyor.

- 72 milyonluk nüfusun yaş ortalaması çok genç...

- Geniş bant kullanım ortalaması düşük, ancak bu oran hızla artıyor.

Dinamik yapının geleneksel medya ile internet yatırımcılarını web’de buluşturabileceğini söyleyen Dawson, sosyal platformları yoğun kullanan Türklerin AB’ye entegre olmayı, AB vatandaşlarıyla bir arada yaşamayı arzulamasına rağmen, yabancı dil bilenlerin sayısının düşük olmasını anlamakta zorlandığını da vurgulamıştı...

Evet, dijital rüzgârların estiği günümüzde tüm ezberler bozuluyor...

Ve geleneksel alışkanlıklar yıkılıyor...

Lakin her geçen gün hukuksuz bir zeminde dolaşılıyor...

Suç oranları farklılaşıyor ve gittikçe de artıyor.

AB’nin Google’a 1.5 milyar euro ceza vermesi bize göre de önemli bir gelişme...Bu tarz uluslararası şirketler, üreten kesimin emeklerinin karşılığını paylaşmadan, gasp ediyor...

Çin Yüksek Halk Mahkemesi geçen yıl Hangzhou’daki internet mahkemesinde edinilmiş tecrübeler ışığında Pekin ve Hangzhou’da internet mahkemeleri kurmayı tasarladı ve açtı...

Türkiye’de de bu konuda hızla uzmanlaşan mahkemelerin kurulması gerekiyor...Ve hızlı karar verebilecek...

TV100 YAYINA GEÇİYOR

İş adamı Necat Gülseven'in sahibi olduğu 3N Medya Grubu çatısı altında kurulan yeni haber kanalı TV100'ün hazırlıkları hız kesmeden devam ediyor. Genel Yayın Yönetmenliği görevini Alican Değer üstleniyor. TV100'ün Program Müdürü ise Bülent Yılmaz...

Mecidiyeköy'deki Profilo AVM içerisinde kurulan kanalın teknik çalışmaları ve personel alımları devam ediyor.

TV100’de sabah haberlerini Kanal D’de ile yollarını ayırdıktan sonra Show Radyo’da programlar yapmaya başlayan Murat Güloğlu üstlenecek.‘Evinizin Oğlu Murat Güloğlu’ sloganıyla tanınan başarılı programcı Kanal D’deki bültenine son verilmeden önce uzun bir süre FOX TV’de de sabah haberlerini sunmuştu.ANA HABER EMRE BUGA’NIN.TV100’de ana haberler için izleyici karşısına geçecek isim  Emre Buga oldu.Geçmişte, Kanal D, Show TV ve Kanaltürk gibi büyük kanallarda da anchormanlik yapMIŞTI.

TÜRKİYE’NİN YENİ EKONOMİ GAZETESİ:’ANALİZ’

Türkiye’nin yeni ekonomi gazetesi ilk baskıyı yaptı.YeniBirlik Gazetesi İmtiyaz Sahibi Avni Özgürel, yayın hakları Vidin Özyer’in elinde bulunan ulusal Harbi Gazetesi’ni satın alarak ‘Analiz’ isimli yeni bir gazete kurdu.

Ekonomi gazetesi olarak yayın yapacak Analiz’in genel yayın yönetmenliği koltuğunda Pertev Atasay oturacak.Gazetenin yayın koordinatörlüğünü  Sedat Yılmaz gerçekleştirecek.

İmtiyaz Sahibi Özgürel ayrıca gazetenin ilk sayısında yayın politikası ve hedeflere yönelik yazdığı yazıda, “Analiz Gazetesi, yerelde ve küresel ölçekte siyasal ve sosyal olaylar yanında hayata ekonomi penceresinden bakma gayretinde olacak” ifadelerini kullandı.

10 İNTERNET SİTESİ İÇİN SUÇ DUYURUSU

Sermaye Piyasası Kurulu, izinsiz sermaye piyasası faaliyetinde bulunan 10 internet sitesi hakkında suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

limitforex4.com, limitforex5.com, limitforex6.com, limitforex7.com,limitforex8, limitforex9.com, limitforex10.com, limitmarkets.com, limitmarkets1.com, limitmarkets2.com uzantılı internet sitelerinin içerik ve yer sağlayıcıları hakkında SPK’dan izin alınmaksızın sermaye piyasası faaliyeti gerçekleştirilmesi nedeniyle suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

Bunların yanında Sermaye Piyasası Kanunu’nun 99/3 ve 115/5 maddeleri uyarınca, aynı kanunun 3, 37 ve 39. maddelerine aykırı şekilde, Kurul’dan izin almaksızın sermaye piyasası faaliyeti gerçekleştirdikleri tespit edilen ve içerik ve yer sağlayıcılarının yurt dışında bulunduğu anlaşılan limitmarkets2.com internet sitesine erişimin engellenmesi için gerekli hukuksal işlemlerin yapılmasına karar verildi.

 

DİSNEY SATIN ALDI

Disney, 21st Century Fox'u 71 milyar dolara satın aldı. Satın almayla birlikte 'The Simpsons' ve X-Men'in de aralarında olduğu pek çok serinin hakları Disney'in eline geçti. Netflix ile rekabet edeceği belirtildi.

ANKARA CAZ FESTİVALİ BAŞLIYOR

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Ankara Caz Festivali 26 Nisan – 12 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek.Festival Küratörü ve Caz Derneği Başkanı Özlem Oktar Varoğlu festivali tasarlarken amaçladıkları temayı şöyle özetliyor:

“Bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak festival aracılığı ile toplumsal bir olaya caz camiası olarak tepki vermeyi ve sanat ile toplumun ayrıştırılamayacağının altını çizmeye çalışıyoruz. 2019 yılı, Cinsiyet Eşitliği temasının cazda karşılığını bulduğunu düşündüğümüz Düetler olarak belirlendi.  1 kadın ve 1 erkeğin sahnede #eşitkoşullarda iletişim kurabiliyor olmasını ve bunun GÖRÜNÜR kılınmasını hedefledik. Her alanda kadın ve erkek eşit şartlara sahip olmalı, bunun başka türlü olması düşünülememeli. Okyanusta bir damla da olsa, bu konuyu hakkıyla işlememiz için birlik olarak sizlerin festivalimize dahil olmaya davet ediyoruz.”

YANDEX YENİ SOSYAL MEDYA AYAĞI AURA TESTS AŞAMASINA GEÇTİ

Rus arama motoru şirketi Yandex'in, yeni sosyal medya ağı Aura'nın test aşamasına geçtiği belirtildi.Yandex yetkilileri Kommersant'a verdikleri demeçte, yeni sosyal medya ağıyla ‘benzer merak alanları olan kişileri bir araya getirmeyi hedeflediklerini' söylüyor.

Aura kullanıcılarının çeşitli konuların tartışılacağı topluluklar kurabileceği ve iletiler yayınlayabileceği belirtiliyor. Kullanıcılar iletilerini görebilecek kişileri, bulundukları yer, cinsiyetleri ya da yaş gruplarına göre sınırlayabilecek. Ayrıca, sadece kendilerinin görebileceği şekilde yazışabilecekler.

Yandex yetkilileri, yeni sosyal medya ağında kullanıcıların gerçek fotoğraflar kullanıp kullanmadığını denetleyeceklerini ve sakıncalı içerikleri takip edip kaldıracaklarını söylüyor.

Auro hem iOS hem de Android kullanıcıları için erişilebilir olacak. Şu andaysa sosyal medya ağının beta testi yapılıyor ve ağ sadece sınırlı sayıda kullanıcının erişimine açık.

TV REYTİNGLERİ NASIL ÖLÇÜLÜYOR?

Radyo, Televizyon Üst Kurulunda oluşturulan İzlenme ve Dinlenme Oranı Ölçüm Merkezi'nde, reyting ölçümlerinin ve denetimlerinin nasıl yapıldığı ziyaretçilere uygulamalı olarak gösteriliyor.

Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun yeni hizmete giren merkezinde, biri tüplü diğeri led sistemle çalışan 2 farklı televizyona kurulan peoplemeter (reyting ölçüm cihazı) bulunuyor.

Ayrıca bir evdeki tablet, telefon, masa üstü bilgisayar gibi tüm ekranlara ait izleme ve dinlemeleri ölçmeyi sağlayan yeni nesil bir cihaz (focalmeter) da merkezde yer alıyor. Peoplemeter cihazı ile ailelerdeki tüm izleme ölçümleri yapılıyor

Merkezdeki peoplemeterda yer alan test datası aracılığıyla yaklaşık 15 dakika içinde reyting verilerinin doğruluğu test edilebiliyor. Başta iletişim alanında çalışmalar yapan akademisyenler ve öğrenciler olmak üzere, yabancı ve yerli heyetlere hizmet verecek merkezde, reyting ölçümlerinin nasıl yapılıp, nasıl denetlendiği uygulamalı olarak anlatılıyor.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, 6112 sayılı Radyo Ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkındaki Kanun'a ilişkin yönetmelikle Üst Kurula, izlenme ve dinlenme oranı ölçümlerinin denetimi görevinin verildiğini belirtti.

 Var olan reyting sisteminin çok iyi işlediğini, taraflarca benimsenmiş ve kabul görmüş bir sistem olarak devam ettiğini aktaran Şahin, RTÜK olarak sistemin sorunsuz şekilde işlemesi için ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı.

Şahin, "Bu merkez, bu reytinglerin ölçümlerinin ve değerlendirmelerinin nasıl yapıldığı neticesinde de taraflarca nasıl paylaşıldığını gösteren bir simülasyon gibi. Halkımız da taraflar da reyting sistemiyle yakından ilgili. Arzu ederlerse kapımız onlara sonuna kadar açık. Bir vatandaşımız 'reytingler nasıl ölçülüyor, taraflara nasıl ulaştırılıyor' merak ederlerse RTÜK'te, bu merkezde bu bilgileri verebilecek durumdayız." diye konuştu.

 RTÜK Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkan Yardımcısı Deniz Güler, reyting denetiminin daha etkin gerçekleştirilmesi, peoplemeter teknolojisiyle iletilen verilerin anlık takip edilmesi ve yapılan işin daha net anlatılabilmesi için İzlenme ve Dinlenme Oranları Bilgi Merkezi'nin oluşturulduğunu bildirdi.

Merkezde, ölçüm sistemine ilişkin hanelerin oluşturulmasından verilerin raporlanarak abonelere gönderilmesine kadar ki tüm sürecin detaylı anlatıldığına işaret eden Güler, "Buraya gelenler reyting ölçümlerinin tüm aşamalarının nasıl gerçekleştiğini, denetimin süreç olarak nasıl ilerlediğini ve nihayetinde sağlam bir sistemin oluşturulduğunu anlık görebilecekler." diye konuştu.