Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (25 Şubat- 3 Mart 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
07 Mart 2019 10:23

Millet ve Zillet İttifakı Antagonizması

Cumhur İttifakı ve Millet ittifakı arasındaki söylem mücadelesi Cumhur ittifakının her iki ittifakı birbiriyle mukayese ettiği bir tabloyla yeni bir boyut kazanmıştır. Bu tablo hafta içinde seçim mitinglerinin ana konusu olmuştur.

Yeni Parti Söylemi?

Yerel seçimlerin sonuçlarına bağlı olarak iktidarın oy kaybetmesi durumunda eski Ak Partili vekillerin için de bulunduğu yeni bir partinin ortaya çıkacağı söylentisi sadece söylenti olmaktan çıkıp bir web sayfası ile “yenibirparti.org” somutlaştı. Parti kendisini merkez sağda konumlandırdığını ve dört eğilimi bir araya getireceğini belirtiyor. Neyi hatırladık? 1983 sonrası yıllarda iktidarı tek başına elinde tutan Anavatan ve 2002 sonrası Ak Parti. Merkez sağ ve dört eğilimi yansıtma düşüncesi sanki doğrudan bir partiyi iktidara götürüyormuş gibi, “açıl susam açıl” sloganı gibi bir şey bu dört eğilim ve merkez sağ söylemi.

Parti siyasal kimlği ve söylemi hakkında ipucu vermekle birlikte kurucular ya da destekçiler hakkında hiçbir bilgi vermemekte bunun gerekçesini de “Kurucu kadromuz ve partimizin ismi, politika ve vaatlerimizin kadromuzun gölgesinde kalmaması için stratejik bir tercih olarak uygun göreceğimiz tarihe kadar açıklanmayacaktır” şeklinde belirtmektedir.

Beşer Şaşar da Anket Şaşmaz mı?

Bu hafta yerel seçimlere yönelik anket sonuçlarına dair yoğun bir tartışma yaşandı. Öyle ki anket şirketlerinin açıkladıkları rakamlar birbirlerinin tahminlerinden çok farklı rakamlar ortaya koydu. Tabii bunun arkasında anketlerin farklı zaman aralıklarında (1 hafta önce 2 hafta sonra gibi) yapıldığı düşünülebilir ancak aynı zaman aralığında yapılan anketlerde bile farklı sonuçların ortaya çıktığı görülmektedir. Örneğin, Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (AKAM) Başkanı Kemal Özkiraz, 31 Mart'taki yerel seçimde Ankara'da CHP ve İyi Parti'nin adayı Mansur Yavaş'ın açık ara (10 puan) farkla kazanacağını söyledi. Oysa Reuters’in aktardığı habere göre AKAM’ın 10 puan olarak açıkladığı fark 3 puan olarak gösterilir.

Anketlerin seçim tahminlerinde ne tür hatalar ortaya koyacağını 22 Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimi tahminlerini yanıştan aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. Sandık sonucunu 10’ları aşan oranlarda aşan sapmalarla tahmin eden araştırma şirketlerin sayısı hiç de azımsanmayacak kadar çoktur. Ayrıca Yön Ara araştırma şirketinin tahminleri ise hayli dikkate değerdir.

 
22 Temmuz 2007 Genel Seçim sonuçları

İttifaklar arası ilişkiler:

HDP’nin büyük şehirlerde aday göstermemesi onların doğrudan millet ittifakını desteklemesi olarak yorumlandı. HDP’de zaten her fırsatta “seni başkan yaptırmayacağız” söylemine devam ediyor,  amaçlarının Cumhur ittifakını kaybettirecek her oluşuma destek olduğunu belirtiyorlar. Ancak Millet ittifakının Ankara BB. Adayı Mansur Yavaş’ın kazanması durumunda belediyeye HDP’lileri yaklaştırmayacağına dair söylemi HDP cephesinde yoğun bir eleştiriye sebep olmuştur. Ancak İstanbul Şişli’de durum tam tersine cereyan etmiş CHP ve HDP ilişkisi samimi biçimde cereyan etmiştir. Yine Şanlıurfa ve Adıyaman’da HDP Saadet Partisi lehine adaylarını geri çekmiştir. Bu destek bölgede işe yarama ihtimali olmakla birlikte bölge dışında Saadet Partisinin aleyhine işleyecek bir süreç gibidir.