Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (25 Şubat-3 Mart 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
04 Mart 2019 10:55

Dünya Ekonomi

Moody’s Makroekonomik Görünüm Raporu

Bu hafta uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından 2019-2020 yıllarına ilişkin makroekonomik görünüm raporu yayınlandı. Rapora göre dünya ekonomisi genel bir yavaşlama eğilimi içerisinde. Küresel ekonomi, 2020 yılının başlarında zayıflamaya devam edecek. Buna göre parasal politika normalleşmesinin hızı 2019’da yavaşlayacak ve ekonomik büyüme ılımlı hale geldikçe ve bilanço riskleri aşağı doğru yöneldikçe para politikasının yönü de değişecek.

Ulusal düzeyde yayınlanan veriler raporun sonuçlarını teyit ediyor. ABD’de imalat siparişlerini ölçen endeks 53,7 ile son 17 ayın en düşük seviyesine geriledi. Dayanıklı tüketim malı siparişleri de Aralık ayında %1,2 ile beklentinin altında artış kaydetti. Euro bölgesinde Şubat ayında aynı endeks beklentilerin altında kalarak 49,2’ye geriledi.

ABD-Çin Ticareti

ABD Başkanı Donald Trump 1 Mart 2019’da devreye girmesi planlanan 200 milyar dolarlık ithalata yönelik ek gümrük vergilerini bu hafta itibariyle belirsiz bir süre için erteleme kararı aldığını duyurdu. Bunun dışında Morgan Stanley Capital International (MSCI) endeksleri, diğer bir ifade ile uluslararası sermaye endeksleri Çin hisselerinin ağırlığını artıracağını açıkladı. Bu durum milyarlarca doların Çin borsasına akabileceğine işaret ediyor. Tüm bu kararlar sonrasında bu hafta Asya piyasaları Ekim ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

ABD’deki bir diğer gelişme Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları oldu. Powell, faiz oranlarını değiştirme konusunda temkinli davranacaklarını belirtirken bu yıl ABD ekonomisinin 2018 yılına göre daha yavaş büyümesini beklediklerini açıkladı. Öte yandan ABD ekonomisi 2018 yılı 4. çeyreğine ait büyüme rakamları açıklandı. Buna göre büyüme beklentisi %2,2 iken beklenilenden daha iyi bir performans sergilendiği ve büyümenin %2,6 olarak gerçekleştiği açıklandı.

Petrol fiyatları

Bu haftanın bir gelişmesi de Trump’ın sosyal medya üzerinden OPEC’e fiyat yükseltmeme çağrısında bulunması oldu. Bu çağrının ardından  petrol fiyatları %4,6 gerileyerek 63,7 dolar seviyesine indi. Ancak OPEC tarafından üretim kısıntılarının devam edeceği haberinin gelmesi ile birlikte brent petrol fiyatı 65 dolar seviyesine yükseldi.

Suudi Arabistan Ekonomisi

Suudi Arabistan ekonomisi diğer petrol üreticisi ülkeler gibi petrole bağımlı ve petrol fiyatlarındaki dalgalanmadan çok etkileniyor. Geçen hafta Suudi Maliye Bakanı konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Bu açıklamada ülkelerinin artık petrole bağımlılıktan kurtulması ve özel sektörde istihdam artışına yönelik yatırımların yapılması gerektiğini söyledi. Suudi Prens’in Asya gezisi de bu çerçevede değerlendirilebilir.

Türkiye Ekonomisi

Moody’s Raporunda Türkiye

Moody's tarafından 2019-2020 yıllarına ilişkin makroekonomik görünüm raporunda, Türkiye'ye ilişkin kredi büyümesini artırmaya yönelik tedbirlerinin bankaların kredi notu için negatif olduğunu belirtilirken Türkiye ekonomisinin 2019 yılında %2 daralmasının, enflasyonun ise %17 olmasının beklendiği ifade edildi. Raporda ayrıca küresel ekonomiye ilişkin 2019 yılı ve 2020 yılının ilk çeyreğinde zayıflamanın devam edeceğine yönelik görüş yer alması dikkat çeken unsurlardan birisiydi.

Şubat Ayı Güven Endeksi

Tüketici güven endeksi Şubat ayında yükseldi. Buna göre, tüketicinin hem geleceğe yönelik beklentilerinde hem de tüketim eğiliminde artış oldu. Veriler sonbahar aylarına göre iç talepte bir miktar toparlanma olduğunu gösterirken, konut sektöründe ve imalatta zayıf seyir devam ediyor. Tüketici güveninin bir süre yükselmesi halinde bunun imalat ve konut sektörlerine de yansıması beklenebilir.

Kredi Vadelerine Düzenleme

Yurtiçi tarafta tüketici ve bazı taşıt kredilerine ilişkin vadelerde düzenlemeye gidildi. Buna göre 120 bin TL ve altında olan taşıt kredilerinin vadesi 48 ay yerine 60 ay olarak revize edilirken, ihtiyaç kredisi vadeleri de 36 aydan 60 aya çıkarıldı.  

Konut Kredisi Faizleri

TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları azalırken ipotekli satışlarda sert düşüşler oldu. Konut fiyatları da konut piyasasındaki zayıf görünüme işaret ediyor. Fiyat endeksi Aralık ayında yıllık %5,4 arttı. Bu da konut fiyatlarının reel bazda %12 civarında düşmesi anlamına geliyor. Faizlerde belirgin bir düşüş olmadan satışların canlanması beklenmiyor.

Bazı bankalar dikkate değer oranda faiz düşürdü. Son olarak Ziraat bankası konut kredisi faizlerini aylık %1,28’e kadar düşürdü. Bu düşüşlerin talebi arttırması beklenirken, Faiz oranları %1 civarına gelmeden beklenen artışın gerçekleşmesi beklenmiyor. Diğer bir gelişme kapatılan Emlak Bank’ın Emlak Katılım Bankası olarak yeniden kurulması. Banka muhtemelen konut sektörüne yönelik faaliyetlerine ağırlık verecek.