Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
"Yeni Anayasa, Demokratik Konsolidasyon Siyasal Partiler ve Seçim Rejimi" Kitabı
SDE "Yeni Anayasa, Demokratik Konsolidasyon Siyasal Partiler ve Seçim Rejimi" başlıklı kitap çalışmasını yayınladı. Çalışma SDE Başkanı Prof. Dr. Birol AKGÜN, N. Erbakan Üniversitesi’nden M. Cüneyt ÖZŞAHİN, Kırıkkale Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Adnan KÜÇÜK, Gazi Üniversitesi'nden E.Cenk GÜRCAN, Dicle Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. H. Murat IŞIK ve İstanbul Üniversitesi'nden Doç. Dr. Kasım KARAGÖZ tarafından kaleme alındı. Kitabın editörü ise SDE İç Politika Koordinatörü Dr. Murat YILMAZ.
14 Şubat 2014 23:44

Türkiye’nin demokratikleşme reformları devam ediyor. Bürokratik vesayet rejimi ve darbe mirası tasfiye ediliyor. Demokratik konsolidasyon ve siyasi kültürün değişmesi bu reformların hem yolu hem de sonucu olarak ortaya çıkıyor. Siyasi partiler rejimi ve seçim sistemleri bu mirasın içinde ciddi bir yer tutuyor. Siyasetin alanını sınırlandırmak ve toplumsal farklılıkların siyasi temsilini engellemek, öteden beri bürokratik vesayet rejiminin ve ideolojisinin temel hedefleri arasında yer almıştır. Bu hedeflerle de, anayasal bir mühendislikle siyasi partiler rejimi ve seçim sistemini düzenlenmekle hayata geçirilmeye çalışılmıştır. Siyasi mühendislikle bürokratik vesayetin istemediği bir siyasi yelpazenin ve siyasi temsilin önüne geçilmiş olacaktır. Bu bakımdan siyasi partiler rejimi ve seçim sistemi hayatî önemdedir. Siyasi partiler ve seçim sisteminin yanında, seçimlerin “adil ve serbest” bir şekilde yapılması, demokratik bir rejimin olmazsa olmazıdır. Türkiye’de bu konuda Yüksek Seçim Kurulu yetkilidir. Demokratik rejimlerde seçimler marifetiyle temsil problemi aşılsa da katılım problemi ortaya çıkabilmektedir. Katılım problemi de referandum, halk girişimi ve geri çağırma gibi yöntemlerle aşılmaya çalışılmaktadır.

Türkiye, büyük bir değişim yaşıyor. Vesayet rejimi, tasfiye edilerek demokratikleşme ve sivilleşme istikametinde önemli adımlar atılıyor. Kat edilen mesafe arttıkça demokrasi, sivillik ve özgürlük değerlerine toplumun daha çok sahip çıktığı görülüyor. Bir kriz veya tartışma vesilesiyle, bütün bir demokrasi tarihi hatırlanıyor, adeta yeniden yaşanıyor. Toplum ve vatandaşlar kendilerini, demokrasiyi, sivilleşmeyi, özgürlüğü ve siyaseti keşfediyorlar. Böylece siyasetin alanı ve tabanı genişliyor.

Kitabı Ankara'daki seçkin kitapevlerinden temin edebilirsiniz.

Kitabın Tamamına Ulaşmak İçin Tıklayınız