Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Yarı Başkanlık Sistemi ve Türkiye’de Sistem Sorunu
SDE olarak hükümet sistemi tartışmalarının, tıpkı yeni anayasa sürecinde olduğu gibi gündelik polemiklerin ötesinde, layık olduğu üzere derinlemesine ve nitelikli bir şekilde tartışılmasına öncelik veriyoruz. Prof. Dr. Haluk Alkan ’ın, Yarı Başkanlık Sistemi ve Türkiye’de Sistem Sorunu adlı değerli çalışmasını kitaplaştırmanın sevincini sizlerle paylaşıyoruz. SDE olarak hükümet sistemi bahsindeki seçenek, problem, model ve geçiş süreçlerini tartışmaya devam edeceğiz.
27 Nisan 2015 20:29

2007 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde vesayet odaklarının baskılarına karşı siyaset kurumunun verdiği cevaplardan biri, 21 Ekim 2007 referandumuyla Cumhurbaşkanı seçim yönteminin değiştirilmesi olmuştu. Cumhurbaşkanının, TBMM yerine doğrudan halkoyuyla seçilmesi yönteminin referandumla kabul edilmesi ve 10 Ağustos 2014’de ilk defa halkoyuyla Cumhurbaşkanının seçilmesi, 1982 Anayasası’nın zaten tartışmalı olan hükümet sistemini daha da tartışmalı hale getirdi. Bu tartışmalı durum, yeni anayasa bağlamında siyasetin ve 7 Haziran 2015 genel seçimlerinin temel konularından birini teşkil ediyor.

SDE olarak hükümet sistemi tartışmalarının, tıpkı yeni anayasa sürecinde olduğu gibi gündelik polemiklerin ötesinde, layık olduğu üzere derinlemesine ve nitelikli bir şekilde tartışılmasına öncelik veriyoruz. Kısa bir süre önce Prof. Dr. Faruk Bilir’in 100 Soruda Başkanlık Sistemi adlı kitabını yayınlamıştık. Şimdi de Prof. Dr. Haluk Alkan’ın, Yarı Başkanlık Sistemi ve Türkiye’de Sistem Sorunu adlı değerli çalışmasını kitaplaştırmanın sevincini sizlerle paylaşıyoruz. Prof. Dr. Haluk Alkan konunun uzmanı olarak hükümet sistemi tartışmalarında başkanlık sisteminin yanındaki ikinci seçenek olan yarı başkanlık seçeneğini akademik ama kolay okunur bir üslupla inceliyor. SDE olarak hükümet sistemi bahsindeki seçenek, problem, model ve geçiş süreçlerini tartışmaya devam edeceğiz.

Yarı Başkanlık Sistemi ve Türkiye’de Sistem Sorunu Kitabı Ankara'daki seçkin kitapevlerinden, internet üzerinden veya Stratejik Düşünce Enstitüsü ile temasa geçerek temin edebilirsiniz.

Keyifli okumalar dileğiyle…