Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
100 Soruda Başkanlık Sistemi
SDE başlangıçtan beri anayasa değişikliklerine ve yeni anayasa çalışmalarına özel bir önem ve destek verdi. 2007 Cumhurbaşkanlığı kriziyle başlayan, 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle yeni bir mecraya giren başkanlık tartışmaları, yaklaşan genel seçimler öncesi hızla önem kazanmaktadır. SDE, Prof. Dr. Faruk Bilir ’in 100 Soruda Başkanlık Sistemi adlı değerli çalışmasıyla bu tartışma sürecine nitelikli bir katkı yapmayı hedeflemektedir. 100 Soruda Başkanlık Sistemi başlıklı eser, sahasında ilk diyebileceğimiz özellikler taşımaktadır.
08 Nisan 2015 14:06

Türkiye, uzun bir süredir anayasa ve sistem tartışmalarıyla meşgul. Bu tartışmaların dar siyasi polemikler, medyanın fetişleştirme ve şahsileştirmelerinin ötesine geçmesi, ancak eserler ve tezlerle derinleşecek, nitelikli tartışmalarla olabilir. Ne yazık ki, bu konuda çok şanslı değiliz. Siyasete ve değişime karşı akademide, aydınlarda ve medyadaki mevcut mesafe, ideolojik önyargılarla pekişmiş durumda. Vesayet sistemi sadece anayasal düzeyde değil, entelektüel düzeyde de kendini yeniden üretecek ölçüde güçlüydü. Bugün vesayet sistemi, siyasi düzeyde olduğu gibi entelektüel düzeyde de sarsılmış durumda. Bu sarsıntı, sert bir söylem ve “betonlaşmış kültür”le geçiştirilmek isteniyor. Bu hali, en çok yeni anayasa etrafında gelişen başkanlık, yarı başkanlık ve parlamentarizm tartışmalarında gözlemek mümkündür.

Bu tavrın, Türkiye’nin 100 yıldır buz tutmuş temel meselelerinin konuşulmasını ve çözümünü engellediğinin farkında olarak, tartışılmasına gayret sarf ediyoruz. Türkiye’nin 27 Mayıs 1960 darbesi ve 1961 Anayasası’yla içine girdiği vesayet sisteminden kurtulması ve evrensel değerlere dayalı anayasal bir demokrasi inşa etmesi, bu tartışmalara ve reform sürecinin devam etmesine bağlı. SDE başlangıçtan beri anayasa değişikliklerine ve yeni anayasa çalışmalarına özel bir önem ve destek verdi. 2007 Cumhurbaşkanlığı kriziyle başlayan, 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle yeni bir mecraya giren başkanlık tartışmaları, bu vadide anlam kazanmaktadır. SDE, Prof. Dr. Faruk Bilir’in 100 Soruda Başkanlık Sistemi adlı değerli çalışmasıyla bu tartışma sürecine nitelikli bir katkı yapmayı hedeflemektedir. 100 Soruda Başkanlık Sistemi başlıklı eser, sahasında ilk diyebileceğimiz özellikler taşımaktadır. Kamuoyunda akla gelebilecek her türlü sorunun cevaplanmaya çalışıldığı kitabın başkanlık tartışmalarına seviye, derinlik ve nitelik getireceğine inanıyoruz.

Kitabı Ankara'daki seçkin kitapevlerinden ve internet üzerinden temin edebilirsiniz.

Keyifli okumalar dileğiyle…