Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (8-14 Kasım 2021)

SDE Editör
15 Kasım 2021 11:59

Hafta içerisinde Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat ve Kara Kuvvetlerinin bölgede bulunan birlikleri yurt içerisinde operasyonlarına devam ettiler. Polis Özel Harekat ve korucular da zaman zaman bu operasyonlara destek verdiler. İl Jandarma Alay Komutanlıkları ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı unsurlar Cumhuriyet Savcılıkları ile birlikte şehirlerde PKK/KCK'ya yönelik operasyonlar icra ettiler.

Yurt İçinde Yapılan Operasyonlar

-Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı birlikler bu hafta “Eren Kış Serisi” operasyonları başlattı. Eren Kış-1 operasyonları Şırnak, Siirt sınırları içerisinde Besler-Dereler, Gabar Dağı bölgesinde başlatıldı. Bu bölge PKK terör örgütünün terk etmediği bir bölge olması nedeniyle önemli. Bölgenin ağaçlık olması, özellikle meşe ağaçlarının yapraklarını dökmüş olması ise birliklerin gözetleme, ateş sahalarında avantaj sağlaması nedeniyle operasyon için uygun bir zaman.

-Eren Kış-2 Hatay Amanos operasyonuna ise  korucular dahil 780 personel katılıyor. Amanos Bölgesi Suriye sınırı olması ve örgütün terk etmediği bölgelerden birisi olması nedeniyle önemli.

-İstanbul Emniyet Müdürlüğü yurtdışına kaçmaya çalışan iki FETÖ mensubunu yakaladı.

-Diyarbakır'da annelerin HDP il binası önündeki eylemleri devam ediyor. Bugüne kadar 23 anne çocuklarına kavuştu.

Sınır Ötesi Operasyonlar

-TSK'nın Irak'ın kuzeyinde başlattığı “Pençe Serisi” operasyonları devam ediyor. Hafta içerisinde istihbarata dayalı yapılan operasyonlarda Metina Dağı'nda 12 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi. Birliklerimizin operasyonları sayesinde Irak'ın kuzeyinde 300 köy ve mezra kasabada yaşayan insanlar PKK terör örgütünün baskısından kurtularak normal hayatlarına döndüler. Okullar açıldı, hastanelere rahatlıkla gidebiliyorlar. Tarlalarını, bahçelerini ekebiliyorlar. Halkın güvenini sağlayan birliklerimizin istihbarat olanakları arttı. Bu durumun birliklerimizin isim bu durum nokta operasyon yapma olanaklarımızı da artırdı.

-Irak’ta bulunan Başika Üssümüze 2 roket atıldı. Herhangi bir zayiatımız yok.

-Irak başbakanı Kazımi'nin evine SİHA ile saldırı yapıldı. Herhangi bir kayıp olmadı. Saldırının İran yanlısı milisler tarafınadan yapıldığını değerlendiriyorum.

-Suriye'de Barış Pınarı Harekat bölgesine Rasulayn’ın güneydoğusunda bulunan Tel Tamir kırsalında PKK/YPG ve Suriye Milli Ordusu (SMO) arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor. TSK, topçu atışları ile SMO güçlerine destek veriyor.

-Bölgede rejim ve Rus güçlerinin hareketliliği devam ediyor. Rusya, Aynel Arap’ta (Kobani) bulunan askerlerini M4 yolunun güneyine çekti. Türkiye ise bölgedeki güçlerini takviye etti.

-İdlib kırsalında bulunan bazı yerleşim birimleri Rus savaş uçakları tarafından bombalandı. 3 sivil hayatını kaybetti. Suriye genelinde hareketlilik devam ediyor.

-TSK SİHA’larla Kamışlı'da içerisinde teröristlerin bulunduğu bir aracı vurdu. MİT-TSK ortak operasyonunda PKK'nın sözde Merkez Kuvvet Üyesi Nazlı Taşpınar Gara Dağı'nda öldürüldü.

-Azerbaycan ordusu TSK'nın teşkilat yapısına benzer bir yapıya geçmeye başladı. Bu yapı müşterek eğitim, tatbikat ve operasyonlarda koordinasyon ve koordineyi sadeleştirecektir.

-Karabağ’ın Ermeni işgalinden kurtuluşunun yıldönümü Bakü'de askeri törenlerle kutlandı.

-İsrail Mısır'ın Sina’da daha fazla asker bulundurmasını kabul etti.

-Libyada Hafter’e destek veren 300 paralı asker ülkelerine döndü.

-Türkiye Ege Denizi’nin büyük bölümünü kontrol için optoelektronik kuleler kuruyor. Planlanan 35 kulenin 13'ü tamamlandı.

-Türkiye insansız hava araçlarının üretiminde büyük ilerleme kaydetti. Bu konuda FNSS Savunma, ASELSAN, Best Grup, Elektroland, HAVELSAN gibi firmalar faaliyet gösteriyor.

-İstanbul'da Türk Konseyi 8. Zirvesi üye ülkelerin Devlet Başkanları’ının katılımıyla yapıldı. Zirvenin ardından “Türk Konseyi” ismi “Türk Devletleri Teşkilatı” olarak değiştirildi. Türk Devletleri Teşkilatı adını alan örgüt yeni vizyon ve hedefler ile Türk dünyası üyeleri arasındaki bütünleşme çabalarını ileri bir aşamaya taşıması bakımından önemli. Gelecekte KKTC'nin de bu teşkilata alınmasını inşallah görürüz.