Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi(15-21 Kasım 2021)

SDE Editör
23 Kasım 2021 13:08

Hafta içerisinde jandarma komando, jandarma özel harekat, polis özel harekat ve ihtiyaç duyulan bölgelerde korucuların katıldığı “Eren” serisi operasyonlarına devam edildi.

Kara Kuvvetlerinin bölgede bulunan birlikleri sorumluluk alanlarında operasyonlarını icra etti. Cumhuriyet Savcılıkları ve il jandarma komutanlıkları ile Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı unsurlar meskun mahallerde PKK ve FETÖ'ye karşı operasyonlar icra ettiler.

Yurt içinde yapılan operasyonlar

“Eren Kış-3” Lice-Kulp-Sağgöze Operasyonu

“Eren Kış-4” Çukurca-Kazan Vadisi Operasyonu

“Eren Kış-5” Siirt Bağgöze Operasyonu

“Eren Kış-8” Tunceli Mercan Operasyonu

-Operasyonların yapıldığı bölgeler PKK terör örgütünün terk etmediği bölgelerdir. Bu bölgelerde yapılan operasyonlarda 2 terörist etkisiz hale getirildi. 177 mağara ve sığınak İmha edildi. Ayrıca el yapımı patlayıcılar(EYP), 19 mutfak tüpü, 5 piknik tüpü, 10 kilogram amonyum nitrat ele geçirildi.

-Ankara Cumhuriyet Savcılığı FETÖ'nün jandarmadaki yapılanmasında yer aldığı tespit edilen 76 şüpheli için gözaltı kararı verdi.

Sınır Ötesi Operasyonlar

-Milli Savunma Bakanlığı yılbaşından bu yana Irak'ın kuzeyinde ve Suriye'de yapılan operasyonlarda 2 bin 426 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre TSK’nın Irak'ın kuzeyinde Pençe-Şimşek, Pençe-Yıldırım harekat bölgesinde 7 ayda 831 teröristin etkisiz hale getirildi, bin 407 mağara, bin 812 el yapımı patlayıcı imha edildi.

-Irak’ın kuzeyinde Metina bölgesinde hafta içerisinde 12 terörist etkisiz hale getirildi.

-TSK'nın Hakurk bölgesinde SİHA’larla yapılan operasyonda öldürülen 5 teröristten birinin örgütün kurucu üyesi ve 44 yıldır örgüt içerisinde faaliyet gösteren “Fuat” kod adlı Ali Haydar Kaytan olduğu açıklandı.

-Afganistan'da Taliban güçleri Kabil yakınlarında DEAŞ-K hücre evine baskın yaptı. Çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi.

-Karabağ'da Azerbaycan ve Ermenistan askerleri arasında çıkan çatışmada 10 Ermeni askeri öldü, 11 Ermeni askeri esir alındı, 6 Ermeni yaralandı. Çatışmada Azerbaycan askerleri 2 stratejik noktayı ele geçirdi. 4 Azerbaycan askeri şehit oldu.

-Milli Savunma Bakanlığı Türkiye ve ABD heyetleri arasında F-35, F-16 müzakerelerinin olumlu bir şekilde devam ettiğini açıkladı.

-Rusya S-500 hava savunma füzesini envantere alacağını açıkladı.

-Nijer’e Bayraktar taktik blok TB2 silahı, insansız hava aracı Hürkuş ve askeri eğitim uçağı ve hazırlık kara aracı ihraç edildi.

-Ukrayna, Rusya'nın sınıra 92 bin asker yığdığını duyurdu.

-Suriye'de PKK/YPG'li teröristler Afrin'e grad füzeleri ile saldırdı, 3 sivil hayatını kaybetti, 7 sivil yaralandı.

-Çin kendi lehine bir çözüm için Tayvan'da sıcak bir çatışma alanı yaratmak istiyor.

-Libya’da alıkonan 7 Türk MİT ve Katar istihbaratının ortak operasyonu ile Türkiye'ye getirildi.

-ABD Ulusal Güvenlik Konseyi'nin Ortadoğu ve Afrika Direktörü Brett McGurk’un PKK ile ilişkisi devam ediyor.