Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (26 Ekim-1 Kasım 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
03 Kasım 2020 13:10

Hafta içerisinde jandarma komando Jandarma Özel harekât ve İl Jandarma Alay Komutanlığı sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler.

  • Emniyet Genel Müdürlüğü unsurları Cumhuriyet Savcılarının talimatları ile FETÖ'ye karşı sivil ve askeri bürokraside operasyonlar icra etti. Operasyonlar ankesör telefon kullanarak haberleşenler üzerinde yoğunlaştı. Irak'ın kuzeyinde “Pençe- Pençe Kaplan” operasyon bölgeleri Hakurk, Metina, Zap, Haftanin bölgelerinde tespit edilen PKK mevzileri ve PKK'lı teröristler, F-16 uçakları ile etkisiz hale getirildi.
  • Suriye'de Barış Pınarı Harekat bölgesi Resulayn, Telabyat şehir merkezlerine sızmaya çalışan PKK/YPG'li teröristler komandolarımız tarafından etkisiz hale getirildi. Bölgede sağlanan huzur ortamı devam ediyor. idlib'de rejim güçleri ile SMO güçleri arasında sınır hattında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor. TSK ile Rus askeri güçleri M-4 yolunda devriye görevlerini icra etti. TSK rejim kontrolünde kalan gözlem noktalarını kuzeyde kritik bölgelere taşıdı. Membiç’ten paramotor ile Amanos’a sızan ve İskenderun'da eylem yapmak isteyen 2 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi.
  • Libya'da Sirte-Culfa hattında Ateşkes devam ediyor. TSK Libya'da havaalanı pistlerinin onarımına devam ediyor.
  • Azerbaycan-Ermenistan arasında 27 Eylül'de başlayan savaş sürüyor, Azerbaycan ordusu Karabağ'da ilerlemeye devam ediyor. Ermenistan ise yine sivilleri hedef aldı, Azerbaycan'ın Bedri şehrine düzenlenen füze saldırısında 17 kişi hayatını kaybetti.
  • Afganistan'da Taliban ve hükümet güçleri arasında görüşmeler devam ederken Taliban'ın ülke genelindeki etkinliği her geçen gün artıyor.
  • Türkiye Meis Adası güneyinde Oruç Reis sismik araştırma gemisi için yeni NAVTEX ilan etti.
  • Fransa'nın Lyon kentinde yapılan saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı. ABD yönetimi Birleşik Arap Emirlikleri'ne 35 uçağı satışı konusunda kongreye gayri resmi tebligat verdi. Kongre'de İsrail'e yakın isimler Birleşik Arap Emirlikleri'ne F-35 uçaklarının satışına karşı çıkıyor.