Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (26 Ekim-1 Kasım 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
02 Kasım 2020 10:48

İYİ Parti Kavuncu’ya sahip çıktı

İYİ Parti, FETÖ’cülükle suçlanan İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’ya sahip çıktı. Parti, Kavuncu için “FETÖ’cü” diyen İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ı disiplin kuruluna sevk etti. İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Meral Akşener’in il ve ilçe başkanlarının talebi üzerine bu kararı aldığını söyledi.

https://www.yenisafak.com/gundem/iyi-parti-kavuncuya-sahip-cikti-3572937

Meral Akşener, Özdağ hakkında kararını verdi

İYİ Parti il başkanlarının, İstanbul Milletvekili Özdağ'ın İstanbul İl Başkanı Kavuncu hakkındaki iddiaları dolayısıyla ihracına yönelik dilekçeleri, bugün İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e sunuldu.

İYİ Parti İstanbul milletvekili Ümit Özdağ'ın, katıldığı bir televizyon programında dile getirdiği Buğra Kavuncu'nun "FETÖ'cü" olduğu iddiasına ilişkin parti teşkilatların tepkisi devam ediyor.

Bu kapsamda birçok il ve ilçe başkanı tarafından, Özdağ ile ilgili Merkez Disiplin Kurulu (MDK) göreve davet edilirken, parti tüzüğünün "Disiplin cezaları ve cezaları gerekli kılan haller" başlıklı maddesinin hükümlerinin uygulanarak ihraç edilmesini içeren dilekçeleri genel merkeze ulaştı. 

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, verilen dilekçeler üzerine Akşener'in Ümit Özdağ hakkında disiplin kuruluna verildiğini açıkladı.

Disipline sevk edilen İYİ Partili Özdağ: Partimizi bırakıp geldik

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, partisine ve partililere yönelik eleştirileri sonrası disiplin kuruluna sevk edilmişti. Disipline sevk edilmesinin ardından bir açıklama yapan Özdağ’ın, “İYİ Parti'ye partimizi bırakıp geldik ama davamızı bırakmadık” ifadesini kullanması dikkat çekti.

İYİ Parti'de yeni kriz: 'Operasyon mu arıyorsunuz alın size operasyon'

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'ya yönelik 'FETÖ'cü suçlamasının ardından partide başlayan krizde yeni bir gelişme yaşandı. Özdağ'ın disipline sevk edilmesinin ardından Özdağ ve İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem üzerinden partiyi eleştirdi.

Ümit Özdağ, Bahadır Erdem’in 2015 yılında attığı, “Sakın ola ki Leyla Zanaya bir kere daha dokunulmasın. Kürt halkı için ömrünü adamıştır. Türkiye’ye barış gelecekse Leyla Zana olmadan olmaz” ifadelerini hatırlattı.

https://cumhuriyet.com.tr/haber/iyi-partide-yeni-kriz-operasyon-mu-ariyorsunuz-alin-size-operasyon-1787124

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a çok sert 'çanta' yanıtı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk Spor Salonu açılış töreninde konuştu. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Sende zerre kadar yürek varsa sen benimle ilgili konuş, eşimle ilgili konuşma' sözlerine yaptığı şu çağrıyla karşılık verdi: "Ben seninle zaten her zaman konuşmaya hazırım. Kendine güveniyorsan, mangal gibi yürek varsa, dünyaya meydan okuyorsun bir de bana meydan oku kardeşim."

https://cumhuriyet.com.tr/haber/kilicdaroglu-bu-ulkenin-en-buyuk-guvencesi-chpdir-1786961

‘Dombra’ şarkısıyla Erdoğan’a övgüler yağdıran Uğur Işılak, yeni şarkısıyla AKP'yi eleştirdi

Söz ve müziğin Uğur Işılak’a ait olduğu “Öz Eleştiri” isimli şarkı, AKP’ye ve muhafazakar camiaya yönelik çok sert eleştiriler içeriyor. AKP eski İstanbul milletvekili Uğur Işılak’ın Mart ayında çıkardığı şarkı, dolar kurundaki yükseliş ve ekonomik kriz nedeniyle tekrar sosyal medyada gündem oldu.

Söz ve müziğin Uğur Işılak’a ait olduğu “Öz Eleştiri” isimli şarkı, AKP’ye ve muhafazakar camiaya yönelik çok sert eleştiriler içeriyor. Daha önce AKP’nin seçim şarkısını yapan ve hafızalarda “dombra” diye kalan şarkının da sözlerini yazan AKP’li Işılak’ın ağır eleştirileri dikkat çekti.

https://cumhuriyet.com.tr/haber/dombra-sarkisiyla-erdogana-ovguler-yagdiran-ugur-isilak-yeni-sarkisiyla-akpyi-elestirdi-1786922

'Muharrem İnce'nin A takımındaki 6 isim belli oldu'

Muharrem İnce'nin başlattığı Memleket Hareketi'nin kurucuları arasında yer alan isimleri açıklayan gazeteci Barış Yarkadaş'ın sıraladığı isimler şöyle: Erkin Şahinöz, Bilin Neyaptı, İpek Özkal, Hüseyin Baranel, Serkan Ufuk Akgün ve Ali Rıza Büyükuslu.

https://cumhuriyet.com.tr/haber/muharrem-incenin-a-takimindaki-6-isim-belli-oldu-1787107

Ekim ayı anketi açıklandı: Erdoğan sadece 2 adaya karşı kaybediyor

Kemal Özkiraz’ın yayınladığı ankete göre katılımcılar hiçbir adayın AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısında kazanamayacağını düşünüyor. Verdikleri yanıtlara göre ise Erdoğan, İmamoğlu ve Yavaş’a karşı kaybediyor.

https://cumhuriyet.com.tr/haber/ekim-ayi-anketi-aciklandi-erdogan-sadece-2-adaya-karsi-kaybediyor-1787052

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz hayatını kaybetti

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

https://www.star.com.tr/guncel/mesut-yilmaz-hayatini-kaybetti-haber-1583803/

AK Parti eski Milletvekili Burhan Kuzu, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

Eski TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve 22, 23 ve 24. dönem AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu, Kovid-19 dolayısıyla tedavi gördüğü hastanede 65 yaşında hayatını kaybetti.

https://www.star.com.tr/guncel/burhan-kuzu-hayatini-kaybetti-haber-1584238/

İzmir Depremi:

Başkan Erdoğan: Soğuklar bastırmadan yaraları sarmakta kararlıyız

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, partisinin 19 Mayıs Stadyumu'nda düzenlenen Samsun 7. Olağan İl Kongresi'nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'İzmir'de şu an itibarıyla 58 vefatımız, 896 yaralımız var. Depremden etkilenen İzmirli kardeşlerimizin yaralarını soğuklar ve yağışlar bastırmadan sarmakta kararlıyız' dedi.

https://www.star.com.tr/politika/baskan-erdogan-samsunda-haber-1584308/