Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika

Haftanın Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Değerlendirmesi (4-10 Kasım 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
11 Kasım 2019 16:42

Pakistan

Seçimlerdeki usülsüzlük iddiaları, yükselen fiyatlar ve kredi anlaşmalarını protesto eden Pakistan muhalefetinin başını çeken İslam Ulema Camiası-Fazl (JUI-F) partisi lideri Mevlana Fazlurrahman önderliğindeki parti heyeti, hükümete verdikleri iki günlük sürenin dolmasının ardından yeni strateji için bugün 6 saat süren toplantı yaptı.

Düzenlenecek Tüm Partiler Konferansı'nda (APC), İslamabad dışında sona eren Özgürlük Yürüyüşü'nün başkentte devam edip etmemesi ve hükümet istifa edene kadar sürecek oturma eylemine dönüşüp dönüşmemesi karara bağlanacak. 6 gün önce Karaçi'den başlayan ve 3 gün önce İslamabad'a ulaşan Özgürlük Yürüyüşü protestocuları gün boyu İslamabad girişindeki Peşaver Mor'da oturma eylemlerini sürdürdü.

JUI-F toplantısından buraya gelen Fazlurrahman, eylemcilere seslenerek, "APC'yi toplantıya çağıracağız ve hükümet karşı yeni stratejimizi belirleyeceğiz. Endişeniz olmasın B planımız da var, C planımız da." dedi. Eylemin barışçıl olacağını vurgulayan Fazlurrahman, "Özgürlük Yürüyüşü'yle ilgili kararlar tüm muhalefet partilerinin katılımıyla ortaklaşa alınacak." diye konuştu.

Benzeri bir yürüyüşü 2014'te yapan ve 126 gün boyunca protestosunu sürdüren Başbakan İmran Han yürüyüşe izin verileceğini belirtmiş, ancak protestoların ülkede yaşamı etkilememesini istemişti.

Han hükümeti yürüyüşlerin başlamadan bitmesi için muhalefet partileriyle görüşme kararı almıştı. Savunma Bakanı Pervez Hattak ile buluşan muhalefet temsilcilerine eylemleri başlatmama ve sorunları siyasi arenada çözme teklifi yapılsa da geçen cuma yapılan görüşmelerden sonuç çıkmamış ve anlaşmaya varılamamıştı.

Muhalefet blokunun başını çeken Fazlurrahman, temmuzda yaptığı açıklamayla hükümete karşı halkı barışçıl gösteriler için sokağa çağırmış ve ekim ayını işaret etmişti. Muhalefet partileri hükümetin istifa etmesini ve seçimlerin yenilenmesini talep ediyor. Son dönemde yaşanan Keşmir krizinde Başbakan İmran Han’ın kararlı ve güçlü bir duruş sergileyemediği iddiası da muhalefetin temel argumanlarından biridir.

Lübnan

Lübnan'da ekonomik kriz ve vergi politikalarına karşı 17 Ekim'de protestolara başlayan halk, yeni hükümet kuruluncaya kadar gösterilere devam çağrısı yapıyor.

Hükümetin yeni vergi politikalarına karşı sokağa dökülen Lübnanlılar, 29 Ekim'de Başbakan Saad el-Hariri'nin istifa etmesinin ardından başkent Beyrut'taki Şehitler Meydanı ile Riyad Sulh Meydanı'nı bugün yeniden doldurdu.

Irak

Irak’ta bir aydır devam eden gösterilerde bilanço giderek ağırlaşıyor. Irak Meclisi'ne bağlı İnsan Hakları Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, 1 Ekim'den bu yana ülkede devam eden gösterilerde hayatını kaybeden insanların sayısının 319’a yükseldiği açıklandı.

Rus Ortodoks Kilisesi

Rus Ortodoks Kilisesi ile Yunan Ortodoks Kilisesi, ayrılıkçı Ukrayna Ortodoks Kilisesi lideri Epifani Dumenko'nun tanınması gerekçesiyle aralarındaki ilişki sona erdi.

ASEAN 35. Zirvesi

Güney Doğu Asya Uluslar Birliği ülkeleri (ASEAN) ile Hindistan, Çin, Japonya, Avustralya, Güney Kore ve Yeni Zelanda arasında müzakere edilen Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması'nın (RCEP) imzalanması gelecek yıla ertelendi. ABD Başkanı'nın üst üste ikinci kez ASEAN zirvesine katılmamasını protesto eden 10 asli üyeden 7'si, Amerika ile özel toplantıyı boykot etti.

Asya-Pasifik bölgesindeki 16 ülke, Tayland'ın başkenti Bangkok'ta düzenlenen "ASEAN Artı Üç" zirvesi marjında yürütülen müzakerelerin ardından sonuç bildirgesi yayımladı.

Bu zirveye dair kapsamlı bir değerlendirme için bakınız, https://www.sde.org.tr/hatice-celik/genel/asean-35-zirvesi-guneydogu-asyanin-potansiyeli-sorunlari-ve-dunyaya-bakisi-kose-yazisi-12032

 

Bolivya

Güney Amerika ülkesi Bolivya'da 20 Ekim'de yapılan ve Morales'in kazandığı seçimlerin ardından muhaliflerin hile iddiası ile başlattığı protesto ve şiddet eylemleri ile iddiaların incelenmesi için Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) tarafından gerçekleştirilen denetimler ve Morales taraftarlarının destek gösterileri sürüyor. Ancak önemli bir gelişme yaşandı. Bolivya'da 20 Ekim seçimlerinden sonra başlayan gösteriler devam ederken 4. kez Devlet Başkanı seçilen Evo Morales, Amerikan Devletleri Örgütü'nün (OAS) seçimlerle ilgili ön raporunu yayınlanmasının ardından seçim kararı aldı.

Şili

Şili'de yüzbinlerce kişinin katıldığı protestolar üçüncü haftasına girerken Devlet Başkanı Sebastian Pinera istifa etmeyeceğini açıkladı.

BBC’ye bir röportaj veren Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, eylemcilerin talebini hatırlatarak istifa edip etmeyeceğini soran Güney Amerika muhabiri Katy Watson'a “Hayır” yanıtını verdi.

Meksika

ABD'deki Mormonlardan ayrılarak Meksika'ya yerleşen ve çifte vatandaşlığı bulunan bir ailenin kadın ve çocukları yolda saldırıya uğradı. 3 anne ve ikisi bebek 6 çocuk katledildi. Yolculuk ettikleri araçların yaylım ateşi açılıp yakıldığına dair görüntüler yayımlandı. Bu saldırı üzerine Meksika’ya yardım çağrısında bulunan Trump gerekirse Amerikan ordusunu uyuşturucu çeteleriyle mücadele kapsamında Meksika’ya girebileceğini belirtti. Meksika devlet başkanı Obrador ise Meksika’nın egemenliğine saygılı olunması şartıyla böyle bir işbirliğinin konuşulabileceği yönünde sinyal verdi. Ancak bu tür vakalarla baş edebilmek için yabancı müdahaleyi gerekli görmediğini söyledi.

Meksika'da sağcı başkanlar döneminde 2006 yılında ordunun uyuşturucuyla savaşa sevk edilmesi, bugün hala devam eden şiddet sarmalının temellerini attı. O zamandan beri ordunun müdahil olduğu uyuşturucuya karşı savaşla bağlantılı şiddet olayları 120 binin çok üzerinde can aldı, ama tam sayı bilinmiyor.