Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika

Haftanın Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Değerlendirmesi (18-24 Kasım 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
26 Kasım 2019 11:02

G-20 Dışişleri Bakanları Toplantısı

T.C. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu 22-23 Kasım 2019 tarihlerinde G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Japonya’yı ziyaret etti. 22 Kasım 2019 tarihinde Çavuşoğlu, Japonya’nın yeni Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi'yle Nagoya’da bir görüşme gerçekleştirdi ve görevinde başarılar diledi. Çavuşoğlu ayrıca iki ülke liderlerinin güçlü iradeleri temelinde ilişkilerin geliştiğini ifade etti. Stratejik ilişkilerimizi daha da güçlendirecek Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nı en kısa zamanda sonuçlandırmayı hedeflediklerini vurgulayan Çavuşoğlu birçok mevkidaşı ile de görüşmelerde bulundu.

Hong Kong’da Seçim

Hong Kong'da halk, aylardır devam eden hükümet karşıtı protestoların gölgesinde yerel seçime gidiyor.  Yerel saatle 07.30'da başlayan yerel seçimler rekor düzeyde katılımla sürüyor. Öğlen saatlerine kadar 1.5 milyon seçmenin oy kullandığı açıklandı. 18 seçim bölgesinden 452 sandalye için yarışacak adaylardan ipi önde göğüsleyenler, temsil ettikleri bölgelerde yaşayan vatandaşlar adına 1200 kişilik komiteye girerek, hükümeti belirlemek üzere oy verme hakkına da sahip olacak.

Belediye meclislerinde toplam 479 sandalye bulunuyor. Bunlardan 27'si seçim dışı anayasal süreçlerle belirleniyor, geri kalanı ise sandıktan çıkıyor.

Dört yıl önce yapılan seçimlerde toplam 1 milyon 470 bin kişi oy kullanmıştı, bu yıl ise 4 milyon 100 bin seçmen oy kullanmak amacıyla başvuruda bulundu. Oy verme işlemleri nedeniyle gösterilere ara verilen Hong Kong'da seçimler de sakin geçiyor. Hong Kong yönetimi seçim güvenliğinin sağlanması için 31 bin kolluk gücünün hazır bekletildiğini duyurdu.

Latin Amerika

Bolivya Başsavcılığı, ordunun baskısıyla istifa eden Devlet Başkanı Evo Morales hakkında 'geçici hükümeti devirmek ve teröre destek' suçlamasıyla soruşma başlattı.

Kolombiya’da hükümetin vergi reformuna karşı başlayan grevle birlikte işçi sendikaları, öğrenci örgütleri ve sivil toplum kuruluşları sokağa döküldü. Ülke genelindeki eylemlerde 3 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Telesur televizyonunun internet sitesinde yer alan habere göre, seçimlerde hile yapıldığı iddiasındaki muhaliflerin şiddet eylemlerine dönüşen protestoları ve ordunun baskısıyla Devlet Başkanı Evo Morales'in istifa ettiği, sonrasında Çokuluslu Yasama Meclisi'nin (ALP) üst kanadı Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı Jeanine Anez'in geçici devlet başkanlığına getirildiği ülkedeki şiddet olaylarında ölü sayısı arttı.

Başkent La Paz yakınlarındaki El Alto kentinde göstericiler, Hükümet Sarayı'nın da bulunduğu Murillo Meydanı'nda 'ırkçı ve darbeci' olmakla suçladıkları Anez’i istifaya çağırdı. Polisin göz yaşartıcı gaz ile müdahalede bulunduğu şiddet olaylarında bugüne kadar ölenlerin sayısı, 25'e çıktı.

Meksika basınında yer alan haberlerde, ülkenin en güçlü uyuşturucu kartellerinin olduğu Jalisco eyaletindeki Tlajomulco kentindeki bir çiftlikte bulunan 52 çantadan 25 cesedin çıktığı belirtildi. Konu ile ilgili araştırmalar derinleştirilerek sürdürülüyor.

Çin

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping Pekin'de bu hafta düzenlenen Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu'nda yaptığı konuşmada "Hep söylediğimiz gibi, bir ticaret savaşı başlatmak istemiyoruz ama bundan da korkmuyoruz" dedi. Şi "Eğer gerekli olursa karşı saldırıda bulunacağız ama bir ticaret savaşı içinde olmamak için aktif olarak çalışmaktayız" diye konuştu.

Çinli lider ABD ile "karşılıklı saygı ve eşitlik temelinde bir ticaret anlaşmasının birinci aşaması üzerinde çalışmak istediklerini" söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Hong Kong’daki gelişmelerle ilgili bir açıklama yaptı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Şuang günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada hiç kimsenin Çin’in egemenliğini ve Hong Kong’un istikrarını koruma iradesini hafife almaması gerektiğini söyledi.

İran

İran’ın başkenti Tahran ve diğer büyük şehirlerde internete erişim engeli kaldırılırken, Uluslararası Af Örgütü (Amnesty), İran’da geçtiğimiz hafta benzin zammı nedeniyle patlak veren protesto gösterilerinde, güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 115 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.