Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (4-10 Kasım 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır
SDE Editör
11 Kasım 2019 16:33

Yurtiçi Operasyonları

Hafta içerisinde Jandarma Komando, jandarma özel harekât operasyonlarına devam ettiler. Jandarma Genel Komutanlığınca Diyarbakır-Bingöl- Muş-Lice-Kulp bölgesinde Kıran-5 operasyonunu başlattı. Bu bölge PKK terör örgütünün terk etmediği bir bölge. Operasyonun amacı bu alanda bulunan PKK terör örgütü unsurlarını etkisiz hale getirmek, kış tertiplenmesini bozmak, irtibatlarını sekteye uğratmaktır.

Yurt içerisinde yapılan operasyonlarda Şırnak-Cudi Dağı’nda 8 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Ağrı-Iğdır-Kars kırsalında yapılan operasyonda 8 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Van İl Jandarma Alay Komutanlığınca gerçekleştirilen operasyonda yapılan arazi aramasında örgüte ait sığınak ve barınaklarda çok miktarda silah, mühimmat, RPG roket atar mühimmatı, el bombası ele geçirildi.

Yurt içinde FETÖ’ye karşı yapılan operasyonda By-Lock kullanan 8’i Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli, 8’i ise Jandarma Genel Komutanlığı’nda görevli olmak üzere 16’sı muvazzaf 17 kişi gözaltına alındı. Ankara’da sivil bürokraside By-Lock kullandığı tespit edilen 94 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 69’u tutuklandı.

Sınırötesi Operasyonlar

-Hakurk- Kandil istikametinde yapılan Pençe Operasyonu devam ediyor. Bu bölgede operasyon yapan birliklerimiz kalıcı üsler teşkil ediyor. Aynı bölgede görev yapan MİT ve Türk Silahlı Kuvvetleri istihbarata dayalı nokta operasyonları icra ediyorlar.

-Irak’ın kuzeyinde Metina Dağı- Zap Vadisi, Sinat- Haftanin bölgesinde Pençe-3 Operasyonu devam ediyor. Bu alanda yapılan hava destekli operasyonda 5 terörist etkisiz hale getirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait F-16 uçakları Sincar bölgesindeki PKK/YPG hedeflerini bombaladı. Pençe-3 operasyonu kapsamında Avaşin-Basyan bölgesinde 5 terörist etkisiz hale getirildi.

-Irak’ın kuzeyinde MİT ve TSK istihbarata dayalı nokta operasyonları icra ediyor.

-Suriye’de Fırat’ın doğusunda TSK’nın yaptığı Barış Pınarı Harekâtında kontrol altına alınan Tel-Abyad-Resulayn’da hayat normale dönmeye başladı Bölgeden PKK/YPG’li teröristlerin baskısı ile göç etmek zorunda kalan halk evlerine dönmeye başladı. Türkiye bölgede örgütün tahrip ettiği okul, hastane ve ibadet yerlerini onardı. Fırınlar faaliyete geçti. Bölgeye elektrik ve su verildi. Resulayn kırsalında bulunan PKK/YPG’li teröristlerle Milli Suriye Ordusu arasında zaman zaman çatışmalar devam ediyor.

-Türkiye ile Rusya arasında Soçi’de yapılan görüşmelerde kararlaştırılan Türk ve Rus devriye faaliyetleri Aynelarap bölgesinde icra edilmeye başladı.

-Fırat’ın doğusunda zaman zaman PKK/YPG ve Milii Suriye Ordusu arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. TSK top ve obüsleri Milli Suriye Ordusu’na ateş desteği sağlıyor.

-İdlib’te gerginlik sürüyor. Halk Cuma günü Heyeti Tahriri Şam terör örgütünü protesto etti.

-Afrin ve Cerablus’ta halk normal yaşantısına devam ediyor. Afrin’de bombalı eylem gerçekleştirmek isteyen 2 PKK/YPG’li terörist yakalandı.

-ABD Deyrezzor’dak, askeri varlığını 900 kişiye çıkardı.

-Irak’ta işsizlik ve pahalılığı protesto eden yürüyüşler özellikle Şii’lerin yoğun olduğu şehirlerde devam ediyor. Protesto yürüyüşlerinde 250 kişi hayatını kaybetti.

-Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti ile isyancı General Hafter güçleri arasında çatışmalar sürerken Rusya Hafter’e destek için bölgeye 200 Lejyoner asker gönderdi.

-Filistin’de İsrail’in baskıları özellikle Gazze’de artarak devam ediyor.

-Milli Savunma Bakanlığı ABD ve özellikle AB ülkelerinin silah ve mühimmat ambargosunun yanlış olduğunu Türkiye ihtiyaçlarının %70’ini zaten kendisi yapıyor. Bir kısım ABD ve AB ülkelerinde basına konuşan yetkililer Türkiye’ye ambargonun yanlış olduğunu söylüyor ve yazıyor. Zira bu durum Türkiye’yi Rusya’ya yanaştırıyor diyorlar.

-ASELSAN ile MSB arasında Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan keşif gözetleme sistemlerinin tedariki için 54 milyon dolarlık sözleşme imzalandı.

-Tacikistan- Özbekistan sınırında yer alan askeri kontrol noktasına DEAŞ saldırı düzenledi. Saldırıyı gerçekleştiren 15 militan öldürüldü, 5 saldırgan yakalandı.