Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (18-24 Kasım 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
26 Kasım 2019 12:57

Yurtiçi Operasyonları

Hafta içerisinde Jandarma komando Jandarma Özel Harekât ve iç güvenlik harekât bölgesinde görevli kara kuvvetleri unsurları sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler.

Yurt içerisinde operasyonlar ağırlıklı olarak Şırnak-Hakkâri-Van-Siirt-Bingöl-Muş ile Diyarbakır kuzeyi Lice-Kulp-Sason bölgelerinde icra edildi. Jandarma Genel Komutanlığınca bu bölgelerde yapılan operasyonlarda PKK terör örgütünün kış tertiplenmesi için oluşturmaya çalıştığı sığınak barınakları imha edildi. Örgütün haberleşme sistemi etkisiz hale getirildi. İl Jandarma Alay Komutanlığı ile Polis Terörle Mücadele Ekiplerince PKK/KCK üyelerinde yönelik operasyonlarda TSK’nın Barış Pınarı Harekâtını provoke etmek isteyen kişiler gözaltına alındı. Cumhuriyet Savcılıkları ve TEM Şubesince sivil ve askeri bürokraside FETÖ’ye yönelik yapılan operasyonlarda çok kişi gözaltına alındı. TSK’da gözaltına alınanlar arasında halen muvazzaf olarak görev yapanların mevcut olduğu açıklandı.

 • 27 Ağustos’ta Jandarma Genel Komutanlığınca başlatılan Kıran Serisi operasyonlarında 103 terörist etkisiz hale getirildi. 119 yandaş gözaltına alındı. 130 sığınak ve barınak imha edildi. Polisin DEAŞ’a yönelik operasyonlarında yurtiçinde 30 kişi gözaltına alındı.
 • Jandarma Genel Komutanlığınca 23 Kasım’da Tunceli ili Munzur Vadisinde Kıran-7 operasyonu başlatıldı. Kıran-7 operasyonuna 2250 personel 150 Jandarma özel harekât timi katılıyor. 

Sınır Ötesi Operasyonlar

 • 27 Mayıs’ta iki tugay ile Hakurk’ta başlatılan operasyon devam ediyor. Bu bölgede TSK ve MİT’in ortak operasyonlarında PKK terör örgütünün sözde yöneticilerinden turuncu ve gri listede yer alan teröristler nokta operasyonlarla etkisiz hale getirildi. Operasyona katılan birliklerimiz bu bölgede kalıcı üsler teşkil ediyor.
 • Pençe-2 operasyonu Irak’ın kuzeyinde Sinat-Haftanin-Zap ve Sincar Dağı bölgesinde hava destekli olarak devam ediyor. Hafta içerisinde bu bölgede 18 terörist etkisiz hale getirildi.
 • Fırat’ın doğusunda icra edilen Barış Pınarı operasyonlarında Telabyad ve Resulayn şehir merkezleri ve kırsal alanlar kontrol altına alınırken M-4 karayolunda kontrol noktaları oluşturuldu. Güvenliği sağlanan bölgeye halk dönmeye başladı. Şu ana kadar operasyonla temizlenen Telabyad’a 64 bin kişi, Resulayn’a 50 bin kişi dönerek evlerine yerleşti. Bölgeye aksaksız olarak elektrik ve su veriliyor. İş yerleri açılmış durumda. PKK/YPG terörö örgütünün bölgede gerçekleştirmek istediği araçlı bombalama eylemleri önlenirken zaman zaman bombalama eylemleri oluyor.
 • Fırat Kalkanı Harekât bölgesi ile Afrin’de hayat normale döndü. Bölge Suriye’nin en huzurlu bölgesi durumunda.
 • İdlib’de TSK’nın oluşturduğu gözlem noktaları emniyetli bir şekilde devam ediyor. Rejimin İdlib kırsalında gerçekleştirdiği hava harekâtında sivil kayıplar yaşandı.
 • Türkiye Rusya’dan aldığı S-400’lerle ilgili kararlı tutumunu ABD’ye iletti. Dayatmayı kabul etmeyeceğini ifade etti.
 • Libya’da ulusal mutabakat hükümeti ile isyancı General Hafter güçleri arasında çatışmalar devam ediyor.
 • Afganistan’da Taliban’ın baskınları sürüyor. Hafta içerisinde hükümet güçlerinin karakol ve kontrol noktalarına yönelik yapılan saldırılarda çok sayıda polis ve asker hayatını kaybetti.
 • Yemen’de Husiler Sudilere ait olduğu iddia edilen bir savaş uçağını düşürdüklerini duyurdu.
 • İsrail’in Filistinlilere yönelik baskıları devam ederken Filistinli direnişçiler bu baskılara Molotof kokteylleri atarak karşılık veriyor. İsrail uçaklarının saldırılarına füzeler ve roketlerle karşılık veriyorlar.
 • Doğu Akdeniz’de sondaj gemilerimiz aramalarına devam ederken üç savaş gemimiz sondaj gemilerine refakat ediyor.
 • Mısır’ın S-35 uçak alma isteği ABD tarafından kabul edilmedi.
 • Türk ve Rus kuvvetleri Aynel Arab bölgesinde sekizinci ortak devriyesini gerçekleştirdi.
 • Barış Pınarı operasyonu bölgesinde birbirleri ile kavgalı aşiretler Türk yetkililerin girişimi ile barıştı.
 • ABD “11 Eylül”den sonra orta doğudaki askeri operasyonlarda 7 trilyon dolar harcadı. Doğrudan yapılan çatışma ve savaşlarda 800 binden fazla insan öldü. Ölenlerin 335 bini sivildi. 21 milyon insan yerinden göç etti.
 • Cammu-Keşmir’de Hindistan’ın işgal ve baskıları devam ediyor. Bölgede uygulanan sokağa çıkma yasağı 100 günü geçti. İşgal güçleri komutanının Keşmirli kadınların pazarlanması yönünde açıklamalar yapması bölgedeki insanlık dramının ne kadar büyük olduğunu gösteriyor.