Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (11-17 Kasım 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
18 Kasım 2019 15:59

Hafta içerisinde Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekât, İl Jandarma Alay Komutanlıkları sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler. Jandarma Genel Komutanlığı’nca terör örgütünün kış tertiplenmesini bozmak, haberleşme sistemini önlemek amacı ile başlatılan Kıran Serisi operasyonları devam ediyor.

Cumhuriyet savcıları ve terörle mücadele ekiplerince askeri ve sivil bürokraside FETÖ’ye karşı operasyonlar icra ediliyor. Bölücü terör örgütüne yardım ve yataklık ettiği tespit edilen HDP mensubu belediye başkanları görevden alınarak yerlerine kamuda görevli kaymakam ve valiler atandı.  

Yurt İçi Operasyonlar

-Kıran-5 operasyonu: Jandarma Genel Komutanlığınca AĞRI-IĞDIR-KARS-ERZİNCAN il sınırları içerisinde 1260 asker ve korucularla başlatılan operasyon devam ediyor. Operasyon kapsamında AĞRI-Doğubayazıt kırsalında çıkan çatışmada 18 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.

-Kıran-6 Operasyonu: ŞIRNAK-HAKKÂRİ-VAN il sınırları içerisinde yapılan operasyon başarılı bir şekilde devam ediyor.

-FETÖ soruşturması kapsamında By-lock kullandığı tespit edilen 16 kişi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca gözaltına alındı.

-Terör örgütü ile bağlantıları olduğu tespit edilen Diyarbakır-Yenişehir, Hazro Belediye Başkanları, Şırnak-İdil Belediye Başkanı ile Tunceli- Malazgirt ilçesine bağlı Akpazar HDP’li Belediye Başkanları görevden alındı.

-Şanlıurfa’da 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda patlama oldu. Patlamada can kaybı yaşanmadı.

-İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 2019 yılında bugüne kadar DEAŞ’a yönelik 1201 operasyon düzenlendi. 2782 kişi gözaltına alındı.

-Mersin Cumhuriyet Savcılığı ve Emniyet Müdürlüğü’nce yapılan operasyonda 13 şüpheli gözaltına alındı.

Sınır Ötesi Operasyonlar

-Pençe Operasyonu: 27 Mayıs’ta Hakurk- Kandil istikametinde 2 tugayla başlatılan operasyon başarılı bir şekilde devam ederken bu bölgede TSK ve MİT’in ortaklaşa yürüttüğü nokta operasyonları devam ediyor.

-Pençe 3 operasyonu ırak sınırları içerisinde Sinat-Haftanin metin Gara Dağı bölgesinde devam ediyor. Bu bölgede Metina Dağında tespit edilen 8 terörist yapılan hava harekâtı ile etkisiz hale getirildi.

-Barış Pınarı operasyonu:  Tel-Abyad – Resulayn bölgesinde hayat normale dönmeye başladı. 65 bin kişi evlerine döndü. Ancak kırsal alanda YPG ile Milli Suriye Ordusu arasında zaman zaman şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

-Barış Pınarı Operasyonu bölgesinde 8 Kasıma kadar 287 DEAŞ mensubu yakalandı. Bu kişilerden 45’i Türk 242’si yabancı.

-Barış Pınarı Bölgesinde 850, Türkiye’de 1180 terör örgütü DEAŞ üyesi hapishanelerde bulunuyor.

-İdlib’teki gözlem noktalarına 30 zırhlı araç takviye edildi.

-Libya’da UMH güçleri ile General Hafter güçleri arasında zaman zaman şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Rusya’nın 200 kadar lejyoner askeri Hafter’e yardım için gönderdiği iddialar arasında.

-Azerbaycan ordusu kara-deniz ve hava kuvvetlerinin katıldığı büyük bir tatbikat başlattı. Ermenistan tatbikatı dikkatli şekilde takip ediyor.

-İsrail ordusu Gazze’ye hava saldırıları icra ederken İslami Cihat Ordusu bu saldırılara çok sayıda roketle cevap veriyor. İsrail’de zaman zaman siren sesleri duyuluyor.

-Putin ABD ordusunun Suriye’de bulunmasını meşru görmüyoruz. Diye açıklama yaptı. Ancak ABD 13 Kasımda Kamışlı yakınlarındaki Kahtahiye beldesine 20 araçlık bir konvoy gönderdi.

-TSK destekli Milli Suriye ordusu Resulayn güneyindeki kritik Teltemer’e giden stratejik yolun kontrolünü ele geçirdi.

-Irakta ve Şili’de sokak gösterileri devam ediyor. Iraktaki gösterilerde 300 kişi hayatını kaybetti.

-DEAŞ’lı teröristlerin ülkelerine iadeleri devam ediyor. 7 DEAŞ’lı Alman uyruklu terörist ülkesine iade edildi.

-Mali’de Burkina Faso sınırında Peh köyüne düzenlenen saldırıda 20 kişi hayatını kaybetti. Ülkenin kuzey ve orta kesiminde 2012’den bu yana etnik ayrılıkçı çatışmalar ve terör olayları yaşanıyor.