Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (28 Ekim-3 Kasım 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
04 Kasım 2019 15:26

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 29 Ekim kabul töreni

Anıtkabirde tüm siyasi partilerin katılımı ile başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenleri, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlediği kabul töreni ile devam etti. TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerden yalnızca MHP lideri Bahçeli’nin katıldığı Cumhurbaşkanlığı Sarayı töreni yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anıtkabir'de devlet erkânının katıldığı törenin ardından Beştepe'de bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na geçerek gelenleri kabul etti.

Saray’a TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Sayıştay Başkanı Ahmet Seyit Ahmet Baş, milletvekilleri ve kamu kurumlarının yöneticiler ve yabancı yetkililer, TBMM eski Başkanı Binali Yıldırım, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki kabulde Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici katılırken, TBMM'de grubu bulunan muhalefet partisi liderlerinden hiçbiri katılmadı.

29 Ekim Resepsiyonu'nda 4 kritik noktadan canlı bağlantı yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 29 Ekim Resepsiyonu'nda 4 kritik nokta ile bağlantı kuruldu. Doğu Akdeniz'de görev yapan savaş gemisi, Diyarbakır Ana Jet Üssü ve Barış Pınarı Harekâtı ile terörden arındırılan Rasulayn ve Tel Abyad'da görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri personeli Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki resepsiyona görüntülü olarak bağlanarak daima göreve hazır olduklarını ve mevcut görevleri başarıyla icra ettiklerini söyledi.

MHP’den af açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, ‘Şartlı Ceza İndirimi’ kanun teklifinin yasalaşması halinde toplamda 129 bin kişinin tahliye olacağını açıkladı.

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, Twitter adresinden ‘Şartlı Ceza İndirimi' kanun teklifine ilişkin açıklamada bulundu. Yıldız, “Şartlı ceza indirimi kanun teklifinin yasalaşması halinde, ilk etapta 93 bin kişi, zaman içinde 36 bin olmak üzere toplamda 129 bin kişi tahliye olur. 14 Eylül tarihi itibariyle cezaevinde toplam hükümlü ve tutuklu 284 bin 624 kişi bulunmaktadır. Ülkemizdeki adli hakikat budur” ifadelerini kullandı.

Boğaziçi’nin Cumhurbaşkanlığına devri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Boğazı'nın Cumhurbaşkanlığına devrine ilişkin "hukuki yollara başvuracağız" dedi.

İmamoğlu, İstanbul Boğazı’nda İBB ait olan yetkilerin başkan ve yöneticileri ile üyeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanacak yeni kurullara devredilmesine ilişkin açıklama yaptı. 

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin davetiyle Strasburg’da bulunan İmamoğlu, "İstanbul’un hukuku olan her şeyi yine hukuk yoluyla elde etmek istiyoruz. Hukukumuzu o anlamda sonuna kadar İstanbul halkı lehine kullanırız. Doğru olmadığını düşünüyoruz. Yani Yunus Emre’nin de dediği gibi “Sen sana ne sanırsan başkasına da onu san” eğer Sayın Cumhurbaşkanı biliyorsa, bu sözü de hatırlatmak isterim kendisine" şeklinde konuştu.

İstanbul Boğazı'nda imar yetkisini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın üyelerini atayacağı kurula devreden tasarıya ilişkin, "Sayın Cumhurbaşkanının önüne bunları koyanların, 31 Mart’ta seçimi iptal ettirenlerle aynı kişiler olduğunu düşünüyorum. Başka kişiler değil, aynı kişiler. O gün, demokrasiye darbe vuranlarla aynı kişiler olduğunu düşünüyorum" dedi.

Görüşe açılan teklif taslağına göre, İstanbul Boğaziçi alanında yerleşme ve yapılaşmanın planlaması, koordinasyonu, imar uygulamalarının yapılması ve denetlenmesi konularında halen yetkili olan Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu, Boğaziçi İmar İdare Heyeti ve Boğaziçi İmar Müdürlüğü kaldırılacak.

Böylece kurullardaki bakanların, idare heyetindeki İmamoğlu'nun ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nün yetkileri de sıfırlanmış olacak.

Dışişlerinden ABD’nin Terörizm Raporu’na tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD’nin 2018 ülkeler terör raporu hakkındaki bir soruya şu yanıtı verdi:

"Raporda, ABD tarafından "Yabancı Terör Örgütü" olarak listelenen PKK'nın 2015-2018 döneminde Türkiye'de 1200'den fazla sivil, polis ve askerin şehit edilmesinin müsebbibi olduğu teslim edilmiştir. YPG'nin ismen zikredilmemesi, bunun yerine "PKK'nın Suriye'deki uzantıları" ifadesinin kullanılması, bu  terör örgütüyle işbirliğini saklamayan ABD makamlarının hukukla bağdaşmayan tutumlarını örtme gayretidir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, Şanlıurfa’daki Harekât Merkezi’ni ziyareti

Erdoğan, Kara Kuvvetleri Komutanlığı İleri Müşterek Harekât Merkezi'ni ziyaret etti. Erdoğan'ın, belediye ziyareti sırasında, 9 Ekim'de Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine düzenlenen havanlı ve roketatarlı saldırıda ölen 9 aylık Muhammed Omar'ın ailesiyle de görüştüğü öğrenildi. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, yakından ilgilendiği Omar'ın kardeşlerine hediyeler verdiği kaydedildi. 

Çıkışta belediye binası çevresinde toplanan vatandaşların yanına giderek sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kent merkezinde bir süre yürüyüş yaptı.

Yürüyüş sırasında çok sayıda vatandaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sevgi gösterisinde bulundu. 

Kılıçdaroğlu: CHP, tezkereye neden 'evet' dedi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bir grup gazeteciyle gündemi değerlendirdi: “Ortadoğu politikasında Türkiye, iflas noktasına gelmiştir” diyen Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin IŞİD ile mücadeleyi terör örgütüne bırakarak stratejik bir hata yaptığını söyledi. CHP’nin tezkereye evet demesinin doğru bir politika olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “İdlib’e, Afrin’e güzel hizmetler götürülüyor. Askerimiz çekilseydi, bu hizmetler yok olacaktı” dedi.