Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi(18-24 Kasım 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
26 Kasım 2019 10:53

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’li bir siyasetçiyle görüşmesi oldu mu?

Sözcü yazarı Rahmi Turan "CHP’li bir siyasetçi Erdoğan ile Saray’da görüştü" diye bir iddia ortaya atarak Sözcü gazetesinde bununla ilgili bir yazı yazdı. Yazıda görüşen kişinin CHP’nin başına geçmesini isteyen Cb. Erdoğan’a karşı kimliği bilinmeyen gizli kişi bazı sıkıntıları olduğunu bildiriyordu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bu iddiayı yalanladı. İddiayı ortaya atan gazeteci de bununla ilgili bir açıklama yapmadı. Ta ki siyaset iyice gerilinceye kadar. Nihayetinde Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan kaynağının bir başka gazeteci olan Talat Atilla olduğunu açıkladı. Gözler Talat Atilla’ya çevrildi ve nihayetinde o da bu bilgiyi CHP’li bir yetkiliden aldığını ve Kılıçdaroğlu’na doğrulattığını açıkladı. 21 Kasım tarihinde Kılıçdaroğlu bir TV programında bu olaydan haberi olduğunu ismin kim olduğunu bildiğini ima eden bir tarzda açıkladı ama kim olduğunu söyleyemeyeceğini belirtti. Bu arada Rahmi Turan bu kişinin Muharrem İnce olduğunu açıkladı.

Londra'da tedavi gören Rahmi Turan Sözcü gazetesinde şöyle bir açıklama yaptı:

“Uzun bir süredir tedavim nedeniyle Londra'dayım. Yani ortadan kaybolduğum falan yok. Son 2 gündür tedavimin yoğunluğu nedeniyle Türkiye'de olan bitenle çok ilgilenemedim. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini de şimdi sizden öğrendim… O zaman Saray'a yakın kaynağımın bana söylediği ismi sizin aracılığınızla açıklamak istiyorum.

Kaynağımın bana söylediğine göre, Saray'da Erdoğan'la görüşen CHP'li isim Muharrem İnce'ymiş. Hatta kaynağım İnce'nin hangi araçla geldiğini, saat kaçta Saray'a girdiğini, kaçta çıktığını dakika dakika söyledi. Ben de gazetecilik refleksiyle aldığım bu önemli bilgiyi köşemde isim vermeden yazdım. Gelinen durum, bu ismi açıklamamı şart koştu. Ama önemli bir şeyi belirtmek istiyorum. Bu görüşme ve isimler, kaynağımın iddiası. Ben de bu önemli iddiayı Türkiye gündemine taşıdım. Bakalım taraflar şimdi ne diyecek…'

Bu açıklamadan önce M. İnce Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü birilerinin partiyi zor durumda bırakmak istediğini belirten bir görüşme yaptığını belirtti. Sonunda ihale M. İnce’ye kesilince sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Muharrem İnce'nin açıklamaları şöyle:

"Daha ilk günden Rahmi Turan’ın dile getirdiği iddiaların merkezine benim adımın oturtulacağını bana gelen bilgiler doğrultusunda tahmin etmiştim.

Bunun benim üzerimden parti içi muhalefete yönelik bir operasyon olduğunu ve bunun Genel Merkezin mutfağında bir çete tarafından pişirildiğini biliyordum. Tahminlerimde yanılmadım.

Bunun benim üzerimden parti içi muhalefete yönelik bir operasyon olduğunu ve bunun Genel Merkezin mutfağında bir çete tarafından pişirildiğini biliyordum. Tahminlerimde yanılmadım.

— Muharrem İNCE (@vekilince) November 22, 2019

İddiaların benimle uzaktan yakından bir ilgisi yoktur, olamaz. Bu bana, benim üzerimden parti içi muhalefete yönelik şerefsizce bir saldırıdır. Bu şerefsiz, onurdan insanlıktan nasip alamamış kalemşörle ve kaynağım dediği saray soytarısıyla mutlaka yargı önünde hesaplaşacağız.

Bu iş elbette sadece yargıyla sınırlı kalmayacaktır. Siyaseten bu operasyonun parçası olan ve Cumhurbaşkanlığı seçim akşamından bu yana şahsıma yönelik kampanya yürütenlerle de hesaplaşmamız kamuoyunun huzurunda devam edecektir.

Bu iş elbette sadece yargıyla sınırlı kalmayacaktır. Siyaseten bu operasyonun parçası olan ve Cumhurbaşkanlığı seçim akşamından bu yana şahsıma yönelik kampanya yürütenlerle de hesaplaşmamız kamuoyunun huzurunda devam edecektir.

— Muharrem İNCE (@vekilince) November 22, 2019

Şundan herkes emin olsun ki kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacaktır.

Ben kendimin ne olduğunu biliyorum. Madem ismimi ortaya attınız elinizdeki belgeleri de tüm Türkiye ile paylaşmanızı bekliyorum. Bu konu artık benim için siyasi bir konu olmanın çok ötesine geçmiş bulunmaktadır.

CHP yönetimi bu saatten sonra konuyu geçiştiremez. Bu konuyla ilgili benim üzerimden mutlaka bir disiplin soruşturmasını da başlatmalıdır. Ya da taraf olarak konuyu yargıya taşıyıp kendi duruşunu göstermelidir".

Muharrem İnce, aynı dakikalarda konunun canlı tartışıldığı CNN Türk kanalındaki programda konuşan CHP'li milletvekili Barış Yarkadaş aracılığıyla hakkındaki iddiaya ''Kanıtlanırsa Taksim'de kendimi yakarım'' şeklinde yanıt verdi. Bütün oklar Rahmi Turan’a yönelince CNN Türk canlı yayınına bağlanan Rahmi Turan, ''Kaynağım Saray çevrelerine yakın bir gazeteci. 20 yıldır tanıdığım bir gazeteci arkadaş. Kaynağımı sormayın. Araştırılsın, bulunsun. Benim bildiğim bu kadar. Bir gazeteci kaynağını açıklar mı? Ayıp bu. Cumhurbaşkanı doğru söylüyordur, Sayın İnce doğru söylüyordur. Bu beni ilgilendirmez, ben duyduğumu yazdım. Kaynak belki kendisi açıklar, ama kaynak kim diye zorlarsanız çok ayıp bir şey olur'' şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanının Kılıçdaroğlu’nun ithamları karşısındaki sözlerinden sonra İzmir’de CHP lideri bir açıklama yaptı.

23 Kasım Kılıçdaroğlu’nun açıklaması

CHP örgütlerine yönelik ciddi bir kumpas var. Bu sürecin olumsuz olması için ellerinden gelen herşeyi yapacaklar. Sandalye atacak, yumruk atacak adam bulacaklar. Kim sandalye atarsa, yumruk atarsa yakasından yakalayın dışarı atın. O kişi CHP'li değil Saray'ın adamıdır. Erdoğan dün İzmir'e geldi. Bir sürü laf etti ama şu cümle çok önemli: "Ben Cumhurbaşkanı adaylığımı ortaya koyuyorum, sen koyabiliyor musun?" dedi. Ben seninle her ortamda konuşmaya, tartışmaya hazırım. Ben senin istediğin televizyona gelmeye hazırım. Gelmeyen namerttir.”

24.11.2019 M. İnce açıklaması Yalova

İnce Yalova’da kendi köyünde basına bir açıklama yapacağını (24 Kasım) belirtti. Bütün bir hafta boyunca CHP’nin üzerine yönelen ilgiye karşılık CHP, partinin Ak Parti tarafından karıştırılmaya çalışıldığı iddiasını gündeme getirdi.

Muharrem İnce'nin açıklamalarından satır başları şöyle:

"Değerli basın mensupları hepinize teşekkür ediyorum. Uzak yollardan geldiniz. Konumuza geçmeden önce bir fizik öğretmeni olarak bütün öğretmenlerin öğretmenler gününü kutluyorum.

Bu toplantıyı neden buraya yapıyorum Genel Merkez'de değil de. Dedemin arazisindesiniz. Güvenli yerlerde. 5 gün önce hissettim burada bir tezgâh, komplo var diye hissettim. Sonra tweet atalım dedim arkadaşlar.

Sayın Genel Başkan 21 Kasım günü televizyona çıktı. Sonra gazetecinin sorusuna şaşırmadım dedi. Şaşırmadığına göre demek ki önceden biliyor. Ama ismi açıklayamam dedi.

Ben bunu görünce eyvah dedim partim yara alacak.

'Genel Başkan’a birlikte açıklama yapalım dedim'

Aynı Atatürk resmini kim indirdi indirmedi tartışmasına benzeyecek. Genel Başkana "Geleyim yanınıza açıklama yapalım" dedim. "Ben sana haber vereceğim" dedi, haber vermedi. Doğrusu bu açıklamayı 21'inde beraber yapmaktı. Ben partimi gözüm gibi sakınırım.

Ortada biz tezgâh var bir komplo var. Sorumluları açığa çıkarılmalıdır. CHP bir şirket değildir, bir aile değildir, bir siyasi partidir. Türkiye'yi geliştirmeye, dönüştürmeyi hedeflemektedir. CHP, 82 milyon herkesi ilgilendirir.

Bu tezgâhı kim kurdu? CHP bunu açıklamalıdır.

'Beni yıpratmak için harcadıkları enerjiyi AKP’ye harcasalardı iktidar olurduk'

Muharrem İnce 2018 24 Haziran akşamından beri bir iftira kampanyası ile karşı karşıyadır. Bu dedikoduların hepsi CHP Genel Merkezi'nde üretilmiştir.

Beni yıpratmak için harcadıkları enerjiyi  AKP'ye harcasalar emin olun iktidar olurduk. Bu komployu tezgâhı ortaya çıkarır, cezalandırır. Komployu kuranları partiden atarsak yeniden şahlanır arınırız.

Bir başka çağrım şudur; Genel Başkana, Kılıçdaroğlu'na da... Şaşırmadım dediniz, ismi biliyorum dediniz. Açıklamalısınız.

'Saray komplosudur' deyip bu işin içinden çıkamazsınız. Ben Saray'ı aklamıyorum. Bunun neresinde Saray, Erdoğan bunun neresinde?

Erdoğan Cumhurbaşkanlığından istifa ederim dedi. Saray memlekete çok kötülük yapmış olabilir bu başka bir şey.

Kırklareli’nde 146 kişiyi bir günde partiden atıyorsunuz. Bu komployu kuranları atmayacak mısınız?

Bu komployu kuranlar bugün Muharrem İnce'ye kurar, yarın Kılıçdaroğlu'na kurar. Ben ona barış elini uzattım, gel beraber temizleyelim dedim...

Tek başıma kalsam da mücadele edeceğim.

Kılıçdaroğlu'na: Siz kimi kastediyorsunuz, Muharrem İnce'yi mi?

Gazetecinin benimle ilgili haber yapması benim zoruma gitmez. Şurada köyde duvara 15 yaşında samanlığa CHP yazmıştım. 40 yıldır bu partide tuvaletleri yıkayarak, partinin bayraklarını asarak... Sayın Genel Başkanın bu söz ortaya atıldığında 'Biliyorum doğru' dedikten sonra siz kimi kast ediyorsunuz Muharrem İnce'yi mi?
Bu yalandır ben buna inanmıyorum demesini bekliyordum.

Partinin Sözcüsü ağzını açmadı daha ne diye savunmuyorsunuz? Kim oluyorsunuz siz de savunmuyorsunuz? Muharrem İnce parti baraja takıldığında il başkanımızdır, Cumhurbaşkanımızdır, iftira atıyorsunuz deselerdi içim yanmazdı.

Saray'dan para alanlar yazıyorlar da yazıyorlar... Atamıyorsunuz bunları? Ben bu ülkede 16 yıl milletvekilliği yaptım. Erdoğan'la, Akşener'le, Karamollaoğlu ile görüşürüm. Tweet atarım bilgi veririm.

'Muharrem İnce'ye güveniyoruz' dememeleri ciğerimi dağladı'

Bu gerek Genel Başkanın gerekse Parti Sözcüsü ‘nün "Muharrem İnce'ye güveniyoruz" dememeleri ciğerimi dağladı.

Dedikodu AKP Genel Merkezi'nden mi çıkıyor, CHP Genel Merkezi'nden mi? Ne diyor kaynak "Ben bunu CHP'liden öğrendim, Kılıçdaroğlu'na doğrulattım" diyor. Bunu bulmak boynumuzun borcudur.

Mutlaka hesaplaşacağız, bu hesabı görmeden yürüyemeyiz. Hesaplaşmadan, helalleşemeyiz.

Uğur Dündar Ve Candaş Tolga Işık'a Teşekkür

Burada teşekkür etmem gerekenler var. Başta Uğur Dündar. Kendisine deneyimi ile ağabeyimiz olarak teşekkür ediyorum. Can Tolga Işık ona da geliyor. Birileri yazdırmak istiyor kendileri yazmıyor. Uğur Dündar ve Candaş Tolga Işık'a teşekkür ediyorum.

Bana oy veren vermeyen 80 milyonun vicdanına sesleniyorum; Ben bunun neresindeyim?
Adımı haber yaptırmak günah değil mi? 41 yıl sonra 30 barajını ben aştırmadım mı? Meydanları beraber umutla doldurmadık mı? Kendiniz aday olamadınız, mecbur kaldınız aday yaptınız?

Bugün dedikodu yapanlar, otobüsüme binmek için torpil yapmadınız mı? Ne yaptım ben size? Size ne kötülük yaptım ben? Kötü insanlardan iyi yönetici olmaz! Ben bu partinin her kademesinde bulundum. Size bütün samimiyetimle söylüyorum, hiçbir ikbal derdinde değilim.

80 yaşında yalan yazıyor bir gazeteci. Torunuma buraya çıkarken şunu dedim; Mücadelem senin için. Şu tarlada inek otlatıyordum. Ben burada inek otlatırken ben başardım zaten. Köy çocukluğundan buralara geldim... Derdim ülkem, çocuklarımız.

Bu ülkenin Atatürkçülerine, samimi Müslümanlarına, işsizlerine, geçinemeyen emeklilerine, sağcılarına, solcularına sesleniyorum. Ben aynı noktadayım, ben sizin bildiğiniz Muharrem İnce'yim. Öfkesini de sevgisini de önünüzde yaşayan Muharrem İnce'yim.

Muharrem İnce açıklamayı takip eden gazetecilerin sorularını yanıtladı. 'CHP'de devam edip, etmeyeceğine' ilişkin soruya İnce,  'Ben mücadelemi CHP'de yapacağım. CHP benim için yaşam şeklidir' diye yanıtladı.

İnce soru-cevap sırasında şunları söyledi:

Talat Atilla açıklamalıdır. Sayın Genel Başkan, Talat Atilla'ya 'açıklamanı yap' demelidir. Saray açıklamasını yaptı. Şimdi Talat Atilla açıklamalıdır, "Bu CHP'lidir"
Hangi CHP'li ile konuşmuş, çevresini 48 saatte çözeceksiniz. 2 günde partiden atacaksınız. Bunun çaresi bu.

Benim partililiğimi tartışacak bir Allah'ın kulu yoktur. Parti kapatılsın vakıf yapılsın diyenler benim partiliğimi sorgulayamaz. Sayın Genel Başkan ne dedi; "Biliyorum, şaşırmadım,"

Erdoğan nasıl kandırılmışsa, bizim Genel Başkan da kandırılmış. ‘Ne biliyorsunuz?’ dedim. Cevap vermedi.

'Bak Genel Başkanım dedim yapma etme yara alacağız' dedim.

'CHP içindeki çete'  

Muharrem İnce, "CHP içindeki çete kim?" sorusuna "Aynı teknede yazın tatil yapmışlardır. Onlar kendilerini bilirler" yanıtını verdi.

'CHP'yi PKK, FETÖ ele geçirdi' bunlar yakışıksız laflardır.

'İstifaya değil, sorunu çözmeye davet ediyorum'

Bunu çözmeden CHP'nin 'temiz siyaset' deme hakkı ortadan kalkar. Sayın Genel Başkanı istifaya davet etmiyorum, bu sorunu çözmeye davet ediyorum. Ne zaman çağırırsa ordayım. Bu tezgâh, bu komplo çözülmeden CHP'nin 'temiz siyaset' söylemi yara alır.

'Kurultay'da daha fazlasını anlatacağım'

24 Haziran akşamı benim için iftira atanlar, 'Saray'a gitti' iftirasını atanlarla aynı gruptur. Planı kurdum, kurultayda daha da fazlasını anlatacağım. 1,5 yıldır sustum. Kan kustum, kızılcık şerbeti içtim.

Amaç beni devre dışı bırakmak, "Sayın Kılıçdaroğlu biz senin yanındayız. Biz önce Muharrem İnce'ye komplo kuracağız, sonra sana komplo kuracağız" da olabilir.

Gel Bakalım Bay Kemal!

Kılıçdaroğlu TV ekranlarında bu görüşmelerin yapıldığını o kadar kesin bir biçimde belirtti ki ta ki rahmi Turan bilgi kaynağı tarafından yanıltıldığını elinde somut bir delil olmadan böyle bir açıklama yaptığı için pişman olduğunu belirtene kadar. Ancak Kılıçdaroğlu kesinlikle emin konuşuyordu.

Kılıçdaroğlu gidenin kim olduğu hakkında şunları söyledi: “Ben şaşırmadım efendim. Doğrudur… CHP’yi nasıl dağıtırız diye çalışan ekipleri var. Arkadaşlarıma, partililere söyledim. Adamlar tutuldu, paralar verildi biz bunu gayet iyi biliyoruz. Akıl var mantık var, başka işin mi gücün mü yok. Erdoğan, CHP’yi dağıtmak için elinden geleni yapıyor. Devletin en kilit isimlerini devreye sokuyor. Saray’a gidenleri biliyorum. İsim vermek istemiyorum. Her konuda konuşan Erdoğan bu konuda neden konuşmuyor.”

Erken seçim tartışması

HDP’li belediyelere kayyum atanmasını gerekçe gösteren HDP erken seçim yapılması konusunda bir açıklama taptı.

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, erken seçimin bütün muhalefet için bir fırsat olabileceğini belirterek, “Biz AKP-MHP iktidarının azınlığa düştüğünü ve meşruiyetini yitirdiğini iddia ediyoruz” dedi.

İlk olarak HDP erken seçim çağrısı yapmış ve muhalefet kanadından destek istemişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da iktidara seslenerek “İstiyorlarsa yarın sabah getirsinler, biz seçime onay veririz” demişti. İYİ Parti Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan da ‘Erdoğan’ın parlamenter sisteme dönmeyi taahhüt etmesi, ayrıca beş altı icracı bakanlık vermesi durumunda erken seçime gidilebileceğini’ söylemiş ancak İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu bu açıklamayı eleştirerek “Partimizin imasını dahi meşru görmediği ve göremeyeceği bir beyandır” demişti. MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ise “Türk milletinin erken seçime ihtiyacı yoktur” diye konuşmuştu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, erken seçim çağrısıyla ilgili, "HDP erken seçim talep etmekte haklı" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX TV'de katıldığı canlı yayında "Erken seçime siz ne diyorsunuz?" sorusuna "HDP erken seçim talep etmekte haklı. Erken seçim olacakmış gibi çalışıyoruz. Erken seçim olması için bir kişinin karar vermesi gerekiyor. Erken seçim talebi gelirse, 'Hay hay' deriz" yanıtını verdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'dan Ankara'da çok konuşulacak erken seçim açıklaması yaptı. İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a parlamenter sisteme geçiş için erken seçim çağrısında bulundu.

MHP Genel Başkanı Bahçeli de çağrıya ilişkin, "Görüşümüz nettir. Milletvekili Genel Seçimleri zamanında, yani 2023 yılının Haziran ayında yapılmalıdır. Bundan tavizimiz düşünülemeyecektir. Cumhurbaşkanı üzerinden alevlendirilmek istenen tartışmalar CHP'deki hesaplaşmanın, Kılıçdaroğlu'na alternatif oluşturma çabasının deşifre ve delaletidir" diye konuştu.